Az ápolónők több mint fele 50 év feletti. Az egészségügyi szektor csakhamar összeomlással nézhet szembe

Az ápolónők több mint fele 50 év feletti. Az egészségügyi szektor csakhamar összeomlással nézhet szembe

A szlovákiai kórházakban a nővérek és szülésznők több mint 55%-a 50 és 60 év közötti. Az Ápolók és Szülésznők Szakszervezete nyilvánosságra hozta a kórházi létszámkapacitásokkal kapcsolatos kutatásának eredményeit.

Miután 113 kórházat megkerestek, és hozzávetőleg 60 egészségügyi kórháztól kaptak adatokat, riasztó eredmények születtek, amelyek súlyos létszámhiányt, az 50 év feletti ápolók jelentős reprezentációját, valamint az egészségügyi személyzet megerősítésének kritikus szükségességét tárták fel.

Visolajský szerint már több mint 3000 orvos nyújtotta be a lemondását

 „Az ápolónők és szülésznők személyi státuszára és a korszerkezetére vonatkozó adatok nemcsak az egészségügy jövője szempontjából kulcsfontosságúak, hanem az egészségügy munkakörülményeinek stabilizálását és a jobb betegellátást szolgáló hatékonyabb megoldások kialakításában is” – mondta Monika Kavecká, az Ápolók és Szülésznők Szakszervezetének elnöke.

Elmondása szerint az eredmények azt mutatják, hogy a jelenlegi létszámhelyzet hosszú távon nem fenntartható. Az ápolónők hozzávetőleg 40%-a 50 év alatti, további 15%-a 59 év feletti, ami azt jelenti, hogy az ápolónők több mint 55%-a 50-60 év közötti vagy annál idősebb.

 „Ezek az adatok dokumentálják annak a helyzetnek a súlyosságát, hogy az ápolónők és szülésznők kritikusan alulértékeltek és rendkívüli nyomás alatt dolgoznak. Az adatok alapján az illetékesekhez fordulva azt szeretném kérni, hogy akadályozzák meg az egészségügyi dolgozók hiányával kapcsolatos probléma elmélyülését, és összpontosítsanak a munkakörülmények javítására, hogy az ágazatba vonzzák a fiatalokat”

Hírdetés

– folytatja Kavecká, hozzátéve, hogy ha semmi sem változik, az egészségügyi szektor személyi összeomlással néz szembe.

Az ápolók szerint a jelenlegi helyzet kihívás és jelzés a kormány és az egészségügyi miniszter számára, hogy kezdjenek el dolgozni az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek javításán.

Az egészségügyi miniszter jövő hétre hívta tárgyalni az Orvos Szakszervezeti Szövetséget

Az ápolók reagáltak a jóváhagyott módosításra is, amely a konszolidációs intézkedések előtti szintre állítja vissza bérértékelésüket. Kavecká hangsúlyozta, hogy a kormánynak nem szabadna az ápolói béremeléssel kérkednie, mert csak olyan változtatásokat korrigált, amelyeket nem is kellett volna érintenie.

„Valódi fizetésemelésre számítottunk, és nem arra, hogy bukfencet csinálnak, ami frusztrálja, demotiválja és destabilizálja az egészségügyi dolgozókat. A mi szempontunkból ez egy komolytalan megközelítés a szlovák egészségügy jelenlegi állapotához” – jelentette ki az ápolók és szülésznők elnöke.

SITA


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »