A szélnél is sebesebben terjednek az álhírek a Floridában pusztító hurrikánról – mondta az InfoRádióban Kiss László csillagász. A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója Orlandóban egy szállodában vészelte át a hatalmas vihart.
Tornádók alakultak ki és okoztak károkat Florida területén szerdán azt megelőzően, hogy a szövetségi állam területét elérte volna a Milton hurrikán, két héten belül a második életveszélyes vihar. A Milton hurrikánt megelőző intézkedések részeként Florida területén mintegy 6 millió embert érint kitelepítési intézkedés. A hatóságok előzetesen arra figyelmeztették a lakosságot, hogy aki otthonában marad, az életét kockáztatja.
Az államban tartózkodik az ismert magyar csillagász, Kiss László is, akit telefonon ért el az InfoRádió. A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója elmondta, hogy Orlando déli részén, a Walt Disney World mellett egy hotelban várja a hurrikán elcsendesülését. Egyhetes utazásra érkezett, amelynek a célja az Europa Clipper nevű, ötmilliárd dollárba kerülő NASA Jupiter-holdszonda elindításának megfigyelése. Egy harmincfős turistacsoportot kísér szakértőként, de az elmúlt két napban a legfontosabb feladata a hurrikánhírek követése volt.
„Nemrégiben haladt el mellettünk a Milton tíz-húsz kilométerre délre, de még most is, miközben távozik, itt a Kennedy Űrközpont környékén 120 kilométer/órás széllel pusztít a jelenleg egyes kategóriájú hurrikán. Így aztán Florida még a teljes lezárás állapotában van, és itt vagyok én is” – mondta Kiss László
Arról is beszámolt, hogy
a hatóságok mindent bezártak,
nem nyithatnak ki a hivatalok, az iskolák, a vendéglátóipari egységek, a boltok.
„Szerda délben még éppen sikerült elkapni egy abban a pillanatban bezáró üzletet, néhány szükséges dolgot még meg tudtunk vásárolni, és aztán a taxis, aki hazahozott minket a hotelhoz, mondta, hogy utoljára ilyen ürességet a városban a Covid idején látott. Úgy kell elképzelni, mint egy katasztrófára készülő környéket” – adott helyszíni bepillantást a csillagász.
A szálloda környékén éjfél körül vonult át a hurrikán, akkor volt a legnagyobb hangja a szélnek. A turistacsoport szerencséje, hogy ez a szálloda menekülési helyszín, még olyanokat is ott szállásoltak el, akiket Florida délebbi részeiből kellett evakuálni.
„A mi hotelunk egy erős vár, így aztán veszélyben mi hál’ Istennek soha nem voltunk”
– tette hozzá.
A hurrikánokhoz szokott floridaiakat is meglepi, hogy két héten belül két ilyen erősségű vihar csap le az államra, hiszen már a Helene is hatalmas pusztítást végzett, és most jött a Milton, és Kiss László szerint emiatt az amerikai közélet is felbolydult.
„Ami szomorú, hogy pont úgy, mint a Covid idején, most
a hurrikánok kapcsán is a hitetlenkedő és a tudományba vetett hitüket elvesztett emberek között az összeesküvés-elméletek a szélnél is sebesebben elterjedtek,
olyan álhírek jelentek meg, hogy a kormány képes módosítani az időjárást, és nem véletlen, hogy most hirtelen jött két nagy hurrikán. Igen, nem véletlen, a Mexikói-öbölnek a vize annyira föl van melegedve, hogy képes ilyen hurrikánokat termelni akár ilyen rövid idő alatt is, ami a klímához jobban értő emberek szerint egyértelműen a klímaváltozás következménye” – világított meg egy újabb aspektust a magyar szakember.
Arról is beszélt, hogy a tapasztalat és a tudatosság ellenére arra nem voltak felkészülve az emberek, hogy ilyen hirtelen két ekkora hurrikán érkezzen, a hatóságok viszont igen: folyamatosan érkeztek az értesítések minden formában.
„Most már a nagy széllel járó hurrikán távozik, a csütörtöki előrejelzés már inkább a nagy esőről szól, most a hurrikán hátoldalán észak felől közelít Orlando felé egy nagyobb csapadékzóna, ahol még várhatóan további sok tíz milliméternyi esők fognak megérkezni. Várhatóan péntekre áll vissza a normális élet, már amennyire normálisnak tekinthető egy ilyen helyzetben” – mondta Kiss László.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »