A gyorsan apadó vízszint miatt ismét láthatóvá váltak a Mohács alatti Duna-szakaszon a hajóroncsok. Számos látogatót vonzanak, ugyanakkor a pontos számukról és az eredetükről nincs egzakt információ.
Az egyik legelterjedtebb, de téves feltevés szerint a hajókat az 1960-as évek vége felé süllyesztette el folyamszabályozási célokból a Vízügy akkori elődje – írja a ddnp.hu.
A területen megtalálható, és 270 centiméteres vízállásnál előbukkanó négy roncsot a második világháborúban süllyesztette el a szovjet hadsereg. Az egyik hajó az 1895-ben alapított és 1948-ig fennálló Magyar Folyam- és Tengerhajózási Részvénytársaság (MFTR) csöves pontonja volt – írják. A másik három roncs a Honvéd kincstár tulajdonában állt: az egyik egy katonai ponton, a második egy szivar alakú aknarobbantó/aknakutató vasdereglye, a harmadik pedig egy szintén aknakutatásra és robbantásra használt fadereglye.
A zátonnyal egy vonalban a Duna sodorvonala felé a mederfenéken fekszik továbbá az egykor a J.R.M. (Jugoszláv Folyami Hajózás) kötelékében szolgáló, de 1944 őszén aknára futó, Slovenia elnevezésű lapátkerekes vontató gőzhajó is.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság látványos videót is közzétett az előbukkant roncsokról hivatalos YouTube-csatornáján:
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »