Hájos Zoltán: a lakosság aktív részese lehet a változásnak 

Hájos Zoltán: a lakosság aktív részese lehet a változásnak 

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely város polgármestere a tengerszint feletti magassági kvóta kérdéséről és az önkormányzatok finanszírozási rendszerének reformjáról szólt a Felvidék.ma megkeresésére, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi rendszer igazságtalanul hátrányos helyzetbe hozza a legtöbb települést. A petíció aláírásával a lakosság aktív részese lehet a változásnak, ami a közszolgáltatások javulásához, a város fejlődéséhez vezet majd – állítja.

A petíció célja, hogy felhívja a figyelmet az önkormányzatok igazságosabb finanszírozásának fontosságára, amelyről korábban is beszámoltunk.

A magassági kvóta hátránya

A jelenlegi szabályozás miatt Dunaszerdahely évente akár 800 ezer eurós bevételtől esik el, a település 115 méter tengerszint feletti magassága és a nagyvárosi koefficiensek miatt. Ez a hiány befolyásolja a város fejlesztési lehetőségeit, de hatással van az önkormányzatok működésére és a helyi lakosság életminőségére is.

 „Jelenleg szeretnénk megalapítani a Felvidéki Magyar Önkormányzatok Társulását, hogy nagyobb nyomást tudjunk gyakorolni a döntéshozókra annak érdekében, hogy változtassák meg ezt az elosztási rendszert”

– mutatott rá. Az úthálózatok sűrűsége kapcsán szeretnének megoldást találni, akár koefficienssel, hogy helyrehozzák az eddigi aránytalan pénzelosztási rendszert.

Finanszírozási kihívások

„Ingatlanadót és szemétdíjat emelünk, mert a költségvetésben a bevételi és a kiadási oldalt ki kell egyenlítenünk”

– nevezte meg a népszerűtlen intézkedéseket. A polgármester hangsúlyozta, hogy a fenntartható gazdálkodás érdekében a város kénytelen emelni az ingatlanadót, ami a lakosságra hárul, és ez a helyi szolgáltatások színvonalára is kihathat. Az önkormányzatoknak nemcsak a közvilágítás, óvodák, iskolák működtetésére, hanem a város modernizálására is forrást kell találniuk.

 „A lakosság joggal várja el, hogy a települések beruházzanak, amit mi meg is tettünk, hiszen több utca került teljes felújításra, mindezeket saját forrásból. De ezeket a modernizációkat a fentiek tükrében lehet csak kivitelezni” – mutatott rá.

A petíció jelentősége

Hírdetés

A petíció jelentősége, hogy

az alacsonyabban fekvő települések ne kerüljenek hátrányos helyzetbe a magasabban fekvő településekkel szemben.

„Ha módosítaná a kormány a központi részadók leosztásának a feltételeit, akkor az alacsonyabban fekvő településekre is több pénz jutna, ezáltal több pénz jutna a fejlesztésekre is. Például nem lenne szükség az ingatlanadó ilyen mértékű emelésére” – magyarázta a polgármester.

Két petíciót is indítottak egyidejűleg

A Magyar Szövetség mellett a Pro Civis Polgári Társulás is indított ugyanebben a témában petíciót. „Ez a két petíció hasonló, de nem teljesen ugyanaz, mégis egyformán támogatják ezt az ügyet: míg a Pro Civis által elindított kezdeményezés konkrét javaslatokat tartalmaz, szakmai oldalról közelíti meg az aláírásgyűjtést, ahol kimondottan a központi pénzek elosztása és az úthálózat sűrűsége tekintetében lenne figyelembe véve az elosztás (a déli járásokban sokkal sűrűbb az úthálózat, mint északon), addig a Magyar Szövetség aláírásgyűjtése kimondottan ellene van a tengerszint feletti magasságnak és a nagyvárosi kvótáknak” – világított rá a polgármester.

A lakosság szerepe

Hájos Zoltán bízik abban, hogy a lakosság aktív részvétele segíthet a döntéshozók figyelmének felkeltésében, és elérhetik, hogy a leszakadó települések ne kerüljenek még hátrányosabb helyzetbe.

A polgármester hangsúlyozta, hogy a probléma nem helyi jellegű, de főként az alacsonyabban fekvő településeket érinti, tehát nemcsak a Csallóközt, a Mátyusföldet, de Gömört, Nógrádot, Bodrogközt, Ipolyságot is.

A kormányzati intézkedések megreformálása érdekében minden érintett közreműködése fontos ahhoz, hogy a települések igazságosabb önkormányzati támogatást kaphassanak és végül a helyi közszolgáltatások színvonala is javulhasson. Felhívta a figyelmet a petíció támogatására, hiszen csak így tudnak a települések tiltakozni, és elérni a változást annak érdekében, hogy az alacsonyabban fekvő települések több forráshoz jussanak a központi költségvetésből. „Bármelyik petíciót írják alá, mindenképp támogatják ezt az ügyet!” – fogalmazott.

 

A Pro Civis polgári társulás online petíciója.

A Magyar Szövetség online petíciója.

 

Németh Tímea/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »