Első alkalommal rendeztek Dunaszerdahelyen Médiakonferenciát a regionális sajtó képviselői számára, amelyet a Perfects dunaszerdahelyi médiavállalat szervezett a helyi Közös Igazgatású Iskola színháztermében október 25-én. A találkozó fókuszában a különböző sajtótermékek egymás iránti figyelme, megértése és az olvasók igényeinek megismerése volt.
Elsőként Rajkovics Péter, a médiavállalat igazgatója köszöntötte a média képviselőit: a felvidéki magyar újságírókat, televíziós- és rádiós szakembereket. Mint mondta, a konferenciát a közös gondolkodás elősegítése, egymás segítése és a jövőben várható kihívások együttes elemzése érdekében hívta össze.
Bemutatta a Perfects vállalat felmérését, amely a csallóközi médiafogyasztók érdeklődési körét volt hivatott feltérképezni.
Az idén május és július között végzett kutatásban három járásból gyűjtöttek adatokat – de elsősorban a Dunaszerdahelyi járásra fókuszálva – kérdőívek segítségével, melyet 1500-an töltöttek ki. Mint mondta, időszerű volt már, hiszen öt év után készítették el újra, annak érdekében, hogy megismerjék a csallóközi olvasók, médiafogyasztók szokásait, és mit gondolnak a helyi médiáról jelenleg.
A felmérést jellemzően nők töltötték ki (71,4%), iskolai végzettségüket tekintve leginkább középfokú és egyetemi végzettségűek. A korcsoportokat tekintve legtöbben a 36 és 50 év közöttiek, majd a 25 és 35 év közöttiek, végül az 51 és 65 év közöttiek töltötték ki. A 18 és 25 év közöttiek a válaszadók alig 12 %-át tették ki.
A felmérés kiértékelése a nyári és kora őszi hónapokban zajlott. Kiderült,
a válaszadók szinte azonos mértékben tájékozódnak portálokról (959-en) és a közösségi médiából (960-an).
Ismerőseiktől csupán 24%-uk, a nyomtatott sajtóból mindössze 22%-uk, míg a televízióból a válaszadók mindössze 14%-a informálódik.
A felmérésben rákérdeztek, mely médiumokat ismerik a válaszadók a leginkább (tíz médium került a felsorolásba). „Teljes mintán belül a legismertebb és a legkevésbé ismert portál közötti különbség 20 százalék feletti volt. Míg a legismertebb portál 88 százalékos ismertséget ért el, addig a legkevésbé ismertek 67,6 százalékot értek el” – mutatott rá Rajkovics Péter.
A felmérésből az is kiderült, miről szeretnek a leginkább olvasni a csallóközi magyarok. Első helyen a közérdekű információk szerepeltek, magas arányban (78,9%), majd a kulturális eseményekről (52,4%), ezt követte az oktatás és a sport.
A kutatás arról is érdeklődött, hogy miről szeretnének inkább olvasni a csallóközi magyarok. Ebből kiderült,
a válaszadók többet szeretnének olvasni az önkormányzati döntések hátteréről, helyi személyiségekről készült portrékat olvasnának szívesen, illetve a balesetek, a bűntények érdeklik őket.
Rajkovics Péter a felmérést összegezve elmondta, a válaszadók a regionális tartalmakat leginkább a helyi médiában érik csak el, ezért a helyi információkban nagy lehetőség rejlik. Az olvasók számára fontosak a szűkebb környezetük eseményei és a helyi személyiségek bemutatására is nagyobb hangsúlyt kell fektetni. Hangsúlyozta, az olvasók részéről növekedtek az igények nem csupán a tartalom, de a minőség szintjén is.
Végezetül felhívta a megjelent médiumok képviselőinek figyelmét arra, hogy a magyarok által lakott járásokban megfigyelhető, hogy változik a nemzetiségi összetétel, és erre a helyi/regionális médiumoknak is fel kell készülniük.
Előadását követően került sor Mayer András, az AM Business ügyvezetőjének prezentációjára, aki bemutatta a különféle közösségi médiákat, azok jelentőségét, szerepét az újságírásban, rádiózásban, televíziózásban. Mint mondta, a közösségi média lehet az ellenségünk, de akár a barátunk is – ez leginkább a hozzáállásunktól függ. A legfontosabb, hogy ismerni kell a célközönség igényeit – fogalmazott.
Az I. Dunaszerdahelyi Médiakonferencia kerekasztal-beszélgetéssel ért véget, melyen a különböző médiumok képviselői baráti hangulatban osztották meg egymással tapasztalataikat.
Általánosságban elhangzott, a felvidéki magyar média forráshiánnyal küzd és folyamatos megújulásra van szüksége, a változó digitális világ, a mesterséges intelligencia elterjedése újabb és újabb kihívások elé állítja a szerkesztőségeket. Abban azonban mindannyian egyetértettek, hogy az ehhez hasonló rendezvényekre szükség van, hiszen a kapcsolatépítés mellett fontos a tapasztalatcsere és az a felismerés, hogy azonos gondokkal küzdenek.
A rendezvényen jelen volt Karaffa Attila, Dunaszerdahely alpolgármestere, aki hangsúlyozta, az önkormányzatok elemi érdeke, hogy eljussanak az információk az olvasókhoz. Örömmel nyugtázta, hogy létrejött egy ilyen fórum, amely a magyar nyelvű tájékoztatást hivatott támogatni, segíteni.
Szalai Erika/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »