A New York Times és több más amerikai lap információi szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök adminisztrációjának külügyminisztere Marco Rubio floridai szenátor lehet.
Rubio keményvonalas külpolitikai álláspontjairól ismert Kínával, Iránnal, Venezuelával és Kubával szemben.
Az orosz-ukrán háború kapcsán azonban kevésbé viselkedik háborús héjaként, és Trump nézeteit osztja, miszerint a konfliktus minimum patthelyzet, és itt lenne az ideje azt lezárni.
A New York Times kiemelte, hogy Rubio Oroszországgal szemben is keménykedő álláspontot képviselt, ennek ellenére hajlandó lehet nyomást gyakorolni Ukrajnára, hogy tárgyalóasztalhoz üljön (Kína és Irán előrébb van a prioritási listán, mint Oroszország – a szerk.).
Ennek oka nem túl bonyolult. Az Egyesült Államoknak alapvető érdeke, hogy az Oroszország és Kína közötti együttműködés ne mélyüljön el, magyarul, a Trump adminisztráció talán visszatér Henry Kissinger stratégiájához, miszerint Moszkvát és Pekinget ki kell játszani egymás ellen egymás gyengítésére.
Rubio retorikájában a legfontosabb elem, az a Kína-ellenesség. Már az első Trump-adminisztráció idején felkarolta az iparpolitikát. Olyan gazdaságot akart létrehozni, amely képes versenyezni Kína államilag irányított gazdaságával.
Ha ő lesz az amerikai külügyminiszer, annak Venezuela sem fog örülni. Rubio azok között volt, aki 2019-ben meggyőzték Trumpot a kemény, Venezuela elleni szankciók kivetéséről.
Rubio ugyanakkor – ahogy egyébként az amerikai szenátorok többsége – kifejezett támogatója Izraelnek. Mikor nemrég megkérdezte tőle egy palesztinpárti aktivista, hogy mit gondol a gázai háború rengeteg civil áldozatáról, azt felelte, hogy azokért az életekért kizárólag a Hamász a felelős.
A floridai szenátor jelölésével egyébként sok demokrata politikus egyetérthet.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »