Párás, ködös időre, hideg nappalokra és romló légszennyezettségi adatokra, illetve az ipartelepek környezetében akár ipari havazásra is számíthatunk a hét közepéig. Az InfoRádió Kuntár Roland meteorológust, a HungaroMet munkatársát kérdezte.
Már napok óta anticiklon határozza meg időjárásunkat, a markáns frontok, illetve bármilyen front elkerüli térségünket. és ez a következő napokban is így lesz – mondta Kuntár Roland. A meteorológus hozzátette anticiklon idején, főleg most, a téli félévben két helyzetet tudunk megkülönböztetni. Az egyik az, amikor süt a nap, enyhe az idő, szárazság van, és tulajdonképpen nem történik semmi időjárásunkban.
Ahogy viszont megyünk bele a késő őszbe, közeledünk a télhez, egyre hosszabbak lesznek az éjszakák, és egyre nagyobb az esély arra, hogy éjszakánként páraköd, illetve rétegfelhőzet képződjön, ezek pedig kellő légmozgás hiányában, illetve egyre alacsonyabb napállás esetén már egyre tartósabban meg tudnak maradni.
„Ez a fordulópont a kettő között, a napsütés, illetve a tartósan megmaradó páraköd éppen az elmúlt hétvégén csúcsosodott ki az ország nagyobb részén” – mondta Kuntár Roland. Szombaton inkább a nyugati, délnyugati megyékben maradt meg tartósan a felhőzet, illetve a köd, vasárnap viszont már az ország legnagyobb részén tartósan köd volt, és a folytatásban is erre számíthatunk? az ország jelentős részén ez a rétegfelhőzet, illetve páraköd tartósan marad napközben is, és inkább csak kisebb körzetekben van esély arra, hogy a nap kisüssön – utalt a következő időszakra a HungaroMet munkatársa.
Ebben az időjárási helyzetben inkább csak kisebb mennyiségű csapadék fordulhat elő, az is inkább kisebb körzetekben. Mint mondta:
főként a szitálás, az ónos szitálás, illetve az ipari havazás fordulhat elő,
utóbbi az ipari létesítmények környékén. Ha tartósan hideg lenne, és úgynevezett hidegpárna-jelenség alakulna ki, akkor lenne esély arra, hogy akár nagyobb területen is legyen gyengébb havazás.
„A következő napokban is anticiklon alakítja időjárásunkat, tehát az időjárás jellege várhatóan nem változik” – mondta Kuntár Roland.
A meteorológus arról is beszélt, ha az alsóbb légrétegekben megmarad a párás, ködös idő, akkor tovább romolhat a levegőminőség, elsősorban a PM10, illetve a PM2,5 koncentrációja egyre nagyobb területen az egészségügyi határértéket is meghaladja.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »