A család és az iskola szoros együttműködése a legfőbb prioritás

A szlovákiai magyar iskolák XXIV. országos tanévnyitó ünnepségét tartotta a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége augusztus 31-én Nádszegen, a Szent István római katolikus plébániatemplomban.

Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke köszöntötte a jelenlévőket és az ünnepi alkalom jegyében a család és az iskola szoros együttműködéséről beszélt. Beszédében kiemelte a helyszín történelmi és kulturális jelentőségét, majd hangsúlyozta:

a család olyan szerepet tölt be az életünkben, ami semmivel sem pótolható,

mialatt megtanítja, hogy mi a jó és mi a rossz, az áldozatvállalás és az összetartás.

A pedagógusok igyekezete hiábavaló, ha nem találnak igazi szövetségesekre a szülőkben

Köszöntőjében bátorította a pedagógusokat és a szülőket, hogy példát mutassanak a fiataloknak. Végül Kodály Zoltán gondolatával zárta beszédét, hogy mindenki nyitott szívvel és elmével vágjon neki az új tanévnek:

„Az iskola nem csak a tudás, az emberség otthona is.”

Ezt követte a leendő elsősök bevonulása, ünnepi műsora és megáldása. A jelenlévők zenés összeállítást hallhattak Petőfi dicsérete címmel Szarka Gyula Kossuth-díjas előadóművész, zeneszerző és Csiba Júlia előadásában.

(Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

A köszöntők sorát követte dr. Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkár, aki  gyerekeket a nemzetünk alapjának nevezte, akiknek a lehetőségek szerint mindent biztosítani kell.

„Az iskolakezdési támogatásnak köszönhetően 227 ezer külhoni gyermek és fiatal részesült támogatásban, segítve őket abban, hogy szülőföldjükön, anyanyelvükön tanulhatnak”

Hírdetés

– mondta a helyettes államtitkár asszony.

Dr. Balatoni Katalin (Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

Mint elmondta, az idei tanévben Kárpátaljára és Vajdaságra is ingyenes tankönyveket juttattak el, valamint az SZMPSZ-szel közösen itt, a Felvidéken 16 ezer, többségében természettudományos magyar nyelvű munkafüzet nyomtatását és áthatását biztosították.

Petőcz Kálmán, a szlovák Oktatási Minisztérium Nemzetiségi és Élethosszig tartó tanulás főosztályának vezetője köszöntőjében reményét fejezte ki, hogy a pedagógus, mint hivatás olyan megbecsülésnek örvendjen a társadalomban, amely biztosítja, hogy minél több tehetséges fiatal válassza ezt a pályát.

Petőcz Kálmán (Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

Lukács Gabriella, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke a templom és az iskola közös egységének megőrzéséről beszélt, majd kihangsúlyozta:

„Nekünk pedagógusoknak a család mellett óriási szerepünk és felelősségünk van, hiszen a jövő nemzedék nevelésén múlik a jövőnk.”

Lukács Gabriella (Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

Augusztus utolsó napján köszöntötték az idei tanévtől nyugdíjba vonuló pedagógusokat is, akik a több évtizedes pedagógiai tevékenységük elismeréseként 2024-ben a Pedagógus Szolgálati Emlékéremben részesülnek. A Pedagógus Szolgálati Emlékérem 2024 díjazottjainak névsora ITT tekinthető meg.

A 2024/25-ös tanévben 12 pályakezdő pedagógus kezdi meg hivatását.

Az SZMPSZ Országos Választmánya képviseletében a pályakezdő pedagógusokat Szabó Edit, az SZMPSZ Pozsony-Szenci Területi Választmányának alelnöke köszöntötte, aki egy csodás és sokszínű útnak jellemezte a szakmát, ami az egyéni fejlődést is tudja biztosítani, mialatt iránytűként szolgálnak a kihívásokkal teli életben.
„Hivatásuk szépsége abban rejlik, hogy minden nap valami újat tanulhatnak,
fejlődhetnek” – szólt a pályakezdőkhöz útravalóul.

Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma

Mint arról Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója beszámolt, az oktatási intézmények arra törekednek, hogy korszerű pedagógiai módszerekkel biztosítsák a gyerekek számára a személyre szabott oktatást, és támogassák egyéni képességeik kibontakoztatását. A magyar iskolákhoz szóló üzenetében megfogalmazta: az érvényesüléshez, a vágyott karrier eléréséhez a magyar iskola még kisebbségi sorban sem jelent akadályt, hiszen anyanyelvünk, kultúránk, hagyományaink nyújthatnak szilárd talajt hozzá.
„Tanítsák meg őket kritikusan gondolkodni, egyedül vagy másokkal együttműködve válaszokat, megoldásokat keresni, felelősséget vállalni döntéseikért és cselekedeteikért”- zárta szavait az igazgató.

Az ünnepségen a Szövetség a Közös Célokért társulást Losonszky Margit gazdasági igazgató képviselte.

A tanévnyitóról készült összefoglaló meghallgatható a Pátria rádióban, szeptember 7-én, 14 órai kezdettel.

Kép és szöveg: Németh Tímea/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »