Robert Fico bejelentette, mit tesz Szlovákia, ha az Egyesült Államok "kivonul" az ukrán ügyből

Ha az Egyesült Államok csökkenti a pénzügyi támogatást, Brüsszel pedig azt javasolná, hogy Európa a tagállamok kárára növelje az Ukrajnának nyújtott anyagi segítséget, akkor Szlovákiának nem szabad részt vennie ebben a játszmában” – mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök. Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint az Európai Unió aktuális stratégiája az, hogy Ukrajnának meg kell nyernie, Oroszországnak pedig el kell veszítenie a háborút. A kormányfő úgy véli, az is az unió stratégiája, hogy katonailag és anyagilag támogassa Ukrajnát, hogy elég erős legyen a tárgyalásokhoz. Emlékeztetett azonban, hogy ő egyik stratégiát sem látja működőképesnek. „Ezek szép stratégiák, de egyik sem működik” – mondta Fico.

A miniszterelnök szerint egyértelmű, hogy Ukrajna katonai sikerei elmaradnak, és hogy a szankciók nem ártottak Oroszországnak úgy, ahogy azt remélték, Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatottsága pedig rekordmértékű. Robert Fico azt is elmondta, egyelőre nem világos, hogy Donald Trump milyen álláspontot fog képviselni Ukrajnával kapcsolatban.

Hírdetés

A miniszterelnök szerint az új amerikai elnök nem erővel fogja megoldani az ukrajnai konfliktust. Inkább a kompromisszumot, vagy az Ukrajnának nyújtott támogatás csökkentésének útját fogja választani, ezért szerinte az amerikai támogatás csökkentése után az unió jelenlegi stratégiája nem lesz releváns. Robert Fico hangsúlyozta, ha olyan javaslatok érkeznek, hogy az EU-tagállamok rovására növeljék a pénzügyi segítséget, csak azért, mert egy nagy támogató, mint az Egyesült Államok kiszáll a játékból, akkor Szlovákiának nem kellene részt vennie ilyen játszmában, mert a konfliktusnak nincs katonai megoldása.

„Nem tudom elképzelni, hogy az EU vállalja az ukrajnai háború támogatásának teljes terhét” – jelentette ki Robert Fico. A miniszterelnök elmondta azt is, hogy az ukrajnai háború befejezésében most a következő amerikai elnök, valamint Kína és Brazília érdekelt igazán, akiknek közös terveik vannak. Szerinte az EU-nak csatlakoznia kellene hozzájuk, és nyomást kellene gyakorolnia egy olyan béke eléréséért, amelyben minden fél érdekelt.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »