DS4 Voyage: A kevesebb néha több!

DS4 Voyage: A kevesebb néha több!

DS4 Voyage: A kevesebb néha több! Demecs Péter2024. 09. 29., v – 12:25 Pozsony |

A DS4 az, amire egy stílusoscsalád vágyhat: egyedidizájn, a dízelmotornak köszönhetően kedvező fo-gyasztás, kényelem és csend. Elsősorban erről szól a múlthetekben tesztelt járgány, a DS egyébként először jelent meg szerkesztőségigarázsunkban. Milyen volt?

Mint írtam, a DS4 elsősorban a kényelemről és a csendes utazásról szól. Érezhető, a hogy a tervezők megpróbáltak a lehető legjobban eltérni attól, amit az autók világában eddig megszokhattunk, a túlzott extravagancia viszont szerintem helyenként a praktikum kárára ment. Például az elülső ajtókon található könyöktámaszok nem éppen kényelmesek. Egyrészt nem tartják meg jól a kezet, másrészt a kialakításuk is nagyon furcsa. Ugyanezt tudom elmondani az elektromos ablakok vezérlőgombjairól, amelyek túl magasra, rendkívül unpraktikus helyre kerültek. A masszív középkönzolon található harmadik képernyőnek, ami érintőfelületnek szolgál a médiarendszer kezelésére, nem igazán látom értelmét. Az érzékelő nem pontos, a reakciói lassúak, én egy hét alatt képtelen voltam megszokni a használatát. Egyébként az egész médiarendszer kezelése, a menü is eléggé furcsa, szerintem nem intuitív. Érdekes megoldás viszont, hogy a médiarendszer képernyője – a konkurenciával ellentétben – nem lóg ki a térbe, hanem beolvad a műszerfalba.

Amit még díjazok, az a műszerfalon, a volán mögött balra található gomb, amelyen egyszerre tudjuk kezelni a külső visszapillantó tükröket, illetve a head-up kijelzőt. Ennek a két funkciónak az integrálása nagyon jó húzás.

Az erőforrás(ok)

Hírdetés

Ami az erőforrásokat illeti, a DS4 esetében a kínálat egyszerű, de ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy a lehető legtöbb vásárló megtalálja a neki megfelelő változatot. Van egy benzin-, egy dízelmotor és egy plug-in hibrid meghajtás. Mindegyik esetben nyolcgangos automata váltót találnak, s a kínálatban csak elsőkerék-meghajtású modellek vannak. Az alap benzinmotor a 96 kW teljesítménnyel bíró háromhengeres 1,2 literes erőforrás, ez viszont nem igazán illik ebbe a járgányba, amelyet maga a márka is prémiumkategóriás autónak nevez. A második a sorban az általam is tesztelt négyhengeres dízelmotor. A BlueHDi 130 jelölésű dízel már négyhengeres, a teljesítménye 96 kW/130 LE. A forgatónyomatéka 300 Nm. A motorkínálatot aztán a hálózatról is tölthető plug-in hybrid zárja, 165 kW (225 LE) teljesítménnyel.

A tesztelt dízelmotort az átlagba sorolnám. Nem ájultam el a teljesítményétől és a fogyasztásától sem, ugyanakkor nem is okozott csalódást. Elhiszem, hogy sokan épp ezt választanák, mondván: a biztosra megyünk, engem viszont ez a túlzott neutrális megnyilvánulása nem győzött meg. Gyakorlatilag semmilyen helyzetben sincs kedve túlzottan gyorsulni, inkább a hétvégi, visszafogott tempó az, ami megfelel neki. Elhiszem, vannak sofőrök, akik épp ezt keresik, én viszont nagy valószínűséggel nem tartozom ebbe a kategóriába. Az autóval például aránylag kényelmesen lehet előzni, de mivel a vártnál valamivel hosszabb időre van szüksége a gyorsulásra, jobb, ha hosszabb egyenes útszakaszokat választanak. A tesztelés során 6,4 literes átlagfogyasztást értem el 100 kilométeren.

A felszerelés

A tesztelt járgány a Voyage kivitelben volt, amelynek alapja a Rivoli felszereltségi szint. Így olyan kiegészítőket is tartalmazott, mint a bőr ülések és volán, 19 colos kerekek, és számos más vezetést elősegítő és biztonságot növelő rendszert, amelyek közül azt emelném ki, amely éjszaka figyeli és érzékeli az út mentén a sötétben mozgó járókelőket, kerékpározókat vagy állatokat. Szándékosan kihajtottam éjjel vidéki utakra, hogy kipróbáljam a rendszert és legnagyobb meglepetésemre két alkalommal is figyelmeztetett az út mellett a magas fűben ücsörgő nyulakra úgy, hogy én szabad szemmel még ha akartam volna sem tudtam volna észrevenni. A rendszer részeként szolgáló infrakamera a felvételét a sofőr előtt digitális műszeregységre vetíti, s ha potenciális veszélyt észlelet az út mellett, azt a felvételen bekeretezi, majd hangjelzéssel figyelmeztet rá.

Az összegzés

Jó volt a DS4 volánja mögött eltöltött időt. Legnagyobb előnyei a kényelem, a járgány igazán komfortos vezetést biztosít, rendkívül kényelmes ülésekben, és az út egyenetlenségeinek jelentős részét elnyelő futóművel. A tesztautóval már több mint 30 ezer kilométert megtettek, s az objektivitás kedvéért le kell írnom, hogy a bal elülső gumiabroncs szélét a kelleténél is jobban elkoptatták, ami főleg jobboldali kanyarokban rontott az autó stabilitásán, esőben pedig hajlamosabb volt a járgány fékezésnél meg- megcsúszni. Az összhatáson mindez rontott, a DS4 viszont ettől függetlenül alapjában véve egy érdekes opció lehet azok számára, akik kedvelik az egyedi dizájnt – erre ugyanis nagy hangsúlyt fektettek a modell aktuális változatában, de nem biztos, hogy az egyes megoldások mindenkinek megfelelnek. A tesztelt járgány egyébként alapban, az akciós bónusz leszámítása után 37 990 euróba került.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »