Három vállalkozó és a LAM Alapítvány együttműködésével egymillió lejes uniós pályázat megvalósítását mutatták be a Fidelitas Szálló konferenciatermében.
A Helyi, rövid ellátási láncon alapuló élelmiszeripari termékpiac létrehozása című projekt tavaly márciusban indult, és azt tűzte ki célul, hogy ötven kilométeres körzetben legalább két tonna feldolgozott zöldség külső közvetítők nélkül kerüljön a helyi piacra – ismertette Klárik Attila, a LAM Alapítvány igazgatója. Ennek érdekében az aldobolyi JKB Agro, a szászfalusi Kovács Kamra, illetve az illyefalvi Solex-Com Kft., vagyis egy zöldségtermelő, egy feldolgozó és egy kereskedő vállalkozás együttműködése valósult meg.
A bemutatón Klárik Attila egy kisfilm segítségével ismertette az általa korábban meglátogatott katalóniai Bonarea szövetkezetet, amely hatvanöt év alatt jelentős piaci szereplővé vált, egész vertikumot építve ki az élelmiszergyártás területén, üzlethálózata, logisztikai központja példaértékű. S ha az elefántot és a hangyát nem is lehet összehasonlítani, a most zárult támogatás révén egy kis példája valósult meg annak, hogy együttműködéssel miként lehet mintegy harminc százalékkal olcsóbban piacra juttatni helyi vállalkozások által helyben termelt, feldolgozott és értékesített termékeket – hangzott el. A vidékfejlesztési program részeként futó projekt révén két hűtőkocsit tudtak beszerezni, reklámkampányt szerveztek, így mintegy 20 százalékkal több terméket sikerült értékesíteni, mint korábban. Klárik Attila hangsúlyozta, nem föltétlen a mennyiség volt az elsődleges szempont, hanem a példamutatás, a lejáratott szövetkezeti forma iránti igény erősítése, a mentalitás kialakítása.
Az aldobolyi vállalkozás egyébként egyebek mellett közel hat hektáron termeszt egynyári zöldséget, a szászfalusi feldolgozó hagyományos receptek alapján immár az innen származó alapanyagokat is használja zöldségalapú termékeinek előállításához, melyeket eddig csak Háromszéken kívül értékesített, az illyefalvi üzlet pedig a közvetlen beszerzés-szállítás nyomán kedvezőbb áron tudja értékesíteni a kézműves savanyúságokat, zakuszkákat, illetve az olyan különlegességeket, mint a hagymalekvár.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »