Ukrajna nyugati szövetségesei egyre inkább arra „ösztönzik” Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy kezdjen tárgyalásokat Oroszországgal a háború lezárásáról. Erről a Bloomberg hírügynökség számolt be.
A változást a hírügynökség szerint is Donald Trump amerikai elnökké választása hozta el, aki a háború gyors lezárását ígérte. Azt is kiemelték, hogy Olaf Scholz német kancellár pénteken telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és béketárgyalásokat szorgalmazott.
Két, a hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó európai forrás szerint az európaiak „egyre inkább felismerik, hogy Zelenszkijnek kompromisszumot kell kötnie”. Ennek oka, hogy „világossá vált, egyik fél sem tud döntő győzelmet aratni.
Mi azért hozzátesszük, hogy az „egyik fél sem tud döntő győzelmet aratni” narratívával egy évvel ezelőtt még a háború folytatását igazolták, ma annak lezárását.
Ráadásul hétfőn kulcsfontosságú tárgyalások kezdődnek: jön a G-20-as csúcs, amely Joe Biden elköszönő amerikai elnök utolsó releváns nemzetközi szereplése lesz.
A Bloomberg szerint Biden csak azért engedélyezte a nagy hatótávolságú amerikai fegyverek bevetését orosz területek ellen, hogy növelje Ukrajna alkupozícióját a leendő tárgyalásokon. Nyugati szakértők szerint Biden „engedélye” a rakéták alkalmazására eszkalációt hozhat, fordulatot a harctéren nem.
Erdogan áttörésre készül
Recep Tayyip Erdogan, az egyik legerősebb NATO-tag, Törökország elnöke hétfőn Rio de Janieróban akar találkozni a G20-as csoport vezetőivel, és javasolni fogja a háború befagyasztását.
A Bloomberg szerint a török elnök abban bízik, hogy sikerül meggyőznie Zelenszkijt arról, hogy legyen egy isztambuli béketárgyalás. Erdogan állítólag olyan hiteles hírszerzési információkkal rendelkezik, amelyek szerint ha Ukrajna nem ül le tárgyalni gyorsan, sokkal több területet fog elveszteni.
A háború lezárását vagy befagyasztását szorgalmazó hangok a Bloomberg szerint azért erősödtek meg, mert a nyugatiak meg akarják előzni Trumpot. A megválasztott amerikai elnököt január 20-án iktatják be. Sokan rettegnek attól, hogy az USA ezután leállítja Ukrajn támogatását és minden teher Európára hárul.
Magyarul: ha az amerikai támogatások leállítása előtt még dúl a forró háború, Európának kell irdatlan pénzeket beleölnie. Ezért inkább befagyasztanák most a konfliktust.
Mi van a török javaslatban?
A Bloomberg úgy tudja, hogy a török javaslat azt tartalmazza, Ukrajna legalább 10 évre lemond a NATO-csatlakozásról. Ma már tudjuk – a rengeteg nyugati propagandacikk ellenére -, hogy a háború kitörésének egyik fő oka Ukrajna esetleges NATO-csatlakozása volt.
A javaslat egy demilitarizált zóna létrehozását is tartalmazza. Az nem teljesen világos, hogy a 2014-es konfliktus vonala, vagy jelenlegi frontvonal lesz-e mérvadó.
Erdogan javasolni fogja nemzetközi (de nem feltétlenül NATO) katonák telepítését a demilitarizált zónához, Ukrajna oldalán, mintegy biztonsági garanciaként. A feltétel az, hogy Ukrajna ne akarjon (egyelőre) NATO-tag lenni.
Az már teljesen világos, hogy a javaslat (és minden békejavaslat) legnagyobb ellenzője Nagy-Britannia lesz.
A dolog érdekessége, hogy Zelenszkij nem lesz ott a G20-as csúcson, mert a vendéglátó Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök Kijev folyamatos követelőzése ellenére nem hívta meg.
Zelenszkij csak csapong a narratívák között
Maga Zelenszkij a minap arról beszélt, hogy jövőre véget vetne a háborúnak, de rögtön utána újabb fegyvereket követelt nyugati szövetségeseitől. Az ukrán elnök narratívája is szemlátomást megváltozott.
Donald Trumpot évekkel ezelőtt nem akarta beengedni Ukrajnába. Idén óvatos megjegyzéseket tett felé. Az amerikai elnökválasztás után az elsők között gratulált neki, majd közös retorikai elemeket keresett a háború kapcsán.
A minap Zelenszkij már nem „győztes Ukrajnát” emlegetett, helyette elkezdett új értelmet adni az „ukrán győzelemnek”. Korábban ugyanis Oroszország veresége volt a cél. Aztán Ukrajna győzelme, területi integritásának maradéktalan helyreállítása.
Most azt mondta, „számára a győzelem egy erős Ukrajnát jelent”. Ezt nagyon sokféleképpen lehet értelmezni, de úgy biztosan nem, hogy Ukrajna visszaszerzi összes megszállt területét.
Volodimir Zelenszkij 2025-ben diplomáciai eszközökkel le akarja zárni a háborút
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/Leon Neal/Pool via AP
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »