Alkalmazkodásra és szemléletváltásra van szükség a klímaváltozás korában – hangsúlyozta Áder János volt államfő Kék bolygó című podcastjának kedden közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.
Szemléletváltásra a „túlfogyasztás”, a „dobd el kultúra” miatt van szükség, az alkalmazkodás pedig a melegedő, egyre aszályosabb időjárás miatt szükséges – fejtette ki Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Rácz Lajos klímatörténész, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karának egyetemi tanára a podcastban a szemléletváltozással kapcsolatban azt mondta: nem hisz a kampányokban, csak az „aprómunkában”.
Az iskolai tananyagban, a tömegtájékoztatásban, a közbeszédben kell figyelmeztetni a túlfogyasztás veszélyeire, de tisztában kell lenni azzal is, hogy a túlfogyasztás mögött ott van a „marketingipar”, amely „kemény ellenfél” – jegyezte meg.
Hozzáfűzte: azokat a társadalmakat, amelyek szegények, illetve még sokan emlékeznek a szegénységre, nehéz rábeszélni arra, hogy ne fogyasszanak.
Rácz Lajos az alkalmazkodással kapcsolatban azt emelte ki: kérdés, hogy „milyen alkalmazkodási kapacitásunk van”, kik maradnának életben. Példaként megjegyezte: a vizsgálatok szerint katasztrófahelyzetben a hajléktalanoknak jobbak a túlélési esélyeik.
A szakember, aki fordítója a nemrégiben megjelent Klíma és társadalom Európában – Az utolsó ezer év című kötetnek, kifejtette: a Föld geológiai élettartamának 90 százaléka idején nem voltak sarki jégsapkák. Jelenleg pedig – egy kis jégkorszak után – a klímaváltozás korában élünk. A kis jégkorszak a 14. századtól a 19-20. század fordulójáig tartott, a felmelegedés a század közepén megtorpant, aztán újraindult.
Áder János megjegyezte: az 1980-as évek végén történt valami, és az addig is érzékelhető folyamat egy másik sebességbe kapcsolt, felgyorsult.
Rácz Lajos megjegyezte: a felmelegedés felgyorsulása 98,5 százalékban emberi tevékenység eredménye. „Nyolcmilliárdan vagyunk.” Egy indiai tudós szerint technika nélkül a Föld 10 millió embert tud eltartani.
Ennek a folyamatnak a vesztese a mediterrán térség, nyertese pedig Skandinávia. A Kárpát-medence a kettő között van – fűzte hozzá.
Már érzékelhető, hogy a görögországi, dél-spanyolországi, dél-olaszországi bortermelés gondban van. Magyarország régiói pedig különböző ellenállóképességűek. Az Alföldön már érezhető a csapadék csökkenése, Szegeden 2-3 éve 275 milliméter csapadék esett, ez már félsivatagos klíma. Ugyanakkor a Dunántúl „jobban bírja” – mondta a szakember.
Áder János elmondta: már 15 éve arról beszélt magyar borászokkal, hogy toszkán szőlőfajtákat érdemes telepíteni, mert az ottani éghajlat várható Magyarországon is, s ez más növényfajtákra is igaz.
Már két évszakos ország vagyunk, a tavasz és az ősz szinte csak az április és az október – fűzte hozzá.
(mti/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »