Felmérés: Az emberek több mint fele veszélyben érzi a demokráciát Szlovákiában Mészáros Richárd2024. 11. 15., p – 14:06
A szlovákiaiak több mint fele (57%) úgy véli, hogy az országban veszélyben van a demokrácia – derül ki az NMS Market Research Slovakia november 7. és 11. között végzett online felméréséből. Noha a bársonyos forradalom óta eltelt 35 év után a társadalom többsége továbbra is a demokratikus rendszert részesíti előnyben az autoriter vezetés helyett, a vélemények megosztottak.
A felmérés eredményei szerint a megkérdezettek 36%-a határozottan kiáll a demokrácia mellett, további 25% pedig fenntartásokkal ugyan, de inkább támogatja azt. Ezzel szemben a válaszadók 15%-a előnyben részesítené az autoriter kormányzást, míg a megkérdezettek negyede nem foglalt állást.
A demokrácia iránti elkötelezettség különösen a fiatalabb generációk körében erős, míg az életkor előrehaladtával egyre többen látják jobbnak az autoriter rendszert. Denisa Lakatošová, az ügynökség marketing- és kommunikációs vezetője szerint ennek oka az idősebb generációk kiábrándultsága, a múlt idealizálása, valamint a gazdasági bizonytalanság és az erős vezetés iránti igény.
A demokrácia fenyegetettségét főként a fiatalabb korosztályok, a felsőfokú végzettségűek, a Pozsony megyében élők, valamint a nagyvárosok lakói érzik aggasztónak. Ez az érzés különösen erős az ellenzéki pártok szavazói körében, míg a kormánykoalíció, a Smer és az SNS támogatói kevésbé aggódnak emiatt. A Hlas szavazóinak véleménye megosztott.
A válaszadók szerint a demokráciát leginkább a korrupció (75%), a politikai vezetők alkalmatlansága (75%), és a félretájékoztatás terjedése (71%) veszélyezteti. A populizmus és a szélsőségek térnyerését, valamint a demokratikus intézményekbe vetett bizalom csökkenését a megkérdezettek kétharmada nevezte meg problémaként, míg a média függetlenségének sérülését a válaszadók mintegy fele tartja aggasztónak.
Az NMS Market Research Slovakia felmérését ezer, tizennyolc évnél idősebb válaszadó bevonásával végezték.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »