8 fűtési hiba, ami felesleges pénzkiadással jár: sokan elkövetjük az elsőt!

8 fűtési hiba, ami felesleges pénzkiadással jár: sokan elkövetjük az elsőt!

8 fűtési hiba, ami felesleges pénzkiadással jár: sokan elkövetjük az elsőt! Mislay Edit2024. 11. 07., cs – 14:17

A hidegebb napok beköszöntével megkezdődik a fűtési szezon, és ezzel együtt felmerül a kérdés, hogyan tartsuk otthonunkat kellemesen melegen, felesleges kiadások nélkül.

Az emelkedő energiaárak arra ösztönöznek bennünket, hogy elgondolkodjunk a hatékony fűtési módszereken, hogy elkerüljük a felesleges hőveszteséget, miközben nem fizetünk túl sokat a fűtésért. Járjuk végig pontról pontra, hátha valahol hibázik, és feleslegesen költ pénzt!

1. A radiátor kikapcsolása, ha nem tartózkodik otthon

Ön is azok közé tartozik, akik teljesen kikapcsolják a radiátorokat, amikor elmennek dolgozni? Ezzel a trükkel nem spórol. Napközben nem fog energiát költeni a fűtésre, de hosszú időbe telik majd, mire kellemes hőmérsékletet ér el, amikor hazaér a munkából. A falak hűvösek lesznek, és a levegő is, így végül többet fog fizetni az energiaszámlákért. Ideálisabb, ha temperálja a helyiséget.

2. Milyen hőmérsékletre fűtsünk?

Ne fűtse ki valamennyi helyiséget ugyanolyan hőmérsékletűre. Nemcsak a spórolás, hanem az egészsége érdekében is érdemes különböző hőmérsékletre állítani a termosztátokat az egyes helyiségekben. Így hatékonyan fűt és többet spórol.

Konyha – 20 fok

Hálószoba – 20 fok

Nappali, gyerekszoba és dolgozószoba – 22-23 fok

Hosszabb ideig tartó távollét esetén a hőmérséklet – 18-20 fok

Hírdetés

3. A radiátorok rendszeres karbantartásának elmulasztása

A radiátorokban felgyülemlő levegő csökkenti a fűtés hatékonyságát. Egyszerűen megoldhatja ezt a problémát úgy, hogy egy speciális kulccsal légteleníti a radiátort, így a meleg víz akadálytalanul keringhet, és gyorsabban felmelegíti az egész helyiséget.

4. Rossz szigetelés

A szigetelés hiánya az egyik legnagyobb hiba. A hőveszteség akár 35% is lehet a falakon keresztül, 25% a tetőn keresztül és 15% a padlón keresztül. A jó szigetelésbe érdemes befektetni, sokszorosan megtérül.

5. Túl nagy kazán

Sok háztulajdonos elcsábul, és nagyobb kazánt vásárol, azt gondolva, hogy az jobb vagy hatékonyabb lesz. Ezzel azonban energiát és pénzt pazarolhatnak. Ráadásul gyakran előfordul, hogy a kazán ciklikusan be- és kikapcsol, ami nagyobb elhasználódáshoz és meghibásodáshoz vezet.

6. Túlzsúfolt vagy lefedett radiátorok

Különösen a régebbi radiátorok jelentenek esztétikai problémát, ezért az emberek néha letakarják őket. Ez azonban a fűtésnél komoly bonyodalmat okoz. A radiátornak szabadon kell lennie, nem szabad bútorokat tenni eléje, és nem szabad dolgokat tárolni rajta. Csak így tudja gyorsan és hatékonyan kifűteni a helyiséget.

7. Szellőztetés közben kapcsoljuk ki a radiátort?

Ez az egyik leggyakoribb probléma, amivel a fűtési szezonban foglalkozunk. A rendszeres szellőztetésre szükség van, de megfelelően kell végezni. Tárja ki teljesen az ablakot, de legfeljebb öt percre, hogy gyors légcsere történjen. Ebben az esetben ne kapcsolja ki a radiátort, és ne is csökkentse a fűtés erősségét. Ha hosszabb ideig kell szellőztetnie, állítsa a termosztátot a legalacsonyabb fokozatra.

8. Megéri légkondicionálóval fűteni?

Bár a villanyáram ára emelkedik, még mindig kényelmes módja a fűtésnek. Fontos azonban, hogy minőségi légkondicionálóba fektessen be. Ebben az esetben ugyanis sokkal gyorsabban kifűtheti a helyiséget, mint más fűtési módokkal, és ezzel pénzt takaríthat meg. Jelenleg inkább az enyhébb telű területeken használják.

(lepsiebyvanie.pluska.sk)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »