A MOL Csoort megállapodásokat kötött a kőolajszállítókkal és csővezeték-üzemeltetőkkel az orosz kőolaj folyamatos szállításáról a Barátság-kőolajvezetéken keresztül Oroszországból Fehéroroszországon és Ukrajnán keresztül Magyarországra és Szlovákiába – közölte a MOL kedden.
A megállapodás értelmében a MOL az Oroszországból érkező urali nehézolajat szeptember 9-től a fehérorosz-ukrán határon veszi át.
Az új megoldás teljes mértékben eleget tesz a brüsszeli és ukrán szankciós elvárásoknak, más szavakkal, Magyarország és így Szlovákia kőolajellátás szempontjából sikeresen kikerülte a brüsszeli és ukrán szankciós aknákat.
A MOL úgy véli, hogy az új helyzet fenntartható, vagyis hosszú távon ismét biztosítva van a két ország olajellátása a Barátság-vezetéken keresztül.
Ukrajna júniusban szankcióval sújtotta a Lukoil orosz olajtársaságot, ami egy időre megakasztotta az orosz olaj Magyarországra és Szlovákiába történő szállítását. Ukrajna nem adott hivatalos magyarázatot arra, miért volt szüksége épp azon országok energiaellátásának veszélyeztetésére, amelyek politikailag nem támogatják az orosz-ukrán háború elhúzódását.
Az olajstop, vagy olajtranzit-vita megoldása elvileg Brüsszel kezében volt. Az ilyen vitás ügyeket az EU-Ukrajna Társulási Szerződés alapján lehetett volna rendezni. Ennek aktiválására egyébként az ukránok is utaltak egyszer Szlovákiának.
Az Európai Bizottság azonban nem akart állást foglalni az ügyben, arra hivatkozva, hogy nincs azonnali veszélyben a két ország energiabiztonsága. Más szavakkal: Brüsszel két tagállam jogos érdekét hátrasorolta egy tagjelölt ország javára.
Épp a fenti összefüggések miatt már az elején sejthető volt, hogy Brüsszel áll a szankciók hátterében, Szlovákia és Magyarország ugyanis számos ponton (szlovák részről legalábbis retorikában) szemben áll Brüsszel progresszív-háborúpárti politikájával. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Brüsszel tartózkodó magatartását látva egyértelművé tette, hogy a magyar kormány úgy véli, az EU bürokratái állnak a manőver mögött.
A mostani megállapodás a közép- és hosszútávú káros következményeket küszöbölte ki. Fennállt ugyanis a lehetősége, hogy a két országban ellátási problémák merülnek fel. A Lukoil biztosította a magyar olajimport 30 és a szlovák olajimport 45 százalékát.
A dolog érdekessége, hogy miután az ukránok meglépték az olajstoppot, nemrég azért még felszólították Magyarországot és Szlovákiát, hogy támogassák meg az orosz bombázások miatt megroppanó ukrán villamosenergia-ellátást. Jelenleg Szlovákián és Magyarország területén keresztül érkezik Ukrajnába a Kijev számára létfontosságú nyugati áram jelentős része.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »