Bátor és hű elődeik előtt tisztelegtek a szegedi cserkészek

Bátor és hű elődeik előtt tisztelegtek a szegedi cserkészek

Emlékekből, képekből, plakátokból és relikviákból nyílt kiállítás Szegeden, a felsővárosi Szent Miklós Plébánián október 27-én, vasárnap. A tárlattal a cserkészek bátor elődeik emléke előtt tisztelegtek, akik 35 évvel ezelőtt büszkén fémjelezték csapatukat Bálint Sándor nevével, kijelölve ezzel követendő célként a szeretet, a hűség és a hit útját utódaiknak.

Hálaadó szentmisével, koszorúzással és kiállítás-megnyitóval ünnepelték a felsővárosi cserkészek az 519. számú Bálint Sándor Cserkészcsapat újraalakulásának 35. évfordulóját Szegeden.  Csaknem kilencvenéves csapatzászlót is kiállítottak a felsővárosi cserkészek, amelyet elődeik titokban őriztek a kommunizmus évtizedei alatt. 

A misét Serfőző Levente felsővárosi plébános celebrálta a Szent Miklós-templomban, aki prédikációjában a cserkész elődök bátorságát, lelkesedését, hitét, hűségét és kitartását méltatta. Úgy fogalmazott, hogy történelmet írtak. A felsővárosi cserkészcsapatot ugyanis 1935-ben alapították. Noha a kommunizmus évtizedei alatt ellehetetlenítették a mozgalom működését, az elődök nem feledték az alapelveket, megőrizték azokat az utókornak. Amint lehetőségük nyílt rá, 1989-ben rögvest újjászervezték a cserkészcsapatot, és büszkén fémjelezték Bálint Sándor hitvalló néprajztudós, „a legszögedibb szögedi” nevével, akinek boldoggá avatása folyamatban van.

Az elődöknek volt egy víziója, jövőképe, amelyben fontos helyet kapott a fiatalok evangéliumi nevelése, amit a cserkészet magáénak vall. Másrészt olyan példaképet állítottak a fiatalok elé, akitől tanulni lehet. Bálint Sándor élete a hűségben, a szenvedésben való kitartásban, a hitben, a tudomány és a kultúra gyarapításában egyaránt példa lehet számukra – mondta a plébános.

A szentmise után emlékekből, plakátokból, dokumentumokból, képekből, relikviákból nyílt kiállítás a plébánián. Megtekinthető volt többek között Bálint Sándor lerombolt, alsóvárosi szülőházának néhány téglája, sőt a cserkészcsapat kilencvenéves zászlaja is. 

Hírdetés

– A zászló második világháború előtti, a Horthy-címer látható rajta, tehát majdnem kilencvenéves. A kommunizmus ideje alatt padlásokon rejtegették az öreg cserkészeink, mert akkor tiltották a mozgalmat. Ha megtalálták volna, komoly büntetést eredményezett volna. Kiállítottuk a gödöllői dzsembori emlékfokosát is. 1933-ban ugyanis Magyarország szervezte a cserkész-világtalálkozót, az alkalomra különféle fokosokat készítettek a táborozóknak. Ezek mellett háború előtti cserkészújságot, vezetőképzési kézikönyveket is kiállítottunk, amelyeket külföldre emigrált magyar cserkészek írtak és őriztek meg – mondta el Faragó Tamás csapatparancsnok, a Dél-Alföldi Cserkészkerület vezető tisztje.

– tette hozzá Faragó Tamás.

Forrás: delmagyar.hu; Szeged-Csanádi Egyházmegye

Fotó: Karnok Csaba 

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »