Matúš Šutaj Eštok nyomozócsoportot hozott létre, vizsgálják a „szlovák hadsereg lefegyverzését” Lajos P. János2024. 11. 21., cs – 10:32 Pozsony |
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter tájékoztatása szerint a rendőrség szervezett bűnözés elleni osztálya Ajándékozó (Darca) néven speciális nyomozócsoportot hoz létre, amely az Ukrajnába küldött katonai technika átadását vizsgálja majd. Elismerte azonban, hogy korábban ilyen jellegű feljelentéseket már visszautasított a rendőrség.
Az előző kormány, elsősorban Jaroslav Naď védelmi miniszter döntéseit vizsgáló nyomozócsoportot hozott létre a rendőrség szervezett bűnözés elleni osztálya Ajándékozó (Darca) néven, amely az Ukrajnába küldött haditechnika átadását vizsgálja. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter szerint az előző kormány, elsősorban Jaroslav Naď korábbi védelmi miniszter „lefegyverezte a szlovák hadsereget”, amikor a szomszédunkban háború zajlik. „Az Állami Számvevőszék jelentése kimutatta, hogy pénzügyi és védelmi veszteséget is okozott a korábbi kormány a hadifelszerelés átadásával” – jelentette ki a belügyminiszter. –
Elsősorban a védelmi minisztérium tisztviselőinek és a korábbi kormány tagjainak a lépéseit vizsgálják.
A belügyminiszter az S300-as rakétavédelmi rendszer, valamint a MiG 29-es vadászgépek átadását említette, de emellett minden átadott hadi felszerelés útját vizsgálják.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
A Progresszív Szlovákia, a KDH és a Szabadság és Szolidaritás közösen kezdeményezik Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter leváltását. A pártok a javaslatukat a miniszter teljes alkalmatlanságával indokolják, de az utolsó csöpp a pohárban a kassai rendőri brutalitás, és az arra adott miniszteri reakció volt. A három ellenzéki párt bizalmatlansági indítványát támogatja Igor Matovič pártja is.
Három ellenzéki párt, a PS, a KDH és az SaS közösen kezdeményezi Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter leváltását. „Adtunk néhány napot a miniszternek arra, hogy maga mondjon le, miután egy szolgálatban lévő rendőr agyonvert egy őrizetest Kassán” – magyarázta Michal Šimečka, a PS elnöke, hogy miért vártak egy hetet a javaslat előterjesztésével. A PS ugyan már múlt héten kijelentette, hogy a rendőri brutalitás miatt a miniszternek le kellene mondania vagy Robert Fico kormányfőnek kellene őt leváltania, de több mint egy hetet vártak arra, hogy a belügyminiszter „átgondolja” a helyzetét.
„Óriási lehetőség volt ez a számára, már másnap lemondhatott volna, ami óriási politikai gesztus lett volna tőle” – adott tanácsot a belügyminiszternek Šimečka.
A miniszter leváltását azonban nemcsak ezzel indokolják, Šimečka szerint botrányos ügyek sora bizonyítja, hogy alkalmatlan a posztjára. „Óriási az elégedetlenség a rendőri testületben, tömegesen szerelnek le a rendőrök, de említhetném a felesleges razziákat az éjszakai klubokban, vagy az iskolákat ért bombafenyegetések megoldatlanságát” – sorolta a belügyminiszter leváltásának okait a PS elnöke.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Emberölés miatt nyomoz a rendőrség a galántai rendőrségi fogdában történt haláleset miatt, de ennél több információt nem adnak. Az ellenzék továbbra is Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter fejét követeli, a Hlas pedig talán már a menekülőutat tervezi számára.
A rendőrség egyelőre nem ad bővebb tájékoztatást a galántai rendőrségen történt esetről, amelyről hétfőn Ľubomír Solák országos rendőrfőkapitány tájékoztatott. Vasárnap egy ittas vezetésért és balesetokozásért őrizetbe vett férfi vesztette életét a cellájában. A rendőrségen csaknem egy napot töltött, a feltehetően általa okozott baleset ugyanis még szombaton este történt.
A rendőrség belső ellenőrzése büntetőeljárást indított emberölés ügyében, jelenleg folyik a nyomozati eljárás, fontos lesz a boncolás eredménye
– tájékoztatta az Új Szót Andrea Dobiášová, a belső ellenőrzés szóvivője. Szavaiból az derül ki, hogy a vasárnap elhunyt férfi boncolásának eredményét még nem ismerik.
Kapcsolódó cikkünk
Vasárnap életét vesztette egy 56 éves férfi a galántai rendőrőrs egyik fogdájában – adta hírül hétfői sajtótájékoztatóján Ľubomír Solák országos rendőrfőkapitány.
A férfi az eddigi információk szerint ittas állapotban szombaton okozott közlekedési balesetet, akkor a rendőrök akkor vehették őrizetbe. Az őrizetbe vélet során nem alkalmaztak vele szemben kényszerítő eszközöket, az ügyet a rendőrség belső ellenőrzése (Úrad inšpekčnej služby) vette át.
„A megismételt teszt után is 0,90 milligramm/liter alkohol volt a leheletében” – mondta Solák, egyúttal hozzátéve, hogy az illetőt az orvosi vizsgálat után a helyi rendőrség fogdájába helyezték. Ez az érték közepes részegséget jelent.
Vasárnap 12:00-kor a férfi még életben volt. Fél órával később azonban az egyik rendőr észrevette, hogy a férfi mozdulatlanul fekszik, ezért bement a cellába, és megkezdte az újraélesztését. Mentőt hívott hozzá, a kiérkező orvos pedig 12:45-kor halottvizsgálattal megállapította a halál beálltát.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Zárt ülésen tárgyalta a parlament védelmi bizottsága a kassai rendőr ügyét, akit gyilkossággal gyanúsítanak. A 45 éves rendőr úgy megvert egy őrizetest, hogy az a következő nap életét vesztette a gyors kórházi ápolás ellenére. Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követeli, a kormányoldal az országos rendőrfőkapitányt védi, a belügyminiszter nem lát okot arra, hogy lemondjon.
Nem történt komoly előrelépés a kassai rendőri brutalitás ügyében a parlament védelmi bizottságának csütörtöki ülésén sem, amelyen részt vett Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter, Ľubomír Soták országos rendőrfőkapitány és a Boris Zurian, a rendőrség belső ellenőrző osztályának vezetője is. A testületet annak elnöke, Richard Glück (Smer) hívta össze, de az ülés zárt ajtók mögött, a nyilvánosság kizárásával folyt.
Az ellenzék elégedetlen az ülés eredményével, a Progresszív Szlovákia továbbra is követeli Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter lemondását vagy leváltását.
Ha Robert Fico miniszterelnök nem váltja le a belügyminiszterét, akkor a PS kezdeményezi majd leváltását a parlamentben.
Jaroslav Spišiak (PS) korábbi országos rendőrfőkapitány szerint a rendőrség nem tett semmit a júniusi eset óta, amikor egy másik kassai rendőrőrsön vertek meg kihallgatás során egy másik őrizetest. Az ellenzék azt is kifogásolja, hogy a verést elkövető rendőr társa még mindig szolgálatban van.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
November 5-én egy kassai rendőr úgy megvert egy őizetbe vett bolti tolvajt, hoyg az másnap, az orvosi beavatkozás ellenére életét vesztette. Az utóbbi időszakban nem ez az első hasonló eset Kassán. Az ügy hátteréről, a rendőri brutalitás okairól, a megelőzés lehetséges módszereiről, valamint Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter és Ľubomír Soták országos rendőrfőkapitány reakciójáról Jaroslav Spišiak korábbi országos rendőrfőkapitányt, a Progresszív Szlovákia parlamenti képviselőjét kérdeztük.
Mennyire komoly probléma a rendőri testületben a brutalitás, amelynek egyik súlyos példája most a kassai eset, amikor egy őrizetes belehalt a verésbe? Gyakoriak az ilyen esetek vagy csak valóban elvétve fordulnak elő?
Általában a rendőrségen belül ritkák az ilyen brutális túlkapások, viszont Kassát figyelembe véve, talán valóban a jéghegy csúcsáról beszélünk. Néhány hónapja volt ott egy másik hasonló eset, amikor szintén egy őrizetest vertek meg.
A belügyminiszter és a rendőrfőkapitány a mai napig nem szólalt meg ebben az ügyben. Nem határoztak semmilyen új irányítási elvekről, amelyekkel az ilyen eseteket ki lehetne küszöbölni.
Nem születtek meg olyan irányítási döntések, amelyek segítenék megelőzni az ilyen brutális rendőri fellépést. Én ezt tartom a legnagyobb hibának, ennek eredménye az, hogy egy újabb eset megtörténhetett, mert nem születtek olyan korrekciós lépések, amelyek ezt megakadályozták volna, amelyek módosítottak volna a rendőri gondolkozáson, hatással lettek volna a rendőri intézkedések módjára.
Most is azt látom, hogy az országos rendőrfőnök hallgat, nem nyilatkozik, nem kér elnézést az eset miatt, nem jelentett be semmilyen korrekciós intézkedést, és csak ma tett valamilyen óvatos nyilatkozatot. Szerintem ez késő, már régen ki kellett volna állnia a kamerák elé a lakosság megnyugtatása érdekében, és lépnie kellett volna.
Nem azt kellene hangsúlyoznia sem a belügyminiszternek, sem a rendőrfőkapitánynak, hogy az ügyet rendesen kivizsgálják, a tettest megbüntetik, elbocsátják a rendőrségtől stb. Ennek természetesnek kellene lennie.
A vezetőknek olyan koncepciós irányelveket kellene elfogadniuk és ezt bejelenteni, hogy ilyen esetek egyáltalán ne fordulhassanak elő.
Említette a júniusi esetet, ami szintén Kassán történt, de a korábbi években is volt több hasonló ügy a városban. Miért éppen Kassán történnek ilyenek?
Az ilyen esetek megismétlődésének legfőbb oka az, hogy az elkövető közvetlen főnökét nem vonják felelősségre a beosztottja hibás intézkedése miatt.
Kelet-Szlovákiában gyakori, hogy ismeretség útján kerülnek vezető pozícióba a rendőrök, „védik egymás hátát”, létezik köztük egyfajta álszolidaritás. Ráadásul soha vagy csak nagyon ritkán vonják felelősségre rendőri túlkapás miatt az elkövető rendőr közvetlen felettesét.
Pedig ezek a közvetlen főnökök azok, akik ismerik a beosztottjaikat, tudják milyen pszichikai állapotban vannak, nincsenek-e családi problémái, nekik ennek megfelelően kellene irányítani beosztottjaikat. Az a rendőrség egyik legnagyobb problémája, hogy nem vonják felelősségre a közvetlen főnököt vagy akár az irányítás második szintjét, mert nem hoztak megfelelő megelőző intézkedéseket. Rögtön a belügyminisztert vagy a rendőrfőnököt hibáztatják, habár a jelenlegi helyzetben ez is helyénvaló, mert ők sem tettek semmilyen konkrét intézkedést.
Kapcsolódó cikkünk
A Plus 7 Dní értesülései szerint a rendőri erőszak áldozata egy üzletláncból lopott alkoholt.
Régiós tudósítónk felvette a kapcsolatot a kassai rendőrséggel, akik jelezték, hogy nem adhatnak ki további információkat az ügyről a folyamatban lévő nyomozás miatt.
Lapunk információi szerint hajléktalan volt a rendőrségi erőszak áldozata.
Mint már beszámoltunk róla, hétfőn két kassai rendőrt vittek be kommandósok, mert az általuk őrizetbe vett gyanúsítottat úgy megverték, hogy az kórházi kezelés után meghalt. Az egyik rendőrt gyilkosság gyanújával letartóztatták.
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter a közösségi médiában reagált az ügyre:
Kapcsolódó cikkünk Kassa. |
Hétfőn két kassai rendőrt vittek be kommandósok, mert az általuk őrizetbe vett gyanúsítottat úgy megverték, hogy az kórházi kezelés után meghalt. Az egyik rendőrt gyilkosság gyanújával letartóztatták.
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter a közösségi médiában reagált az ügyre.
„A törvény mindenkire egyformán vonatkozik, biztosíthatok mindenkit, hogy a Szlovákia keleti részén történt tragikus eseményt igazságosan kivizsgáljuk” – írta bejegyzésében a miniszter.
Az ügyre reagált Vladimíra Marcinková, az SaS parlamenti képviselője is, aki két héttel korábban, képviselői ellenőrzés során járt kassai rendőrségen. Akkor szintén olyan ügyet vizsgáltak, amelyben rendőri brutalitás történt.
A több órás találkozón azt állították, hogy a helyzetet az illetékesek az ellenőrzésük alatt tartják. Én, a saját információim alapján nem ezt éreztem” – írta bejegyzésében Marcinková. – Ma egy újabb brutális rendőri beavatkozásról kaptunk hírt, amelyben egy ember meghalt.”
A képviselőnő úgy véli, hogy bizonyos mértékű megoldást jelenthetne az ilyen esetekre is, ha a rendőröknek kötelezően testkamerát kellene viselniük és biztonsági kamerákat kellene használniuk, amelyekkel megfigyelhetőek, ellenőrizhetőek lennének a rendőri intézkedések.
Róbert Dobrovodský ombudsman nyilatkozatban ítélte el a rendőri brutalitást.
Bízom benne, hogy a rendőrség kivizsgálja az adott ügyet. Én közben olyan megelőző intézkedésekre teszek javaslatot, amelyekkel megakadályozható a kegyetlen és embertelen bánásmód
– írja az ombudsman. Egyébként a megelőzés egyik lehetséges módszerének ő is a rendőrök testkameráinak bevezetését tartja.
A Kassán nem számít ritkaságnak a brutális rendőri fellépés. A legutóbbi eset június 11-én történt, amikor egy megbilincselt őrizetest a rendőrautóban és a rendőrőrsön is brutálisan megvertek. Éppen ebben az ügyben folyt a Marcinková által említett képviselői ellenőrzés.
Hogyan lehetne kivédeni az ilyen brutális rendőri túlkapásokat. Említette, hogy konkrét intézkedéseket várt volna a belügyminisztertől és a rendőrfőkapitánytól, mit kellett volna tenniük? Segítene a testkamera vagy a kihallgatási szoba bekamerázása?
A testkamera bevezetése csak egy pótcselekvés. Valódi segítséget az jelentene, ha a rendőrmenedzsmentet erősítenék,
minden rendőrnek pontosan tudnia kellene, hogy a helyszínen hogyan léphet fel, milyen intézkedés jogos, milyen jogtalan, hol van a határ a kettő között, mikor szabad erőt alkalmazni.
Mert vannak esetek, amikor erőt is lehet és kell alkalmazni, de csak a jogszabályoknak megfelelően. Ezt az intézkedő rendőrnek pillanatok alatt, a helyszínen kell eldöntenie, és ezt a közvetlen főnöke tudja neki megtanítani.
Az áldozat információink szerint egy hajléktalan 48 éves férfi volt, ez mennyire játszott szerepet a brutális intézkedésben?
Mindegy, hogy ki az áldozat, milyen a társadalmi státusza vagy akár a nemzetisége, ez nem játszhat szerepet a rendőri intézkedés során.
Ebben a legutóbbi esetben az a paradoxon, hogy nem is a rendőröknek kellett őrizetbe venni a későbbi áldozatot. Nem ők kergették és fogták el, az áldozat nem védekezett, a biztonsági őrök már elfogták őt.
Csak elő kellett volna őt állítani, el kellett volna vinni a rendőrőrsre.
Mennyire játszhat szerepet ebben és a többi hasonló ügyben a rendőrök frusztrációja?
A felmérések alapján a legutóbbi választáson sok rendőr választotta a szélsőséges pártokat, sokan szavaztak például a Republikára, tehát a rendőrök gondolkodásában is jelen vannak a szélsőségek.
A társadalom kicsit le is nézi a rendőri hivatást, a rendőrök viszont úgy érzik, hogy nekik kell vigyázniuk arra a lakosságra, aki lenézi őket.
Közben pedig bűnözőkkel, visszaesőkkel vannak szinte állandó napi kapcsolatban, ezért sok rendőr egyfajta hősnek tartja magát. Azt kellene megértetni velük, hogy a rendőri munka szolgálat, és nem hősökre, nem James Bondokra van szükség a rendőrségben. Ez a kettősség valóban frusztrációt okoz sok rendőr esetében.
Kapcsolódó cikkünk
Alaposan felborzolta a kedélyeket, hogy két kassai rendőr halálos sérüléseket okozott egy alkohollopásért őrizetbe vett gyanúsítottnak. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a történteket és gyors felelősségrevonást ígért, de nem először fordul elő, hogy az intézkedő hatóságok a kelleténél sokkal brutálisabban lépnek fel az őrizetbe vettekkel szemben.
A brutális rendőri bánásmód kérdése nem először merül fel a szlovákiai közéletben, Kassa pedig különösképpen érintett. Júniusban szintén egy, a városban történt eset okozott felzúdulást:
A rendőrök akkor az Óvárosban vettek őrizetbe egy férfit, akit nem csak brutálisan megvertek és fojtogattak, de a vádak szerint meg is aláztak, miután egy gumibottal szexuálisan inzultálták.
Az ügy kapcsán indított vizsgálatnak még nincs felelőse, de parlamenti vizsgálóbizottság is járt az eset helyszínén, hogy megismerkedjenek az incidens körülményeivel. A városban négy éve szintén történt egy brutális, a rendőrséggel kapcsolatba hozható eset: egy helyi fiatalt egy utcai nézeteltérés után vittek be az őrsre a rendőrök és úgy megverték, hogy az később műtéti beavatkozásra szorult.
A kisebbségek célpontban
Évtizedekre visszanyúló története van a szlovákiai romákkal szemben alkalmazott rendőri brutalitásnak. Valószínűsíthető, hogy az erőszakos beavatkozások száma sokkal magasabb, mint a jegyzőkönyvezett incidenseké, de több esetet azért is részletesen dokumentáltak, mert a sértettek európai fórumokhoz fordultak a jogorvoslatért.
Az egyik legismertebb incidens az 51 éves Karol Sendreihez kötődik, aki 2001-ben Baráttelkén (Magnezitovce) került őrizetbe, miután összeveszett a polgármesterrel és három fia társaságában megfenyegette.
A rendőrök a férfit Jolsvára vitték, ahol felváltva rúgni és verni kezdték. Később Nagyrőcére szállították és a helyi rendőrőrsön tovább kínozták egy radiátorhoz kötve, legalább tíz órán keresztül – belehalt a sérüléseibe.
Hét évvel később több rendőrt is elítéltek az eset kapcsán, ketten nyolc és fél éves szabadságvesztést kaptak, egy rendőrt hét, társát pedig négy évre zártak börtönbe, hárman feltételes szabadságvesztéssel úszták meg.
2009 márciusában Kassán hat, 11-17 év közötti roma fiút vettek őrizetbe a rendőrök, akiket azzal gyanúsítottak, hogy kiraboltak egy nyugdíjast – több személyt később el is ítéltek a bűncselekmény kapcsán.
A fiúkat az egyik városi rendőrőrs folyosóján mezítelenre vetkőztették és mobiltelefonos felvételekret készítettek róluk, miközben rájuk uszították a rendőrkutyákat.
Az eset kapcsán minden rendőrt járási és megyei szinten is felmentettek, a kínzásról készült mobiltelefonos felvételeket pedig törvénytelenül készült bizonyítéknak könyvelték el. Az ügy jelenleg az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) előtt van.
Csoportban is erőszakosak
A második Fico-kormány idején, 2013-ban a szepsi razzia okozott felzúdulást. A helyi telepet több, mint hatvan rendőr vizsgálta át három nappal azután, hogy a romák rátámadtak egy járőrre. Bár hivatalosan az eset felelőseit keresték, a telep lakói szerint valójában végigverték a romákat, kilencen is orvosi ellátásra szorultak.
Robert Kaliňák akkori belügyminiszter és Tibor Gašpar volt rendőrfőkapitány cáfolták, hogy törvénytelenség történt volna, de az eset és egy hasonlóképp végződött, 2015-ös nagymihályi járásbeli razzia kapcsán felmerült, hogy testkamerákat kellene szerelni a rendőrökre a beavatkozásoknál.
Az ügyben azóta sem történt kézzel fogható előrelépés, most viszont úgy fest, hogy év végére valóban testkamerákkal látják el a rendőröket.
Kapcsolódó cikkünk
Az Ellenőrzési Szolgálati Hivatal (ÚIS) vizsgálja a Kassán őrizetbe vett személy megölésének ügyét, a belügyminisztérium azt elemzi, hogy történhetett ez meg. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter leszögezte, ha a rendőr felettese is hibázott, őt is felelősségre vonják. Hozzátette, felgyorsítják a testkamerák bevezetését, elképzelhető, hogy december 1-től próbaképpen viselhetik a rendőrök, feltehetően Kelet-Szlovákiában.
A belügyminiszter leszögezte, hogy a belső ellenőrzés villámgyorsan cselekedett. „Az összes ellenőrző mechanizmus megfelelően működött az Országos Rendőr-főkapitányságon és kerületi és a járási rendőrkapitányságon is” – mondta el a kormányülés előtt Šutaj Eštok.
Szerint megfelelőek és kellően szigorúak a rendőrségi pszichológiai tesztek, a felvételinél ezen a rostán hullanak ki a legtöbben. Szerinte azon lehet elgondolkodni, hogy időnként, véletlenszerűen a tesztek megismétlésére küldjék a rendőröket.
Azt is hozzátette, felgyorsítják a testkamerák bevezetését, év végén Kelet-Szlovákiában már viselhetnek ilyet a rendőrök.
A belső ellenőrzés emberölés különösen súlyos bűncselekménye miatt indított eljárást egy kassai rendőr ellen, aki november 5-én súlyos sérüléseket okozott egy tetten ért és őrizetbe vett személynek, aki másnap a kórházban belehalt sérüléseibe. A gyanúsítottat 12–15 év szabadságvesztésre ítélheti a bíróság. A Kassán történtekkel csütörtökön várhatóan foglalkozik a parlament védelmi és biztonsági bizottsága is.
A szervezett, szándékosan brutális rendőri beavatkozásokról a focimeccsek magyar látogatói is tudnak beszélni.
Csehszlovákia felbomlásának végnapjaiban, 1992-ben a szlovák kommandósok előre eltervezett módon, módszeres erőszakkal verték végig a Pozsonyba látogató Fradi-szurkolók táborát, az esetnek nem lett felelőse. Tizenhat évvel később, 2008-ban a történtek megismétlődtek a DAC-Slovan rangadón, Dunaszerdahelyen.
A mérkőzés 17. percében a hazai szurkolók szektorát elözönlötték a rohamrendőrök és gumibotokkal, viperákkal verni kezdték a nézőket.
A szektorban kitört a pánik, egy 18 éves fiút helikopterrel kellett kórházba szállítani és maradandó halláskárosodást szenvedett.
A szlovák hatóságok az eset után és azóta sem ismerték el a felelősségüket – Dušan Čaplovič (Smer) kormányfőhelyettes köszönetet mondott a hatóságoknak a mérkőzés zavartalan lebonyolításáért, Stanislav Jankovič országos rendőrfőkapitány pedig kijelentette, hogy a hatóságok csak egy előre megtervezett provokációra reagáltak.
A rendőri brutalitás kérdése a szlovákiai közéletben az elmúlt években egy külföldi eset kapcsán is előtérbe került: 2018-ban Jozef Chovanec vállalkozót őrizetbe vették a Charleroi reptéren, miután összetűzésbe keveredett a reptéri rendőrséggel. A férfi a vizsgálószobában rejtélyes körülmények között elhunyt – mint a két évvel később előkerült felvételek bizonyítják, a rendőrök brutális módon bántak vele az őrizetbe vételnél. Az eset miatt több szlovák diplomata és politikus tiltakozott, uniós szinten is – főleg miután kiderült, hogy a belga hatóságok egy rendőrt sem terveznek felelősségre vonni a történtekért. Szeptemberben a belga bíróság végleg kimondta, hogy senki sem felelős a férfi haláláért, Chovanec családja az európai emberi jogi bíróságnál fellebbezett.
Holnap (csütörtökön) összeül a parlament védelmi bizottsága, meghallgatja a belügyminisztert és az országos rendőrfőkapitányt is erről az esetről. Mit vár ettől az üléstől?
Nem várok semmit, hiszen a bizottságnak nincsenek komoly jogkörei.
A belügyminiszter várhatóan megpróbálja majd kimagyarázni magát, megpróbál mindent az elődjeire fogni, hiszen eddig is ezt tette.
Mást nem is tud, csak magyarázkodni. Nem várok tőle semmilyen előremutató intézkedést.
A kormányoldal is elismeri, hogy a rendőri brutalitás megengedhetetlen, de védi a rendőrség belső ellenőrzési osztályát, amely csak egy héttel a november 5-i eset után, e héten hétfőn rendelte el az elkövető rendőr letartóztatását.
A belső ellenőrzés nagyon helyesen tartózkodó volt a médiával, és mert az elkövetőt előzetes letartóztatásba szerették volna helyezni, bizonyítani kellett valamilyen módon a kollúziós eljárást
– jelentette ki Richard Glück.
Szerinte csak akkor lehetne rendszerhibáról beszélni, ha az elkövető rendőr ellen már korábban is folyt volna valamilyen eljárás hasonló rendőri erőszak kapcsán. Tibor Gašpar (Smer) a parlament alelnöke a rendőrfőkapitányt védte.
A rendőrfőkapitánynak akkor kellene lemondani, ha közvetlenül ő követett volna el hibát
– mondta Gašpar, akit 2018-ban váltottak le a rendőrfőkapitányi posztról, a Kuciak-gyilkosság után. Szerinte sincs szó rendszerhibáról a rendőrségen belül. „Több mint 20 ezer rendőr dolgozik a rendőrség, ha a főkapitány minden esetben lemondana, ha valamelyik rendőr hibát követ el, évente többször le kellene mondania” – jelentette ki Gašpar.
Azt viszont Gašpar is elismerte, hogy a már előzetes letartóztatásba helyezett rendőr társát is fel kell függeszteni, és ki kell vizsgálni, hogy miért nem akadályozta meg a brutális verést. Ľubomír Soták országos rendőrfőkapitány elmondta, hogy csak most készülnek szolgálaton kívül helyezni a járőrt másik tagját, és el is bocsátják a rendőrségtől.
Taktikai kesztyű volt a rendőrökön
Roman Mikulec (Slovensko)korábbi belügyminiszter szerint azonban már régen el kellett volna bocsátani a járőr másik tagját is. Mikulec azt is kifogásolta, hogy
a járőr mindkét tagja úgynevezett taktikai kesztyűt viselt, amely nem is tartozik a körzeti rendőrőrsön szolgálatot teljesítő rendőrök felszerelésébe.
Az ilyen kesztyűt általában rohamrendőrök viselik utcai zavargások feloszlatásánál, és ezek több helyen műanyag merevítéssel rendelkeznek. A járőr egyik tagja ilyen kesztyűben verte meg az őrizetest.
A belügyminiszter nem mond le
A belügyminiszter és a rendőrfőkapitány is kijelentette, hogy nem tartják felelősnek magukat az esetért, nem mondanak le. Matús Sutaj Estok szerint egy ember hibázot.
Egy rendőr vallott kudarcot, olyan esemény történt, aminek nem lett volna szabad megtörténnie
– jelentette ki Sutaj Estok. A rendőrfőkapitány szerint az áldozat mintegy 15 percet töltött a rendőrségen, ahová azt követően vitték be, hogy lopni próbált egy kassai áruházban. A hajléktalan 48 éves Lubomírt már a helyszínen megverte a most gyilkossággal gyanúsított rendőr. Soták szerint a férfi a rendőrőrsön már nem kommunikált, ezért gyorsmentőt hívtak ki hozzá.
Hogyan történt az eset
A rendőrfőkapitány hozzávetőlegesen időrendben ismertette az eseményeket. „Az első jelentésben a férfit őrizetbe vevő járőr azt írta, hogy nem alkalmaztak kényszerintézkedéseket, az őrizetbe vett személy nem ellenkezett, csak azért vitték be, mert lopással gyanúsították” – mondta Soták. Másnap a rendőrséget tájékoztatták, hogy a férfi a kórházban meghalt, de akkor még mindig azzal a verzióval dolgoztak, hogy természetes halállal halt meg, mert már korábban is voltak egészségügyi problémái.
Csak november 7-én tudták meg, hogy a rutinszerűen elvégzett boncolás erőszakos halált állapított meg, ami ellentmondott a jelentéssel, amely szerint nem használtak kényszerítőeszközt
– mondta Soták. A férfi a kórházban azt mondta, hogy menekült a rendőrök elől, akkor esett el, és úgy sérült meg.
A gyanúsított visszatért a helyszínre
Branislav Zurian igazgató szerint a rendőrség belső ellenőrzését november 7-én tájékoztatták az ügyről, ők kiszálltak a rendőrőrsre, és elmentek a Kaufland áruházba is, ahol az eset történt. Az áruház biztonsági kameráin látták, hogy az őrző-védő szolgálat által az áruház biztonsági szobájába vitte a férfit, mert az levett a polcról egy üveg alkoholt és beleivott. Rendőrt hívtak, akik már ebben a szobában találták a férfit. Az egyik rendőr előbb hasba vágta, majd a fejét ütötte. Az őrizetbe vett hajléktalan ekkor még fel tudott állni, és a rendőrök kíséretében távozott.
Azt is elárulta, hogy a gyilkossággal gyanúsított rendőr később, amikor már tudomást szerzett a hajléktalan haláláról, visszament az áruházba, és megpróbálta megszerezni a kamerafelvételeket.
Egy hónap alatt ketten haltak meg rendőrségi cellában
Ő a második ember, aki novemberben rendőrségi cellában halt meg, és a harmadik, aki halála előtt rendőrségi intézkedésen esett át. November 5-én Kassán halt meg egy őrizetbe vett 48 éves hajléktalan, akit bolti lopással gyanúsítottak.
A rendőrség belső ellenőrzése gyilkossággal gyanúsítja a hajléktalant őrizetbe vevő egyik rendőrt, aki az ügy eddigi állása szerint még az őrizetbe vétel helyszínén brutálisan megverte a hajléktalan férfit.
A 45 éves rendőrt a bíróság előzetes letartóztatásba vette, őt és társát, aki az ügyben eredetileg csak tanúként szerepelt, már elbocsátották a rendőrségtől. Az ellenzék és egyes szakértők is azt kifogásolják, hogy az elkövetőt csak napokkal később tartóztatta le a rendőrség, a társát pedig csak múlt héten gyanúsították meg, mert nem akadályozta meg a bűncselekményt.
Egy harmadik gyanúsított is meghalt rendőri intézkedés közben
Múlt héten, november 16-án este a zsolnai járásban következett be egy haláleset rendőri intézkedés közben. A rendőröket az áldozat szomszédai riasztották, mivel a férfi agresszíven viselkedett.
A férfi fejszével támadt a rendőrökre is, a felszólításra nem reagált, ezért a rendőrök elektromos sokkolót, úgynevezett tasert alkalmaztak vele szemben.
A beavatkozás során a férfi életét vesztette. Ľubomír Solák rendőrfőkapitány szerint ebben az esetben a rendőrök helyesen jártak el.
(TASR, Új Szó
Vasárnap délben hunyt el a férfi
Solák hétfői tájékoztatása szerint azt, hogy az 56 éves férfi már hosszabb ideje nem mozdul, a rendőrök vasárnap délben, fél egy tájban vették észre, miközben 12 órakor még nem tapasztaltak semmi gyanúsat.
A letartóztatás során és az őrizetbe vétel alatt a rendőrök nem alkalmaztak erőszakot
– jelentette ki a rendőrfőkapitány. A férfit megpróbálták újraéleszteni, mentőt hívtak hozzá, de az már csak a halál beálltát tudta megállapítani. Solák tájékoztatása szerint a férfit még az őrizetbe vétel előtt látta orvos, aki engedélyezte elhelyezését a rendőrségi cellában. A rendőrfőkapitány szerint az ellenőrzés során 0,9 mg/l alkoholszintet mutatott ki nála a vizsgálat, vagyis ittasan okozott balesetet. Ez az érték egyébként közepes ittasságot jelent.
Az ellenzék a miniszter menesztését követeli
Az ellenzék már a kassai hajléktalan férfi halála miatt a belügyminiszter lemondását követelte. A Progresszív Szlovákia jelezte, hogy kezdeményezni fogja a parlamenti leváltását, ha a belügyminiszter önként nem mond le, vagy a miniszterelnök nem meneszti posztjáról Matúš Šutaj Estokot. Azt azonban a párt még nem tudta megerősíteni, hogy meddig várnak, és mikor akarják benyújtani a parlamentbe javaslatukat a miniszter leváltására.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Zárt ülésen tárgyalta a parlament védelmi bizottsága a kassai rendőr ügyét, akit gyilkossággal gyanúsítanak. A 45 éves rendőr úgy megvert egy őrizetest, hogy az a következő nap életét vesztette a gyors kórházi ápolás ellenére. Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követeli, a kormányoldal az országos rendőrfőkapitányt védi, a belügyminiszter nem lát okot arra, hogy lemondjon.
Nem történt komoly előrelépés a kassai rendőri brutalitás ügyében a parlament védelmi bizottságának csütörtöki ülésén sem, amelyen részt vett Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter, Ľubomír Soták országos rendőrfőkapitány és a Boris Zurian, a rendőrség belső ellenőrző osztályának vezetője is. A testületet annak elnöke, Richard Glück (Smer) hívta össze, de az ülés zárt ajtók mögött, a nyilvánosság kizárásával folyt.
Az ellenzék elégedetlen az ülés eredményével, a Progresszív Szlovákia továbbra is követeli Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter lemondását vagy leváltását.
Ha Robert Fico miniszterelnök nem váltja le a belügyminiszterét, akkor a PS kezdeményezi majd leváltását a parlamentben.
Jaroslav Spišiak (PS) korábbi országos rendőrfőkapitány szerint a rendőrség nem tett semmit a júniusi eset óta, amikor egy másik kassai rendőrőrsön vertek meg kihallgatás során egy másik őrizetest. Az ellenzék azt is kifogásolja, hogy a verést elkövető rendőr társa még mindig szolgálatban van.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
November 5-én egy kassai rendőr úgy megvert egy őizetbe vett bolti tolvajt, hoyg az másnap, az orvosi beavatkozás ellenére életét vesztette. Az utóbbi időszakban nem ez az első hasonló eset Kassán. Az ügy hátteréről, a rendőri brutalitás okairól, a megelőzés lehetséges módszereiről, valamint Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter és Ľubomír Soták országos rendőrfőkapitány reakciójáról Jaroslav Spišiak korábbi országos rendőrfőkapitányt, a Progresszív Szlovákia parlamenti képviselőjét kérdeztük.
Mennyire komoly probléma a rendőri testületben a brutalitás, amelynek egyik súlyos példája most a kassai eset, amikor egy őrizetes belehalt a verésbe? Gyakoriak az ilyen esetek vagy csak valóban elvétve fordulnak elő?
Általában a rendőrségen belül ritkák az ilyen brutális túlkapások, viszont Kassát figyelembe véve, talán valóban a jéghegy csúcsáról beszélünk. Néhány hónapja volt ott egy másik hasonló eset, amikor szintén egy őrizetest vertek meg.
A belügyminiszter és a rendőrfőkapitány a mai napig nem szólalt meg ebben az ügyben. Nem határoztak semmilyen új irányítási elvekről, amelyekkel az ilyen eseteket ki lehetne küszöbölni.
Nem születtek meg olyan irányítási döntések, amelyek segítenék megelőzni az ilyen brutális rendőri fellépést. Én ezt tartom a legnagyobb hibának, ennek eredménye az, hogy egy újabb eset megtörténhetett, mert nem születtek olyan korrekciós lépések, amelyek ezt megakadályozták volna, amelyek módosítottak volna a rendőri gondolkozáson, hatással lettek volna a rendőri intézkedések módjára.
Most is azt látom, hogy az országos rendőrfőnök hallgat, nem nyilatkozik, nem kér elnézést az eset miatt, nem jelentett be semmilyen korrekciós intézkedést, és csak ma tett valamilyen óvatos nyilatkozatot. Szerintem ez késő, már régen ki kellett volna állnia a kamerák elé a lakosság megnyugtatása érdekében, és lépnie kellett volna.
Nem azt kellene hangsúlyoznia sem a belügyminiszternek, sem a rendőrfőkapitánynak, hogy az ügyet rendesen kivizsgálják, a tettest megbüntetik, elbocsátják a rendőrségtől stb. Ennek természetesnek kellene lennie.
A vezetőknek olyan koncepciós irányelveket kellene elfogadniuk és ezt bejelenteni, hogy ilyen esetek egyáltalán ne fordulhassanak elő.
Említette a júniusi esetet, ami szintén Kassán történt, de a korábbi években is volt több hasonló ügy a városban. Miért éppen Kassán történnek ilyenek?
Az ilyen esetek megismétlődésének legfőbb oka az, hogy az elkövető közvetlen főnökét nem vonják felelősségre a beosztottja hibás intézkedése miatt.
Kelet-Szlovákiában gyakori, hogy ismeretség útján kerülnek vezető pozícióba a rendőrök, „védik egymás hátát”, létezik köztük egyfajta álszolidaritás. Ráadásul soha vagy csak nagyon ritkán vonják felelősségre rendőri túlkapás miatt az elkövető rendőr közvetlen felettesét.
Pedig ezek a közvetlen főnökök azok, akik ismerik a beosztottjaikat, tudják milyen pszichikai állapotban vannak, nincsenek-e családi problémái, nekik ennek megfelelően kellene irányítani beosztottjaikat. Az a rendőrség egyik legnagyobb problémája, hogy nem vonják felelősségre a közvetlen főnököt vagy akár az irányítás második szintjét, mert nem hoztak megfelelő megelőző intézkedéseket. Rögtön a belügyminisztert vagy a rendőrfőnököt hibáztatják, habár a jelenlegi helyzetben ez is helyénvaló, mert ők sem tettek semmilyen konkrét intézkedést.
Kapcsolódó cikkünk
A Plus 7 Dní értesülései szerint a rendőri erőszak áldozata egy üzletláncból lopott alkoholt.
Régiós tudósítónk felvette a kapcsolatot a kassai rendőrséggel, akik jelezték, hogy nem adhatnak ki további információkat az ügyről a folyamatban lévő nyomozás miatt.
Lapunk információi szerint hajléktalan volt a rendőrségi erőszak áldozata.
Mint már beszámoltunk róla, hétfőn két kassai rendőrt vittek be kommandósok, mert az általuk őrizetbe vett gyanúsítottat úgy megverték, hogy az kórházi kezelés után meghalt. Az egyik rendőrt gyilkosság gyanújával letartóztatták.
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter a közösségi médiában reagált az ügyre:
Kapcsolódó cikkünk Kassa. |
Hétfőn két kassai rendőrt vittek be kommandósok, mert az általuk őrizetbe vett gyanúsítottat úgy megverték, hogy az kórházi kezelés után meghalt. Az egyik rendőrt gyilkosság gyanújával letartóztatták.
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter a közösségi médiában reagált az ügyre.
„A törvény mindenkire egyformán vonatkozik, biztosíthatok mindenkit, hogy a Szlovákia keleti részén történt tragikus eseményt igazságosan kivizsgáljuk” – írta bejegyzésében a miniszter.
Az ügyre reagált Vladimíra Marcinková, az SaS parlamenti képviselője is, aki két héttel korábban, képviselői ellenőrzés során járt kassai rendőrségen. Akkor szintén olyan ügyet vizsgáltak, amelyben rendőri brutalitás történt.
A több órás találkozón azt állították, hogy a helyzetet az illetékesek az ellenőrzésük alatt tartják. Én, a saját információim alapján nem ezt éreztem” – írta bejegyzésében Marcinková. – Ma egy újabb brutális rendőri beavatkozásról kaptunk hírt, amelyben egy ember meghalt.”
A képviselőnő úgy véli, hogy bizonyos mértékű megoldást jelenthetne az ilyen esetekre is, ha a rendőröknek kötelezően testkamerát kellene viselniük és biztonsági kamerákat kellene használniuk, amelyekkel megfigyelhetőek, ellenőrizhetőek lennének a rendőri intézkedések.
Róbert Dobrovodský ombudsman nyilatkozatban ítélte el a rendőri brutalitást.
Bízom benne, hogy a rendőrség kivizsgálja az adott ügyet. Én közben olyan megelőző intézkedésekre teszek javaslatot, amelyekkel megakadályozható a kegyetlen és embertelen bánásmód
– írja az ombudsman. Egyébként a megelőzés egyik lehetséges módszerének ő is a rendőrök testkameráinak bevezetését tartja.
A Kassán nem számít ritkaságnak a brutális rendőri fellépés. A legutóbbi eset június 11-én történt, amikor egy megbilincselt őrizetest a rendőrautóban és a rendőrőrsön is brutálisan megvertek. Éppen ebben az ügyben folyt a Marcinková által említett képviselői ellenőrzés.
Hogyan lehetne kivédeni az ilyen brutális rendőri túlkapásokat. Említette, hogy konkrét intézkedéseket várt volna a belügyminisztertől és a rendőrfőkapitánytól, mit kellett volna tenniük? Segítene a testkamera vagy a kihallgatási szoba bekamerázása?
A testkamera bevezetése csak egy pótcselekvés. Valódi segítséget az jelentene, ha a rendőrmenedzsmentet erősítenék,
minden rendőrnek pontosan tudnia kellene, hogy a helyszínen hogyan léphet fel, milyen intézkedés jogos, milyen jogtalan, hol van a határ a kettő között, mikor szabad erőt alkalmazni.
Mert vannak esetek, amikor erőt is lehet és kell alkalmazni, de csak a jogszabályoknak megfelelően. Ezt az intézkedő rendőrnek pillanatok alatt, a helyszínen kell eldöntenie, és ezt a közvetlen főnöke tudja neki megtanítani.
Az áldozat információink szerint egy hajléktalan 48 éves férfi volt, ez mennyire játszott szerepet a brutális intézkedésben?
Mindegy, hogy ki az áldozat, milyen a társadalmi státusza vagy akár a nemzetisége, ez nem játszhat szerepet a rendőri intézkedés során.
Ebben a legutóbbi esetben az a paradoxon, hogy nem is a rendőröknek kellett őrizetbe venni a későbbi áldozatot. Nem ők kergették és fogták el, az áldozat nem védekezett, a biztonsági őrök már elfogták őt.
Csak elő kellett volna őt állítani, el kellett volna vinni a rendőrőrsre.
Mennyire játszhat szerepet ebben és a többi hasonló ügyben a rendőrök frusztrációja?
A felmérések alapján a legutóbbi választáson sok rendőr választotta a szélsőséges pártokat, sokan szavaztak például a Republikára, tehát a rendőrök gondolkodásában is jelen vannak a szélsőségek.
A társadalom kicsit le is nézi a rendőri hivatást, a rendőrök viszont úgy érzik, hogy nekik kell vigyázniuk arra a lakosságra, aki lenézi őket.
Közben pedig bűnözőkkel, visszaesőkkel vannak szinte állandó napi kapcsolatban, ezért sok rendőr egyfajta hősnek tartja magát. Azt kellene megértetni velük, hogy a rendőri munka szolgálat, és nem hősökre, nem James Bondokra van szükség a rendőrségben. Ez a kettősség valóban frusztrációt okoz sok rendőr esetében.
Kapcsolódó cikkünk
Alaposan felborzolta a kedélyeket, hogy két kassai rendőr halálos sérüléseket okozott egy alkohollopásért őrizetbe vett gyanúsítottnak. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a történteket és gyors felelősségrevonást ígért, de nem először fordul elő, hogy az intézkedő hatóságok a kelleténél sokkal brutálisabban lépnek fel az őrizetbe vettekkel szemben.
A brutális rendőri bánásmód kérdése nem először merül fel a szlovákiai közéletben, Kassa pedig különösképpen érintett. Júniusban szintén egy, a városban történt eset okozott felzúdulást:
A rendőrök akkor az Óvárosban vettek őrizetbe egy férfit, akit nem csak brutálisan megvertek és fojtogattak, de a vádak szerint meg is aláztak, miután egy gumibottal szexuálisan inzultálták.
Az ügy kapcsán indított vizsgálatnak még nincs felelőse, de parlamenti vizsgálóbizottság is járt az eset helyszínén, hogy megismerkedjenek az incidens körülményeivel. A városban négy éve szintén történt egy brutális, a rendőrséggel kapcsolatba hozható eset: egy helyi fiatalt egy utcai nézeteltérés után vittek be az őrsre a rendőrök és úgy megverték, hogy az később műtéti beavatkozásra szorult.
A kisebbségek célpontban
Évtizedekre visszanyúló története van a szlovákiai romákkal szemben alkalmazott rendőri brutalitásnak. Valószínűsíthető, hogy az erőszakos beavatkozások száma sokkal magasabb, mint a jegyzőkönyvezett incidenseké, de több esetet azért is részletesen dokumentáltak, mert a sértettek európai fórumokhoz fordultak a jogorvoslatért.
Az egyik legismertebb incidens az 51 éves Karol Sendreihez kötődik, aki 2001-ben Baráttelkén (Magnezitovce) került őrizetbe, miután összeveszett a polgármesterrel és három fia társaságában megfenyegette.
A rendőrök a férfit Jolsvára vitték, ahol felváltva rúgni és verni kezdték. Később Nagyrőcére szállították és a helyi rendőrőrsön tovább kínozták egy radiátorhoz kötve, legalább tíz órán keresztül – belehalt a sérüléseibe.
Hét évvel később több rendőrt is elítéltek az eset kapcsán, ketten nyolc és fél éves szabadságvesztést kaptak, egy rendőrt hét, társát pedig négy évre zártak börtönbe, hárman feltételes szabadságvesztéssel úszták meg.
2009 márciusában Kassán hat, 11-17 év közötti roma fiút vettek őrizetbe a rendőrök, akiket azzal gyanúsítottak, hogy kiraboltak egy nyugdíjast – több személyt később el is ítéltek a bűncselekmény kapcsán.
A fiúkat az egyik városi rendőrőrs folyosóján mezítelenre vetkőztették és mobiltelefonos felvételekret készítettek róluk, miközben rájuk uszították a rendőrkutyákat.
Az eset kapcsán minden rendőrt járási és megyei szinten is felmentettek, a kínzásról készült mobiltelefonos felvételeket pedig törvénytelenül készült bizonyítéknak könyvelték el. Az ügy jelenleg az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) előtt van.
Csoportban is erőszakosak
A második Fico-kormány idején, 2013-ban a szepsi razzia okozott felzúdulást. A helyi telepet több, mint hatvan rendőr vizsgálta át három nappal azután, hogy a romák rátámadtak egy járőrre. Bár hivatalosan az eset felelőseit keresték, a telep lakói szerint valójában végigverték a romákat, kilencen is orvosi ellátásra szorultak.
Robert Kaliňák akkori belügyminiszter és Tibor Gašpar volt rendőrfőkapitány cáfolták, hogy törvénytelenség történt volna, de az eset és egy hasonlóképp végződött, 2015-ös nagymihályi járásbeli razzia kapcsán felmerült, hogy testkamerákat kellene szerelni a rendőrökre a beavatkozásoknál.
Az ügyben azóta sem történt kézzel fogható előrelépés, most viszont úgy fest, hogy év végére valóban testkamerákkal látják el a rendőröket.
Kapcsolódó cikkünk
Az Ellenőrzési Szolgálati Hivatal (ÚIS) vizsgálja a Kassán őrizetbe vett személy megölésének ügyét, a belügyminisztérium azt elemzi, hogy történhetett ez meg. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter leszögezte, ha a rendőr felettese is hibázott, őt is felelősségre vonják. Hozzátette, felgyorsítják a testkamerák bevezetését, elképzelhető, hogy december 1-től próbaképpen viselhetik a rendőrök, feltehetően Kelet-Szlovákiában.
A belügyminiszter leszögezte, hogy a belső ellenőrzés villámgyorsan cselekedett. „Az összes ellenőrző mechanizmus megfelelően működött az Országos Rendőr-főkapitányságon és kerületi és a járási rendőrkapitányságon is” – mondta el a kormányülés előtt Šutaj Eštok.
Szerint megfelelőek és kellően szigorúak a rendőrségi pszichológiai tesztek, a felvételinél ezen a rostán hullanak ki a legtöbben. Szerinte azon lehet elgondolkodni, hogy időnként, véletlenszerűen a tesztek megismétlésére küldjék a rendőröket.
Azt is hozzátette, felgyorsítják a testkamerák bevezetését, év végén Kelet-Szlovákiában már viselhetnek ilyet a rendőrök.
A belső ellenőrzés emberölés különösen súlyos bűncselekménye miatt indított eljárást egy kassai rendőr ellen, aki november 5-én súlyos sérüléseket okozott egy tetten ért és őrizetbe vett személynek, aki másnap a kórházban belehalt sérüléseibe. A gyanúsítottat 12–15 év szabadságvesztésre ítélheti a bíróság. A Kassán történtekkel csütörtökön várhatóan foglalkozik a parlament védelmi és biztonsági bizottsága is.
A szervezett, szándékosan brutális rendőri beavatkozásokról a focimeccsek magyar látogatói is tudnak beszélni.
Csehszlovákia felbomlásának végnapjaiban, 1992-ben a szlovák kommandósok előre eltervezett módon, módszeres erőszakkal verték végig a Pozsonyba látogató Fradi-szurkolók táborát, az esetnek nem lett felelőse. Tizenhat évvel később, 2008-ban a történtek megismétlődtek a DAC-Slovan rangadón, Dunaszerdahelyen.
A mérkőzés 17. percében a hazai szurkolók szektorát elözönlötték a rohamrendőrök és gumibotokkal, viperákkal verni kezdték a nézőket.
A szektorban kitört a pánik, egy 18 éves fiút helikopterrel kellett kórházba szállítani és maradandó halláskárosodást szenvedett.
A szlovák hatóságok az eset után és azóta sem ismerték el a felelősségüket – Dušan Čaplovič (Smer) kormányfőhelyettes köszönetet mondott a hatóságoknak a mérkőzés zavartalan lebonyolításáért, Stanislav Jankovič országos rendőrfőkapitány pedig kijelentette, hogy a hatóságok csak egy előre megtervezett provokációra reagáltak.
A rendőri brutalitás kérdése a szlovákiai közéletben az elmúlt években egy külföldi eset kapcsán is előtérbe került: 2018-ban Jozef Chovanec vállalkozót őrizetbe vették a Charleroi reptéren, miután összetűzésbe keveredett a reptéri rendőrséggel. A férfi a vizsgálószobában rejtélyes körülmények között elhunyt – mint a két évvel később előkerült felvételek bizonyítják, a rendőrök brutális módon bántak vele az őrizetbe vételnél. Az eset miatt több szlovák diplomata és politikus tiltakozott, uniós szinten is – főleg miután kiderült, hogy a belga hatóságok egy rendőrt sem terveznek felelősségre vonni a történtekért. Szeptemberben a belga bíróság végleg kimondta, hogy senki sem felelős a férfi haláláért, Chovanec családja az európai emberi jogi bíróságnál fellebbezett.
Holnap (csütörtökön) összeül a parlament védelmi bizottsága, meghallgatja a belügyminisztert és az országos rendőrfőkapitányt is erről az esetről. Mit vár ettől az üléstől?
Nem várok semmit, hiszen a bizottságnak nincsenek komoly jogkörei.
A belügyminiszter várhatóan megpróbálja majd kimagyarázni magát, megpróbál mindent az elődjeire fogni, hiszen eddig is ezt tette.
Mást nem is tud, csak magyarázkodni. Nem várok tőle semmilyen előremutató intézkedést.
A kormányoldal is elismeri, hogy a rendőri brutalitás megengedhetetlen, de védi a rendőrség belső ellenőrzési osztályát, amely csak egy héttel a november 5-i eset után, e héten hétfőn rendelte el az elkövető rendőr letartóztatását.
A belső ellenőrzés nagyon helyesen tartózkodó volt a médiával, és mert az elkövetőt előzetes letartóztatásba szerették volna helyezni, bizonyítani kellett valamilyen módon a kollúziós eljárást
– jelentette ki Richard Glück.
Szerinte csak akkor lehetne rendszerhibáról beszélni, ha az elkövető rendőr ellen már korábban is folyt volna valamilyen eljárás hasonló rendőri erőszak kapcsán. Tibor Gašpar (Smer) a parlament alelnöke a rendőrfőkapitányt védte.
A rendőrfőkapitánynak akkor kellene lemondani, ha közvetlenül ő követett volna el hibát
– mondta Gašpar, akit 2018-ban váltottak le a rendőrfőkapitányi posztról, a Kuciak-gyilkosság után. Szerinte sincs szó rendszerhibáról a rendőrségen belül. „Több mint 20 ezer rendőr dolgozik a rendőrség, ha a főkapitány minden esetben lemondana, ha valamelyik rendőr hibát követ el, évente többször le kellene mondania” – jelentette ki Gašpar.
Azt viszont Gašpar is elismerte, hogy a már előzetes letartóztatásba helyezett rendőr társát is fel kell függeszteni, és ki kell vizsgálni, hogy miért nem akadályozta meg a brutális verést. Ľubomír Soták országos rendőrfőkapitány elmondta, hogy csak most készülnek szolgálaton kívül helyezni a járőrt másik tagját, és el is bocsátják a rendőrségtől.
Taktikai kesztyű volt a rendőrökön
Roman Mikulec (Slovensko)korábbi belügyminiszter szerint azonban már régen el kellett volna bocsátani a járőr másik tagját is. Mikulec azt is kifogásolta, hogy
a járőr mindkét tagja úgynevezett taktikai kesztyűt viselt, amely nem is tartozik a körzeti rendőrőrsön szolgálatot teljesítő rendőrök felszerelésébe.
Az ilyen kesztyűt általában rohamrendőrök viselik utcai zavargások feloszlatásánál, és ezek több helyen műanyag merevítéssel rendelkeznek. A járőr egyik tagja ilyen kesztyűben verte meg az őrizetest.
A belügyminiszter nem mond le
A belügyminiszter és a rendőrfőkapitány is kijelentette, hogy nem tartják felelősnek magukat az esetért, nem mondanak le. Matús Sutaj Estok szerint egy ember hibázot.
Egy rendőr vallott kudarcot, olyan esemény történt, aminek nem lett volna szabad megtörténnie
– jelentette ki Sutaj Estok. A rendőrfőkapitány szerint az áldozat mintegy 15 percet töltött a rendőrségen, ahová azt követően vitték be, hogy lopni próbált egy kassai áruházban. A hajléktalan 48 éves Lubomírt már a helyszínen megverte a most gyilkossággal gyanúsított rendőr. Soták szerint a férfi a rendőrőrsön már nem kommunikált, ezért gyorsmentőt hívtak ki hozzá.
Hogyan történt az eset
A rendőrfőkapitány hozzávetőlegesen időrendben ismertette az eseményeket. „Az első jelentésben a férfit őrizetbe vevő járőr azt írta, hogy nem alkalmaztak kényszerintézkedéseket, az őrizetbe vett személy nem ellenkezett, csak azért vitték be, mert lopással gyanúsították” – mondta Soták. Másnap a rendőrséget tájékoztatták, hogy a férfi a kórházban meghalt, de akkor még mindig azzal a verzióval dolgoztak, hogy természetes halállal halt meg, mert már korábban is voltak egészségügyi problémái.
Csak november 7-én tudták meg, hogy a rutinszerűen elvégzett boncolás erőszakos halált állapított meg, ami ellentmondott a jelentéssel, amely szerint nem használtak kényszerítőeszközt
– mondta Soták. A férfi a kórházban azt mondta, hogy menekült a rendőrök elől, akkor esett el, és úgy sérült meg.
A gyanúsított visszatért a helyszínre
Branislav Zurian igazgató szerint a rendőrség belső ellenőrzését november 7-én tájékoztatták az ügyről, ők kiszálltak a rendőrőrsre, és elmentek a Kaufland áruházba is, ahol az eset történt. Az áruház biztonsági kameráin látták, hogy az őrző-védő szolgálat által az áruház biztonsági szobájába vitte a férfit, mert az levett a polcról egy üveg alkoholt és beleivott. Rendőrt hívtak, akik már ebben a szobában találták a férfit. Az egyik rendőr előbb hasba vágta, majd a fejét ütötte. Az őrizetbe vett hajléktalan ekkor még fel tudott állni, és a rendőrök kíséretében távozott.
Azt is elárulta, hogy a gyilkossággal gyanúsított rendőr később, amikor már tudomást szerzett a hajléktalan haláláról, visszament az áruházba, és megpróbálta megszerezni a kamerafelvételeket.
A Hlas kimenti Matúš Šutaj Eštokot a miniszteri székből?
Nem biztos, hogy ezt a javaslatot a PS-nek meg kell tennie, mert egyes sajtóinformációk szerint maga a Hlas is gondolkozik azon, hogy „kimenti” a pártelnökét az egyre forróbb belügyminiszteri székből. Erik Tomáš szociális ügyi miniszter, a Hlas alelnöke nem zárta ki, hogy esetleg Šutaj Eštok lehet a parlament új elnöke.
Elsődlegesen Richard Raši a jelöltünk a házelnöki posztra, de ha elfogadhatóbb jelölt lenne Matúš Šutaj Eštok, amit már jelzett Andrej Danko, akkor el tudom képzelni ezt a megoldást is
– mondta a Hlas alelnöke a Szlovák Televízió egyik vitaműsorában. Az Aktuality.sk értesülései szerint a pártnak három lehetséges jelöltje is van a miniszteri posztra:
elképzelhető, hogy a miniszteri posztot Patrik Krauspe vagy Lucia Kurilovská kaphatja meg, ők jelenleg a minisztérium államtitkárai, de szóba került a rendőrség belső ellenőrzésének igazgatója, Branislav Zurian neve is.
Šutaj Eštok inkább támad
Matúš Šutaj Eštok azonban egyelőre nem készül lemondani, sőt, az ellenzéket támadja korábbi ügyek miatt. A napokban derült fény egy 2022-es ügyre, amikor Roman Mikulec (Slovensko) volt a belügyminiszter és Hamran István az országos rendőrfőkapitány.
A vizsgálat szerint az aranyosmaróti rendőrőrsön három rendőr kínzott két őrizetest, és ezt fel is játszották telefonjukkal.
A miniszter szerint ez az eset azt igazolja, hogy a korábbi kormány idején nem működött a rendőrség belső ellenőrzése. A rendőrök azóta már leszereltek, az ügyre úgy derült fény, hogy egyikük mobiltelefonját egy másik ügyben megvizsgálták.
A Demokraták az ellenzéket sürgetik
A parlamenten kívüli Demokraták párt szerint a parlamenti ellenzéknek már régen kezdeményeznie kellett volna a miniszter leváltását, és követelnie kellene Ľubomír Solák rendőrfőkapitány menesztését is. Juraj Šeliga alelnök szerint ugyanis Solák szoros kapcsolatokat ápol több kelet-szlovákiai rendőrségi vezetővel is.
Ma is szoros kapcsolatokat ápol több magas beosztású kelet-szlovákiai rendőrrel, annyira, hogyha Kassára megy, akkor náluk alszik
– jelentette ki Šeliga.
Marek A. civilbe készült
Szerintük rengeteg kérdést felvet a kassai eset, például azt, hogy az emberöléssel gyanúsított rendőrt, Marek A.-t miért csak egy héttel a haláleset után tartóztatták le, miért viselhetett taktikai, vagyis merevítéssel készített kesztyűt. A DenníkN rendőrségi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy
Marek A. néhány hónapja már szeretett volna leszerelni, csak felettese unszolására és előléptetés hatására maradt a rendőrség kötelékében.
A lap szerint egyébként korábban irodai munkát végzett hosszú éveken át, csak a november 1-i előléptetése után kellett néhány alkalommal járőrszolgálatot is teljesítenie, mivel szakaszvezetővé nevezték ki.
A kassai eset és főleg annak kivizsgálása Hamran István korábbi rendőrfőkapitány szerint is több kérdést felvet, a legsúlyosabb az, hogy miért vártak csaknem egy hetet Marek A. letartóztatásával.
Megvolt a felvétel, amelyen látható, hogy Marek A. brutálisan megverte Ľubomírt. Megvolt a bonclás eredménye is, amely bizonyította, hogy erőszak okozta a halálát. Tudták azt is, hogy a rendőrök hazudtak a hivatalos jelentésben arról, hogy nem alkalmaztak erőszakot
– magyarázta Hamran, hogy miért kellett volna azonnal letartóztatni Marek A.-t. A volt rendőrfőkapitány a Demokraták listáján indult a tavaszi európai parlamenti választáson.
Juraj Krúpa (SaS) szerint is kudarcok sorozata volt Matúš Šutaj Eštok egy éve a belügyminiszteri székben.
„Nem képes vállalni a politikai felelősséget, nincsenek megfelelő képességei a belügyminisztérium irányításához, és a képességeinek hiányát agresszióval próbálja elfedni
– mondta Krúpa. Szerinte az agresszióra jó példa, amikor a belügyminiszter videóban támadott meg nyugdíjasokat kifigurázó tanulókat.
A három párt egyetért abban, hogy Matúš Šutaj Eštoknak már a kassai rendőri brutalitás másnapján le kellett volna modania. Múlt héten derült ki, hogy november 5-én az egyik kassai rendőrőrsön életét vesztette egy lopásért őrizetbe vett férfi, miután az őt letartóztató egyik rendőr, Marek A. brutálisan megverte. Az elkövetőt egy héttel később tartóztatták le, és bocsátották el a testületből, társa azonban csak ezen a héten kapta meg felmondását. Őt egyelőre csak tanúként hallgatta ki a rendőrség.
Matovičék is megszavazzák a belügyminiszter leváltását
A három ellenzéki párt bizalmatlansági indítványát támogatja Igor Matovič pártja, a Slovensko is, habár odaszúrnak a másik három ellenzéki pártnak.
Mi már ezeket az ellenzéki pártokat három hete kértük, hogy csatlakozzanak a belügyminiszter leváltására tett javaslatunkhoz, erre nem voltak hajlandóak, és ez egy ember meggyilkolásához vezetett
– állítja nyilatkozatában Roman Mikulec (Slovensko) korábbi belügyminiszter. Hozzáteszi azonban, hogy támogatni fogják Matúš Šutaj Eštok leváltását, habár szerintük is inkább magától távoznia kellene erről a posztról. A bizalmatlansági indítványt megszavazza majd Ľubomír Galko is, aki már a Demokraták pártot képviseli a parlamentben. A belügyminiszter leváltásához azonban az ellenzék szavazatai nem lesznek elegendők, ahhoz minősített többség, vagyis 76 igen kell. Ennyi igen szavazat csak koalíciós képviselők támogatásával jöhet össze.
A pártok a héten nyújtják be Matúš Šutaj Eštok ellen a bizalmatlansági javaslatot, a parlament ülése várhatóan jövő héten lesz.
Šutaj Eštok: nem politikai ügy
Matúš Šutaj Eštok tagadta azonban, hogy a nyomozócsoport létrehozásának politikai vonzatai is lennének.
Nem arról van szó, hogy ezzel bármit is el akarunk fedni
– válaszolta Matúš Šutaj Eštok. A belügyminiszter leváltását szerdán kezdeményezte a PS, az SaS és a KDH, elsősorban a kassai rendőri brutalitás kezelése miatt.
Azt a belügyminiszter és a Ľubomír Solák országos rendőrfőkapitány is elismerte, hogy hogy korábban már több feljelentés is érkezett a katonai felszerelés átadása miatt, ám ezeket a rendőrség és az ügyészség elutasította.
„Ez azonban még a Speciális Ügyészség idejében történt, a speciális ügyész utasította el” – állítja Matúš Šutaj Eštok.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »