Én nem beszélni magyarul Kulcsár Péter2024. 11. 18., h – 19:54
Az előrelátó pedagógusokból álló iskolai közösség már a tanév kezdetétől fókuszál a beíratási programra, igyekszik családi hangulatú rendezvényekkel becsalogatni a leendő elsősöket és azok szüleit az iskolába. A jövőre iskolaköteles gyerekek családtagjai mindeközben begyűjtik a tapasztalatokat a rokonoktól, más szülőktől és az óvónőktől. A hallottakat és a tapasztaltakat összegezvén választanak iskolát.
Van, aki ezek után a közelben lévő egyetlen magyar alapiskola felé veszi útját, mások az államnyelvűt, a munkahelyükhöz közelit célozzák meg, és a gyerek a szülővel együtt ingázik reggelente. A beíratási programok során bemutatkozó szakemberek, oktatók, logopédusok, pszichológusok is segíthetik a szülői döntéshozatalt azzal, hogy elmondják a véleményüket az adott iskoláról.
Ahogy ott csetlek-botlok az egyik rendezvényen, egy szlovák anyukával találkozom a magyar alapiskolában. Váltunk is néhány kedves, baráti szót. Mindeközben nem titkolom meglepettségemet, hogy éppen itt találkozunk. Kiderül, hogy a foglalkozásokon való részvétel egyfajta próbatétel a gyermek számára, aki születése óta kétnyelvű közegben nevelkedik. Az édesanya szlovákul, az édesapa és annak közelben lakó rokonsága magyarul szól a csemetéhez. Az anyuka szeretné megtapasztalni, hogyan viselkedik gyermeke a színmagyar közegben a társaival. Jártak már korszerűen felszerelt szlovák iskolákban is, ahol három párhuzamos osztályt nyitnak évente, de elmondása szerint a magyar alapiskola semmiben sem marad el a többi oktatási intézménytől, mi több: családiasabb, barátibb itt a hangulat.
A szlovák alapiskolák pedagógusai és nevelői hamar felismerték a vegyes házasságban élő, valamint a magyar szülőként is őket választók elvárásait. A gyerek az iskolában veszi át a tananyagot, és délután a képzett nevelők segítségével oldja meg a feladatait, tankönyvet alig hord haza, otthon már pihen, és a szüleivel, testvéreivel tölti az idejét, esetleg sportklubot, művészeti alapiskolát látogat.
Néhány leendő elsős magyar anyanyelvű édesanyja is válaszút előtt áll, amennyiben szakmailag elfoglaltak, és késő délutánig dolgoznak. A vegyes házasságban élők ilyenkor azt érzik, még nagyobb terhet raknak ezzel a szlovák családtagokra. Erről eszembe jut a kis erdei, folyóparti házikónk, ahol csodás szomszédaink voltak. Az akkor még elsős magyar kisfiút egy pozsonyi szlovák hölgy gondjaira bízták, nemegyszer írtak együtt házi feladatot. A nyugdíjas asszony türelmesen, olykor fel-felkacagva szlovákul noszogatta, míg az igencsak értelmes és szorgos kisfiú minden alkalommal magyarul válaszolt neki.
A vegyes házasságban élő, magyar iskolát választó szülők számára megnyugtató lehet, hogy a bizalmukat élvező magyar oktatási intézmény segítséget nyújt a kiselsősöknek a házi feladat megoldásában, a másnapra való felkészülésben. Ne szerénykedjenek a magyar alapiskolák sem! Próbálják meg jobban kiemelni ezeket az előnyöket, mert tudom, mire képesek! Ha az iskola pedagógusai és a nevelők megismerkednek a vegyes házasságban élő kiselsős helyzetével, nagyon szívesen segítenek a házi feladatok elvégzésében és a másnapra való felkészülésben.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »