November második hétvégéjén a Turán Székelyföld Hagyományőrző Egyesület adott otthont, az immár harmadik alkalommal megrendezésre kerülő Turán Szakmai Napoknak. Az esemény célja, hogy a Magyar-Turán Szövetség égisze alatt működő hagyományőrző csapatok és szervezetek tagjai szorosabb együttműködést alakítsanak ki, valamint megosszák egymással az egyesületi működéssel, pályázati lehetőségekkel és edzésprogramjaikkal kapcsolatos tapasztalataikat.
A Kárpát-medence szinte minden tájáról érkeztek résztvevők és szervezeti vezetők: az Anyaországból a Pest vármegyei, Tolnai és Csongrád vármegyei Turán szervezetek képviselői, Felvidékről a Felvidéki Turán és a Dalia Iskola tagjai, valamint az Erdélyben működő Turán Székelyföld csapatai, akiknek a részvétel mellett a szervezési munkálatok is köszönhetők.
A Magyar–Turán Szövetség és annak égisze alatt megvalósuló szakmai napok célja kulturálisan újra egyesíteni a Kárpát-medencei magyarságot, illetve feltárni és tovább örökíteni közös történelmünket és hagyományainkat a rokon turáni nemzeteinkkel, az elkövetkező nemzedékek számára. Kiemelt cél egy egységes nemzettudat létrehozása, megerősítése, továbbá a nemzetet összetartó kapcsok erősítése. A Szövetség céljaiban egyesíti a tudomány és a hagyományőrzés művelőit, továbbá felismerve a tudományos és hagyományőrző szervezetek összefogásának szükségességét, támogatja a magyar nemzeti hagyományok és a magyar kultúra kutatóinak munkáját.
Az esemény tematikáját tekintve, a pénteki nap során az íjászat, a magyarsághoz való kapcsolatát feltáró eszmecserék és előadások mellett, az íjászat történelmi szemléletmódjára épült. A Turán szakmai napon ezen témák mentén Varga Zoltán a Magyar-Turán Alapítvány, technikai igazgatója, valamint Kopecsni Gábor, a Felföldi Dalia Iskola alapítója, a Magyar-Turán Felvidék vezetője tartotta meg előadását.
A szombati nap során a szövetség tagjai egy egész napos edzésen és íjász szemináriumon vehettek részt, amely a délelőtti órákban a távlövészetet és az íjászpárbajt gyakorolhatták, míg a délutáni órákban a dinamikus íjászat, és a szituációs lövészet került előtérbe. Az egész napot betöltő technikai edzésprogramot végül a Homoródalmási Kultúrotthon nagytermében, Fábián Zoltán által tartott zenei program, valamint Bíró András Zsolt, antropológus és a Magyar-Turán Alapítvány elnöke által, „A hunok fénykora, utóélete és szerepe a magyarság őstörténetében” című előadása koronázta meg.
A telt házas előadáson átfogó képet kaphattak a hallgatók a magyarság kialakulásáról, illetve az ehhez köthető népvándorlási folyamatokról. Bíró András részletesen kitért a hun birodalom világra és társadalomtörténetre gyakorolt kiemelkedő hatásaira, valamint a ma is élő Kárpát-medencei magyarság és a több mint ezer éve létező államformánk megalakításában játszott kulcsfontosságú szerepeire.
A rendezvény sikerességét jelzi, hogy az immár harmadik alkalommal megrendezésre kerülő esemény folytatására számos elképzelés megfogalmazódott már, amelyek ahogyan eddig is, tematikájukban ötvözik majd a lovasnomád kultúrához kapcsolódó hagyományőrző sporttevékenységeket, illetve az ehhez kapcsolódó történeti hátteret. A nagyszámú érdeklődőre való tekintettel a szervezők elmondták, hogy továbbra is kiemelt módon, állandó éves programként kívánják fenntartani a Turán Szakmai Nap eseményét, amelyet vándor rendezvényként évente két alkalommal, tavasszal és ősszel kerül majd megszervezésre.
Fotók: Veres Izolda, Turán Székelyföld
A Turán Szakmai Napok Homoródalmáson – Erdélyben bejegyzés először Kurultáj-én jelent meg.
Forrás:kurultaj.hu
Tovább a cikkre »