Saját barátja és szövetségese vágta át a palánkon az USA szellemileg meggyengült elnökét

Saját barátja és szövetségese vágta át a palánkon az USA szellemileg meggyengült elnökét

Joe Biden amerikai elnök július 21-én, egy gyalázatosan rosszul sikerült tévés vita után közzétette nyilatkozatát, amelyben kijelentette, hogy a Demokrata Párt és az Egyesült Államok érdekében visszalép az elnökjelöltségtől. A nyilatkozat célja az volt, hogy fenntartsa a látszatot, hogy Biden saját döntést hozott, bár teljesen nyilvánvaló volt, hogy a hatalmas nyomást látva idő kérdése volt, mikor adja be a politikai kulcsot. Megválaszolatlan már csak az volt, ki adta meg az utolsó lökést Bidennek, aki végig ragaszkodott ahhoz, hogy  indul a novemberi elnökválasztáson. A DailyMail brit konzervatív lap tudni véli a választ.

Az előzményekről

Június 27-én Joe Biden regnáló amerikai elnök és a Demokrata Párt elnökjelöltje szokatlanul korán, hónapokkal a párt hivatalos jelöltállító konvenciója előtt bevállalt egy vitát kihívójával, Donald Trumppal. Az szellemi és fizikai képességeiben nyilvánvalóan meggyengült Biden elnök durván leszerepelt a vitában, volt, hogy összefüggéstelenül beszélt, volt, hogy elvesztette a fonalat, beszéde nehézkes, halk volt.

Már akkor gyanítható volt, hogy Bidennek azért javasolták a vitát, hogy a párt okot kreáljon a lecserélésére. Korábban ugyanis nem nagyon volt arra példa, hogy a választási kampány ilyen korai szakaszában nyilvános vitába bocsátkozzanak a versengő felek.

A vita után elszabadult a pokol. Először a demokraták szélsőliberális szárnya követelte Biden visszalépését, aztán a mainstream sajtó szerkesztőségei, majd a legnagyobb pénzügyi támogatók, és végül óvatosan vagy kevésbé óvatosan saját közeli szövetségesei is ellene fordultak, például Barack Obama vagy George Clooney. Közben Biden mindvégig azt hangoztatta, hogy nem lép vissza.

Technikailag Biden kirobbanthatatlan volt, bírta a delegáltak bizalmát, a párt tehetett volna bármit, Biden maradhatott volna. Ám történt valami. Július 16-án az elnököt koronavírussal diagnosztizálták és több napra elvonult a nyilvánosság elől. Gyanítani lehetett, hogy a hétvégén nagy bejelentés jön arról, hogy visszalép.

Legrégebbi ismerőse és barátja, legközelebbi szövetségese húzta ki alóla a talajt

Hírdetés

Miközben Biden épp próbálta kiheverni a COVID-fertőzést, Nancy Palosi volt képviselőházi elnök sürgős üzenetet küldött Bidennek: ha nem lép vissza önként, ő készen áll arra, hogy nyilvánosságra hozza „aggodalmát amiatt, hogy Biden nem tudja legyőzni Trumpot novemberben”. Legalábbis így hangzott az ultimátum a Daily Mil információi szerint.

Ha a Daily Mail értesülései igazak, az azt jelentené, hogy Pelosi hajlandó lett volna tönkretenni Biden kampányát. Vagyis a Demokrata Párt elment a falig: hajlandó lett volna elkaszálni saját választási esélyét is, csak Biden ne legyen elnök. Biden számára ez azt jelentette, hogy teljesen mindegy, indul-e vagy sem. Két lehetősége maradt: belemegy egy családja számára előnyös alkuba, vagy veszít és teljesen leírják őt és családját is.

A Daily Mail úgy tudja, hogy Pelosi felhívta Bident, és megzsarolta, hogy közzéteszi a birtokában lévő, Biden számára katasztrofális eredményeket tartalmazó közvélemény-kutatást. Ezt követően Biden parancsot adott stábjának, hogy fogalmazzák meg nyilatkozatát a visszalépéséről.

Pelosi maga még hetekig tagadta, hogy köze lett volna az események alakulásához. Nemrég azonban a New Yorkernek azt nyilatkozta, hogy nem alszik túl jól az elnökhöz fűződő viszonya megromlása miatt és imádkozik, hogy barátságuk túlélje a jelenlegi helyzetet.

Az is beszédes, hogy Biden, mielőtt közzétette volna nyilatkozatát, körbehívta a hozzá legközelebb álló demokrata szenátorokat és képviselőket, hogy közölje velük döntését. A listán még az a Chuck Schumer is szerepelt, aki nyíltan kijelentette a tévés vita után, hogy Biden elnökjelöltségének nem látja értelmét. Pelosi azonban nem volt a felhívottak között.

Biden visszalépése után egy ideig Barack Obama volt elnök feleségét, Michelle Obamát emlegették nem hivatalosan a lehetséges jelöltek között. Biden azonban azzal a feltétellel lépett vissza, hogy jelenlegi alelnöke, Kamala Harris lesz utódja a jelöltségben.

Harris népszerűségi indexe a felmérések szerint megugrodt. Ezeket a felméréseket azonban nem kell készpénznek venni, éppúgy szolgálhatják a demokraták kampányát, mint azt a narratívát, hogy a demokraták jól döntöttek Biden visszaléptetésével.

Harris egyébként a Demokrata Párt szélsőségesen liberális szárnyának vezetője, aki közvetlen kötődik az anarchista BLM-mozgalomhoz, ami 2021-ben lángba borította az amerikai nagyvárosokat. Személye legalább annyira megosztó, mint Donald Trumppé. De Trumppal ellentétben Harris támogatottsága még a demokrata választók körében is kérdéses (a fentebb említett felmérések sem Trumppal szemben próbálják Harris favorizálni, sokkal inkább az lenne a fő üzenete, hogy a demokrata szavazók igenis elfogadják őt – ami nem feltétlenül igaz).

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »