Új módszert alkalmaznak az eredményesebb fejlesztő munka érdekében

Új módszert alkalmaznak az eredményesebb fejlesztő munka érdekében

Kassa megye Nagymihályi járásában, a nagyszelmenci Dobó István Alapiskolában térítésmentesen várják a környék óvodásait és az iskola első három évfolyamának tanulóit Difer-vizsgálatra és fejlesztésre – tájékoztatta portálunkat az iskola gyógypedagógusa, Bari Eszter.

A magyarországi Oktatási Hivatal honlapja szerint a Diagnosztikus fejlődésvizsgáló rendszer (Difer) a kisiskolás életkorban, az iskolai előrehaladás szempontjából kritikus elemi készségek (írásmozgás-koordináció készsége, beszédhallgatás készsége, relációszókincs, elemi számolás, tapasztalati következtetés, tapasztalati összefüggés-megértés, szocialitás) diagnosztikus értékelésére alkalmas tesztrendszer. A Difer a magyarországi köznevelési mérési-értékelési rendszernek a tanulók haladásának időrendjében első, kötelezően előírt eleme.

„Ez a számunkra új fejlődésvizsgáló módszer Magyarországon rendkívül elterjedt, de régiónkban – ha jók az ismereteim – egyelőre még csak a mi iskolánk mert belelvágni” – fogalmazott Bari Eszter. Mint mondta,

a Dobó István Alapiskola első három évfolyamán tanuló diákok teljesen ingyen vehetnek részt mind a teszteléseken, mind a fejlesztéseken. Ugyanez vonatkozik a környék óvodásaira is

– jegyezte meg.

„A Diagnosztikus fejlődésvizsgáló rendszert intézményünkben 2024 szeptemberétől alkalmazzuk, mely által lehetőségünk van minden első, második és harmadik évfolyamos tanuló alapkészségének a felmérésére. A Difer feltérképezi az írásmozgás-koordináció fejlettségét, amely az íráskészség elsajátításának előfeltétele. Megnézi a beszédhanghallást, amelynek fejlettsége az olvasási készséget határozza meg, a relációszókincs fejlettségét, amely a nyelvi információk vételéhez szükséges. Vizsgálja a matematika tanulásához elengedhetetlen elemi számolási készséget, valamint a tapasztalati következtetést és a tapasztalati összefüggés-megértést, mely a kritikus tanulás feltétele” – magyarázta az iskola gyógypedagógusa.

Hozzátette, a teszt méri továbbá a beilleszkedéshez, együttműködéshez szükséges elemi szociális készségek szintjét is.

Hírdetés

„Mivel a rendszer 4-8 évesek számára lett kialakítva, ezért szívesen fogadjuk az 5. életévüket betöltött gyermekeket is”

– húzta alá Bari Eszter.

A felmérés kiértékelését követően lehetőség van egyéni, illetve kiscsoportos fejlesztésre is, melynek célja a problémás területek optimális szintre hozása. A nagyszelmenci oktatási intézményben már megvalósultak a felmérések, délutánonként jelenleg zajlanak a fejlesztések.

A munkát az iskola gyógypedagógusa végzi és koordinálja, aki az őt segítő pedagógusokkal együtt az ehhez szükséges továbbképzéseket elvégezte. Kérik, aki részt szeretne venni a felmérésen, illetve tájékozódni szeretnének a programról, forduljanak bizalommal az intézmény vezetőjéhez és gyógypedagógusához.

 

Bari Eszter gyógypedagógus/Felvidék.ma

 


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »