November ötödike az év egyik legjobban várt dátuma. Az Amerikai Egyesült Államokban elnökválasztást tartanak, amelyen eldől, hogy Joe Biden jelenlegi elnököt a republikánus jelölt és exelnök, Donald Trump vagy a demokraták jelöltje és jelenlegi alelnöke, Kamala Harris váltja.
Az amerikaiak 60. alkalommal választanak elnököt, és egyben alelnököt is. Az első elnökválasztást 1789 elején tartották, kevesebb mint két évvel az államfő és helyettese megválasztását megalapozó alkotmány elfogadása után.
A választásokat már akkor is a közvetett választás sajátos rendszere alapján tartották az elektori kollégiumon keresztül, amely egyhangúlag George Washingtont választotta a fiatal Amerikai Egyesült Államok élére. Bár kezdetben tiltakozott a jelöltség ellen – írja a History.com portál – végül két cikluson keresztül, 1797-ig állt az USA élén.
Washington alelnöke John Adams lett, akit később elnökké is választottak. Az Egyesült Államok úgynevezett alapító atyái közül még Thomas Jefferson és James Madison volt elnök.
Nixon a Watergate-ügy miatt mondott le
Összesen 45 elnök állt az Egyesült Államok élén (jelenleg a még regnáló Joe Biden a 46.). A 14 alelnökből lett elnök közül öt megválasztás, nyolc a hivatalban levő államfő halála, egy pedig az elnök lemondása miatt került a Fehér Házba.
Gerald Ford az egyetlen elnök és alelnök, akit nem választottak meg a választók. Mint a CNN emlékeztet, 1973-ban Richard Nixon elnök nevezte ki alelnöknek, miután az adócsalási botrány miatt Spiro Agnew lemondott. Egy évvel később, amikor Nixon a Watergate-ügy miatt lemondott (ő volt az egyedüli amerikai elnök, aki lemondott), Ford automatikusan az utódja lett. Az 1976-os választásokon azonban nem védte meg mandátumát, és Jimmy Carter lett az elnök
Roosevelt volt az egyetlen, akinek négyszer sikerült győznie
Az Egyesült Államok harminckettedik elnöke, Franklin D. Roosevelt az egyetlen, aki négyszer nyerte meg az elnökválasztást. Először 1932-ben, utoljára 1944-ben nyerte meg a választást. A példátlan negyedik ciklusát azonban nem töltötte be, hiszen 1945 áprilisában meghalt. Helyét Harry S. Truman akkori alelnök vette át.
Bár az Egyesült Államoknak 45 elnöke volt, a Fehér Ház jelenlegi vezetője, Joe Biden a negyvenhatodik. Ez a sajátosság Grover Cleveland elnöknek köszönhető, aki az egyetlen amerikai elnök volt, akit két nem egymást követő választáson választottak hivatalba. Ő tehát az USA 22. és egyben 24. elnöke. Trump, aki Biden előtt volt elnök, szintén utánozhatja őt.
Novemberi választási nap 1845 óta
Az amerikai elnökválasztás választási napját (Election Day) 1845 óta novemberben tartják. Ekkor a Kongresszus konkrét dátumot határozott meg – november első hétfője utáni első keddet a választási folyamat egyszerűsítése érdekében, illetve amiatt, hogy minimalizálják az általános eredmények befolyásolását azon államok eredményei által, ahol a választásokat korábban tartották.
A History.com rámutat, hogy a novemberi dátum azon alapul, hogy az adott dátum elfogadásakor a lakosság nagy része a mezőgazdaságban dolgozott, és sokan a szavazóhelyiségektől távol éltek, így legalább egy napot igénybe vett az utazás, és szükségük volt szabadidőre. Ezért nem jöhetett szóba például a hétvége, mert vasárnap templomba mentek az emberek, vagy például a szerdai nap, amikor a termelői piacokat tartották. A késő őszi időpont azért is előnyös volt, mert a gazdáknak már nem kellett aggódniuk a betakarítás miatt, de még nem volt túl hideg.
Az alkotmány második cikke és a kiegészítések
Az elnök és az alelnök megválasztását a kezdetektől fogva az amerikai alkotmány tartalmazza, pontosan a második cikk. Azóta ezt a szavazást, valamint a többi választást, a beiktatás időpontját, valamint az elnök és alelnök munkáját több kiegészítéssel módosították. Például már az 1804-es választási évben hatályba lépett a 12. alkotmánymódosítás, amely az elnök- és alelnökválasztást szabályozza a választótestület által.
A választópolgárok mindkét posztra megkezdték a voksolást, miután korábban arra a két személyre szavaztak, akiket a legalkalmasabbnak tartottak az elnöki posztra. Az 1870-ben ratifikált tizenötödik kiegészítés fajra és bőrszínre való tekintet nélkül mindenkinek szavazati jogot biztosít. Az 1920-as választások előtt az Egyesült Államok ratifikálta az alkotmány 19. kiegészítését, amely szavazati jogot biztosított a nőknek.
A tizenhárom évvel későbbi 20. módosítás egyebek mellett január 20-ra változtatta az alelnök és az elnök eskütételének időpontját, és feltételeket szabott arra az esetre, ha az elnököt még nem választották meg vagy elhunyt.
Az 1950-es évek eleje óta az Egyesült Államok alkotmányának 22. kiegészítése kimondja, hogy egy elnök csak két ciklusban töltheti be hivatalát. Bár ez már sok évtizeden át működött, csak az 1960-as évek második felének 25. módosítása szögezte le, hogy az alelnök az elnök helyébe lép, ha azt visszahívják, lemond vagy meghal. Az 1971-es 26. alkotmánymódosításnak köszönhetően minden 18. életévét betöltött állampolgárnak választójoga van.
SITA, Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »