Váljon a közjó hatékony vezérelvvé – Nemzetközi konferenciát szervezett a Pápai Életvédő Akadémia

Váljon a közjó hatékony vezérelvvé – Nemzetközi konferenciát szervezett a Pápai Életvédő Akadémia

Párbeszéd a közjóról: Elmélet és gyakorlat címmel szervezett konferenciát a Pápai Életvédő Akadémia november 14-én. A Szentatya levelet küldött a tanácskozás résztvevőinek, amelyben hangsúlyozta, hogy a közjó a katolikus társadalmi tanítás egyik sarokköve, és hogy az élet kérdéseit mindig a szívünkben kell hordozni.

„Nagyon fontos emlékeztetni a közjóra, az Egyház társadalmi tanításának egyik sarokkövére” – Ferenc pápa ezt hangsúlyozta a Pápai Életvédő Akadémia Vatikánban megrendezett eseményére írt levelében. A program elején Vincenzo Paglia érsek, az akadémia elnöke olvasta fel a pápa üzenetét.

Ezt követően Mariana Mazzucato, a londoni University College innovációs és közérték gazdaságtani professzora, a Pápai Életvédő Akadémia tagja folytatott párbeszédet Mia Mottley barbadosi miniszterelnökkel. A beszélgetésben azt járták körül, hogy a közjó új gazdasági felfogása hogyan segíthet sürgős, jól megtervezett fellépést teremteni gazdasági és társadalmi problémáink megoldásában, amelyek az egészségüggyel, a környezettel – beleértve a biodiverzitást is –, az éghajlattal és a vízzel, valamint a mesterséges intelligencia jövőjével kapcsolatosak.

Szintén november 14-én, csütörtök délelőtt a Szentatya a Vatikánban fogadta Mia Mottley barbadosi miniszterelnököt.

A pápa levelében szeretettel üdvözölte a konferencia résztvevőit, megjegyezve, hogy a közjó témájával kapcsolatos reflexió széles skáláján belül ezt a találkozót legalább két okból is különösen jelentősnek tartja. Az első az, hogy a Pápai Életvédő Akadémia szervezte. „Ha valóban meg akarjuk óvni az emberi életet minden körülmények között és helyzetben, nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az élet témáit – még azokat is, amelyek a bioetikai vitákban klasszikusak – abba a társadalmi és kulturális kontextusba helyezzük, amelyben ezek a jelenségek előfordulnak” – hívta fel a figyelmet. „Az élet védelme, ha csak bizonyos szempontokra vagy pillanatokra korlátozódik, és ha nem veszi figyelembe átfogóan az összes egzisztenciális, társadalmi és kulturális dimenziót, azzal a kockázattal jár, hogy hatástalan lesz, és ideológiai megközelítés kísértésébe eshet, amikor az elvont elveket jobban védik, mint a valódi embereket” – figyelmeztetett Ferenc pápa. Emiatt

A találkozó jelentőségének második oka, amelyet a pápa kiemelt: a rendezvényen két különböző tisztséggel rendelkező és háttérből származó nő van jelen. „Mind a társadalomban, mind az Egyházban meg kell hallgatnunk a női hangokat” – hangsúlyozta.

„Szükségünk van – folytatta Ferenc pápa – a tudás különböző formáira, hogy együttműködjünk az emberiség jövőjéről szóló széleskörű és bölcs gondolkodás kialakításában.” Szükségünk van a világ összes kultúrájának valódi hozzájárulására, hogy kifejezzék szükségleteiket és erőforrásaikat. Csak így tudunk egy nyitott világról gondolkodni és azt létrehozni.

Hírdetés

A pápa felidézte az emberi testvériségről szóló Fratelli tutti (Mindnyájan testvérek) kezdetű enciklikája 3. fejezetében kifejtett gondolatokat. Az enciklikára hivatkozva a pápa hangsúlyozta, hogy az egyetemes testvériség bizonyos értelemben „a közjó megértésének személyes, szeretetteljes módja”, nem „egyszerű elképzelés, politikai vagy társadalmi projekt, hanem inkább arcok, történetek és emberek közössége”.

Továbbá – emlékeztetett a Szentatya – a közjó „mindenekelőtt a testvéri elfogadásból, valamint az igazság és az igazságosság közös kereséséből álló gyakorlat. Világunkban, amelyet oly sok konfliktus és megosztottság jellemez, amelyek gyakran annak a következményei, hogy képtelenek vagyunk az egyéni érdekeinken túlra tekinteni, nagyon fontos felidézni a közjót, az Egyház társadalmi tanításának egyik sarokkövét.”

A pápa hangsúlyozta, hogy „szilárd közgazdasági elméletekre van szükségünk, amelyek támogatják és a maga sajátosságaiban fejlesztik ezt a témát, hogy hatékony vezérelvvé válhasson a politikai döntéshozatalban, és ne pusztán szavakban emlegetett, de a gyakorlatban figyelmen kívül hagyott kategória legyen”.

Ferenc pápa végül apostoli áldását adta a Pápai Életvédő Akadémia közjóról tartott konferenciája résztvevőire, és kérte őket, hogy imádkozzanak érte.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican Media

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »