Világvallások egy zöld bolygóért címmel rendezték meg november 5–6. között a világ vallási vezetőinek csúcstalálkozóját Azerbajdzsán fővárosában, az ENSZ COP29 (the Conference of the Parties) szervezete klímakonferenciáját megelőzően (UNFCCC), amely szintén Bakuban zajlik november 11. és 22. között.
Az eseményen Kránitz Mihály teológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának professzora, tanszékvezető egyetemi tanár hivatalos küldöttként vett részt.
Az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezménye részes feleinek konferenciája (COP29) 29. ülésszakát tartja, ehhez kapcsolódott előzetes programként a világ vallási vezetőinek csúcstalálkozója, amelyen mintegy 150 küldött vett rész a világ számos országából.
A csúcstalálkozó résztvevői mély aggodalmukat fejezték ki a globális éghajlatváltozás, a biodiverzitás csökkenése, az elsivatagosodás, az aszály, a talajromlás, az erdőtüzek, a környezetszennyezés okán, az élelmezésbiztonság és a víz hiánya miatt, kiemelve a közös erőfeszítések felgyorsításának fontosságát az okok megvitatására, e problémák megoldására, valamint egészséges ökoszisztémák létrehozására és javítására.
Azerbajdzsán vezető szerepet vállal a klímaválság leküzdésében és kezelésében, napirenden tartva a környezetvédelmi kérdéseket, és ezzel összefüggésben a 2024-es évet a „zöld szolidaritási világévnek” nyilvánította.
A résztvevők üdvözölték az azerbajdzsáni elnök által kezdeményezett „bakui folyamat” és a civilizációk közötti párbeszéd fejlesztését célzó Globális Interkulturális Párbeszéd fórumok jelentőségét, valamint a Bakui Nemzetközi Humanitárius Fórumokat, a világ vallási vezetőinek csúcstalálkozóit.
Hangsúlyozták annak szükségességét, hogy rendszeresen tartsanak ilyen vallásközi rendezvényeket, ahol a keresztény, muszlim, zsidó, hindu, buddhista és más vallások és hiedelmek képviselői a világ különböző régióiból összejöhetnek, hogy egységes álláspontot képviseljenek a modern világot fenyegető problémákkal szemben.
A delegáltak mély aggályuknak adtak hangot a pusztító fegyveres konfliktusok, a terrorcselekmények és a vallási és etnikai alapú erőszak miatt, amelyeket emberáldozatok, környezeti katasztrófák, a kulturális és vallási örökség kifosztása és megsemmisítése kísérnek.
A küldöttek elfogadták a Vallási Vezetők Globális Csúcstalálkozójának Bakui Nyilatkozatát (Baku Declaration), és felhívást (Appeal) is közzétettek a Föld, közös otthonunk védelmében.
A Vatikánt Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak dikasztériumának vezetője és Khaled Akasheh, a dikasztérium iszlám kapcsolatokkal megbízott irodavezetője képviselte.
Forrás és fotó: PPKE BTK
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »