A Pentagon már küldené a Viperákat Czímer Gábor2024. 08. 01., cs – 18:35 Pozsony |
Az USA külügyminisztériuma előzetesen jóváhagyta 12 darab AH–1Z Viper típusú támadóhelikopter és az azokhoz tartozó felszerelések, fegyverek Szlovákiának való eladását. A beszerzés hozzávetőleges ára 554 millió euró, jelentette be szerdán az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon.
Az amerikai védelmi tárca arról is beszámolt, a helikoptereladás során a Bell Textron és a General Electric vállalatok lesznek a fő beszállítók. A támadóhelikopterek a szükséges felszereléssel, kezdeti logisztikai támogatással érkeznek, de az árban a pilóták kiképzése is benne van. A csomagnak ugyancsak része jelentős mennyiségű magasan fejlett AGM–114 Hellfire II-es rakéta.
Viperákat a MiG-ekért
A vadonatúj amerikai támadó-helikopterek beszerzése még tavaly márciusban, a Heger-kormány idején került terítékre. Jaroslav Naď (Demokraták) ekkor jelentette be, Szlovákia a leszerelt MiG–29-es vadászgépek Ukrajnának való átadásáért cserébe modern támadóhelikoptereket és a hozzá tartozó rakétákat kaphat az Amerikai Egyesült Államoktól, jutányos áron. Az ajánlat szerint a 13 darab nyugdíjazott, szovjet gyártmányú MiG–29 és két Kub közepes hatótávolságú csapatlégvédelmi rakétaüteg Kijevnek való átadásáért cserébe 12 darab teljesen új amerikai AH–1Z Viper típusú támadóhelikoptert és több mint 500 magasan fejlett AGM–114 Hellfire II. rakétát kaphatunk. Naď akkor a közösségi oldalán azt írta, az amerikai felszerelés együttes értéke közel egymilliárd euró, amiből Szlovákiának csak egy részt kellene kifizetnie. Az Ukrajnának átadott 13 darab, jórészt a nyolcvanas években gyártott MiG-ből már csak 3-4 volt azonnal bevethető, három pedig olyan rossz állapotban volt, hogy csak alkatrésznek volt használható.
Az amerikai támadóhelikopterek beszerzését aztán a Heger-kabinetet váltó Ódor-kormány is támogatta. A hivatalnokkabinet védelmi minisztere, Martin Sklenár konkrét árajánlatot kért Washingtontól. Ekkor még 340 millió dollárra (kb. 315 millió euró) becsülték azt az összeget, amit az eszközökért cserébe Szlovákiának fizetnie kellene, mivel különböző kompenzációkat, kedvezményeket érvényesíthetünk. Sklenár jó üzletnek nevezte a beszerzés tervét. „Ha ezt valaki elutasítja, akkor egy jó üzletet halaszt el, ugyanakkor elölről kell kezdenie az egész folyamatot, és tovább tolódik a beszerzés lehetősége” – jegyezte meg akkor. A mostani hír azonban már 554 millió eurós árról szól, ami minden bizonnyal még mindig jóval alacsonyabb, mint a helikopterek és a felszerelés piaci értéke. Még a beszerzés bejelentésekor mutatott rá Naď, hogy Bahrein 2018-ban 911 millió dollárért (kb. 840 millió euró) vásárolt ugyancsak 12 Vipert.
A Smer bírálta
A tavaly szeptember végén tartott parlamenti választás kampányában az akkor még ellenzéki Smer azonban élesen bírálta a helikopterbeszerzés tervét. Arról beszéltek, inkább a mezőgazdászok között osztanának szét 300 millió eurót, minthogy, a kedvezmény ellenére, megvásárolják a Vipereket. A kampányuk fontos eleme volt, az amerikaiaktól való helikopterbeszerzés elleni ágálás. A Smer elnöke, Robert Fico, aki azóta visszaülhetett a miniszterelnöki székbe, ekkor arról beszélt, szerinte az amerikaiak így akarnak megszabadulni az „öreg haditechnikájuktól”. Valójában a kérdéses támadóhelikopterek globálisan is a legmodernebb ilyen fegyvereknek számítanak. „Mindannyian tudjuk, hogy ezeknek a helikoptereknek nincs értelme, nincs rájuk szükségünk és hogy az amerikaiak erőltetik azokat ránk” – jelentette ki még ellenzéki politikusként Fico. Majd a Smer választási győzelme után is arról beszélt, szerinte Zuzana Čaputová akkori államfő akarja a beszerzést átnyomni. Miután a Smer megnyerte a választást, Daniel Zmeko, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke megpróbálta meggyőzni a kormányt, hogy ne álljon el az üzlettől. „Ezeknek a helikoptereknek pótolhatatlan szerepe lenne az ország védelmének biztosításában, beleértve a hozzájuk adott muníciót” – szögezte Zmeko. A választási kampányban elhangzott kijelentések ellenére az új védelmi miniszternek, Robert Kaliňáknak (Smer) el szerette volna magyarázni a felszerelés fontosságát, előnyeit, és tájékoztatni szerette volna a kedvező vételárról. Az idei év elején azonban Kaliňák ennek ellenére arról beszélt, hogy az amerikaiaktól kapott kedvezményt inkább légvédelmi rendszerek beszerzésére fordítaná. Úgy véli, az országnak égetően szüksége van hat közepes hatótávolságú, vagy két-három nagyobb hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerre. Az utóbbi kategóriába tartozik az amerikai Patriot-rendszer. „A helikopterek lennének a torta tetején a cseresznye, de nekünk még a tortánk sincs meg” – mondta akkor Kaliňák. Fico pedig azzal érvelt, a Viperek a tengerészet megrendelésére készültek, ezért Szlovákia számára, amely nem rendelkezik tengerrel, nem alkalmasak. Ugyanakkor ha mi nem tartanánk igényt a gépekre, a csehek már jelezték, ők megvennék a kérdéses 12 darabot, hiszen már korábban beszereztek ilyen helikoptereket és jó tapasztalataik vannak azokkal.
Viperák és a pokol tüze
Az AH–1Z Viper, azaz Vipera típusú támadóhelikoptert 2010-ben állították hadrendbe az amerikai tengerészgyalogságnál. Fico állításával ellentétben azonban ez nem azt jelenti, hogy elsősorban a tenger felett használnák azokat, hiszen a tengerészgyalogság a szárazföldön harcol. A gépeket szárazföldi felhasználásra tervezték, amit az is mutat, hogy a cseh hadsereg is ilyen helikoptereket használ. A közel 18 méter hosszú és 4,5 méter magas gép 5,5 tonnát nyom, és több mint egytonnányi fegyvert tud szállítani. Kétfős legénysége van, és akár 400 km/ó-s vízszintes sebesség elérése is képes. Hatósugara 230 km. A helikopter forgószárnyait modern kompozitanyagokból készítették, így bizonyos mértékig a lövedékeknek is ellenáll. Érdekesség, hogy mivel a tengerészgyalogság számára fejlesztették ki, arra tervezték, hogy hajókról szálljon fel, így komoly korrózióvédelemmel látták el. Az AH–1Z Viper alkatrészeinek több mint 80 százaléka megegyezik a UH–1Y Venom többcélú, így például szállítási feladatokat is ellátni képes helikopterével.
Azok az államok, amelyek ilyen támadó és szállítógépeket üzemeltetnek, jelentős spórolást érhetnek el a logisztika és az üzemeltetés terén. Szlovákia azonban a második Fico-kormány idején szintén amerikai de, Sikorsky UH–60 Black Hawk többcélú gépeket vásárolt, amelyekkel a Viper alkatrészei nem kompatibilisek. A Viper orrára szerelt 20 mm-es kaliberű gépágyú percenként akár 1500 lövést képes leadni. Ez a típusú helikopter elsősorban a földfelszínen harcoló csapatok támogatását szolgálja. Számukra végezhet felderítést, de az ellenséges páncélozott járművek, bázisok megsemmisítésére is képes. Ez utóbbira szolgálnak a gépre szerelhető különböző levegő-föld rakéták. Ilyen például a Hydra 70 nem irányított rakéta, de a már említett Hellfire (pokol tüze) lézeres félaktív önirányítású páncéltörő rakéta is. Az utóbbi egy precíziós fegyver, a kilövése után a levegőben manőverezve találja meg a célját, általában valamilyen páncélozott járművet, amelyet megsemmisít. Bár eredetileg tankok ellen fejlesztették ki, az amerikai hadsereg, drónokról indítva, gyakran használta terroristavezetők likvidálására is.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »