Szlovákia szégyene

Szlovákia szégyene Kulcsár Péter2024. 11. 14., cs – 19:08

A társadalmi nyugalom visszaállítását, továbbá a kormánypártok közötti nyilvános viszálykodás megszüntetését is ígérgette a tavalyi szlovákiai parlamenti választás előtti kampányában Robert Fico a Smer többi vezetőjével együtt. Több mint egy év elteltével leszögezhetjük, hogy ezekből a fogadkozásokból máig semmi sem vált valóra. A pozsonyi kormányfő viszont úgy véli, hogy a törvényhozás meg a kormány eredményesen működik. Gondja-baja szerinte csak a Szlovák Nemzeti Pártnak akad. A belpoliikai helyzet azonban ennél bonyolultabb, egyszersmind tanulságos.

A tavalyi, szeptember végi voksolás eredményei alapján Peter Pellegrini kezébe került a megoldás kulcsa. A Hlas akkori elnöke és a pártja előtt két lehetőség adódott: kormánykoalíciós partnerként vagy a liberálisokat (PS) és a kereszténydemokratákat (KDH) választhatták volna – a PS a kormányfői posztot is felajánlotta a Hlas elnökének –, vagy a Smert és a Szlovák Nemzeti Pártot. Némi látszólagos mérlegelést követően az utóbbiakkal szövetkezett. Feltehetően azért is, mert Fico amolyan mézesmadzagként felajánlotta neki, hogy támogatja államfői ambícióit, ha az utóbbi partnerekkel lép politikai frigyre.

Hírdetés

A hatalomra kerüléstől megmámorosodott, önmagát szocdemnek kikiáltó két pártelnököt nem érdekelte az sem, hogy a koalíció szekerének egyik kereke csikorog. Főleg azért, mert a választásra az SNS jelöltlistájának elejére szedett-vedett alakok csődültek össze – Rudolf Huliak a Národná koalícia, Tomáš Taraba pedig a Život nevű törpepártból. Martina Šimkovičová meg az összeesküvés-elméleteket és a nem ritkán nacionalizmussal fertőzött ostobaságokat fröcsögő TV Slovan sztárocskájaként landolt a jelöltek névsorában. Mindegyikük sok preferenciaszavazatot gereblyézett össze a hiszékeny, mélynemzeti alakok táborából. Így esett meg az a ritka csúfság, miszerint a parlamentbe eredetileg bekerült jelöltek közül csupán Andrej Danko volt ennek a pártnak a tagja.

Ilyen előzmények után alakult meg több mint egy éve Robert Fico negyedik kormánya, amely idáig nem az ország súlyos gazdasági gondjainak orvoslásával foglalkozott, hanem főleg a Smer vezetőit és holdudvarát érintő korrupciógyanús ügyek és bűnvádi eljárások eltakarításával. Ezért módosították a Büntető törvénykönyvet és számolták fel a Különleges Ügyészséget.

Mindeközben az SNS emberei nekiláttak a kulturális intézmények és a környezetvédelmi hivatalok lerombolásához, valamint a közszolgálati médiumok bekebelezéséhez. Ezeket a felháborító lépéseket az időközben államfővé választott Peter Pellegrini is törvényesnek tartotta, legfeljebb a kivitelezések formáját kifogásolta. A pozsonyi parlamentben pedig Igor Matovič a béka bizonyos testrészéig süllyedő szintjét Rudolf Huliak az Očováról hozott bunkóságával alulmúlta, amikor megalázta Lucia Plaváková liberális képviselőt. Bocsánatot máig nem kért tőle, viszont tovább kavar a koalícióban, újabban a környezetvédelmi posztra ácsingózik, holott már Taraba eddigi ügyködését is istenverésnek tartják a tárgyilagos szakértők, akiknek a rémálmaiban kísért Huliak.

Tovább mérgezheti a társadalmi légkört a kulturális tárca, amely az államnyelvtörvény szigorításán mesterkedik, és a szlovák nacionalisták magyarfóbiájának kielégítésén. Hiába magyarázkodnak, mert már azzal is elárulták valós szándékukat, hogy tovább korlátoznák a nemzeti közösségekhez tartozók hivatali anyanyelvhasználati jogait, és drasztikusan emelnék a törvénysértők pénzbírságát. A miniszterelnök talán már rádöbbent, hogy ezek a közéleti garázdálkodók az ország szégyenei, akiktől azonban nem akar elválni, mert tovább zsugorodhatna a kormánykoalíció parlamenti többsége. De legalább megfékezhetné őket, ha valóban fontosnak tartja a szlovák–magyar jószomszédi kapcsolatokat és a szlovákiai polgárok jelenlegi konfliktusmentes együttélését. Ha lesz bátorsága tiszteletben tartani ezeket az értékeket, akkor legalább javíthatna kabinetjének egyéves mérlegén, amely így is legfeljebb gyenge elégséges lehetne.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »