A magyar kormány megerősíti a légvédelmet az ország északkeleti részén, a háború eszkalációjától tartanak Nagy Roland2024. 11. 21., cs – 14:04
Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Magyarország honvédelmi minisztere a légvédelmi rendszerek megerősítését rendelte el az ország északkeleti, az ukrán határhoz legközelebb eső részében.
A miniszter a Facebook-oldalán közzétett videójában arról beszélt, az orosz–ukrán háború a legveszélyesebb szakaszába lépett.
Megkapták az ukránok a nyugati engedélyeket, hogy mélyen Oroszország területét támadhassák. Az oroszok ezért válaszcsapást helyeztek kilátásba, és elfogadtak egy új, nukleáris doktrínát
– fogalmazott.
Hozzátette, továbbra is bíznak abban, hogy a békét a katonai megoldás helyett a diplomácia útján sikerül kivívni, de a kormány minden eshetőséggel számol, ezért elrendelte az újonnan beszerzett légtérellenőrzési és légtérvédelmi eszközök áttelepítését.
A miniszter később a HírTV adásában hangsúlyozta, csupán óvintézkedésről van szó, de fontos, hogy megtörtént, „nehogy véletlenül egy eszkalációs lépés eredményeképpen valami besodródjon Magyarországra”.
Az újonnan elfogadott orosz nukleáris doktrína kimondja, hogy az ország területét érő, nyugati fegyverekkel történő támadásokra Oroszország akár nukleáris válaszcsapást is adhat. A Telex.hu azonban arra figyelmeztetett, hogy a doktrína elfogadása minden bizonnyal nem arra érkezett válaszként, hogy az amerikai és a brit fél pár napja engedélyezte Ukrajnának a nagyobb hatótávolságú rakéták bevetését, hiszen egy ilyen dokumentum előkészítése nem megy egyik napról a másikra.
Vlagyimir Putyin valóban csak azután hozta nyilvánosságra a doktrína módosítását, hogy az amerikai kormányzat engedélyezte a nagyobb hatótávolságú taktikai rakéták korlátozott bevetését orosz területen is, de egy ilyen lépés előkészítése hónapokig tart, jóval megelőzte az amerikai döntést
– olvasható a hírportálon.
Kapcsolódó cikkünk Kijev |
Storm Shadow nagy hatótávolságú brit cirkálórakétákat lőtt ki az ukrán légierő Oroszország Kurszk megyéjére – írták ukrán és brit források. Ez az első alkalom, hogy ezek a rakéták Oroszország nemzetközileg elismert területére csapódtak be.
London vélhetően azért oldotta fel a rakéták használatára való korlátozásokat, mert az Egyesült Államok is a hét elején engedélyt adott Kijevnek arra, hogy ATACMS-rakétákkal lője Oroszország határ menti régióit. A támadásról máris felvételek láttak napvilágot, ezeket az ukrán és az orosz katonai bloggerek is egyaránt hitelesnek találják.
A leírás szerint Kurszk régióban támadták az Orosz Föderáció elnökének egyik földalatti parancsnoki állomását, amelyet jelenleg az orosz és az észak-koreai csapatok parancsnoksága vehet igénybe.
Phenjan az értesülések szerint legalább három tábornokot küldött a térségbe, ezek egyike az észak-koreai katonai hierarchia 3. legmagasabb pozícióját tölti be. Az észak-koreai hadsereg egyik legbefolyásosabb tábornoka, Kim Jongbok vezérezredes felügyeli az Oroszországba küldött észak-koreai csapatok integrációját az orosz haderőbe, aki egyben Kim Dzsongun észak-koreai diktátor közeli bizalmasa.
A lépés egyértelműen azt jelenti, hogy a háború új szintre lépett, a Kreml a nukleáris doktrínáját is megváltoztatta, amely szerint ezzel az Egyesült Államok és a nyugat-európai hatalmak hadviselő féllé váltak. Már amennyiben komolyan veszi Moszkva a saját „vörös vonalát”, ugyanis a Pentagon szerint nincs ok aggodalomra.
A Storm Shadow egy angolszász–francia fejlesztésű cirkálórakéta, azaz alacsonyan és gyorsan repülve kerüli ki a légvédelmet. Maximális hatótávolsága körülbelül 250 kilométer. Indítás után a fegyver, navigációs rendszerével felszerelve, alacsony magasságba ereszkedik le, hogy elkerülje az észlelést, mielőtt infravörös érzékelővel ráirányul a célpontra. A végső megközelítés során a rakéta nagyobb magasságba emelkedik, hogy maximalizálja a találat esélyét. Becsapódáskor áthatol a célponton, mielőtt egy késleltetett gyújtó beindítja a fő robbanófejet. Turboreaktív hajtóművel felszerelve az 1300 kg-os Storm Shadow több mint 960 km/órás sebességgel halad, több mint 5 méter hosszú, szárnyfesztávolsága 3 méter. (Portf., MN, ú)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »