A szervezők a zöldítés jegyében nem szereltettek légkondikat az olimpiai faluba, azt viszont megengedték, hogy a küldöttségek saját költségen mobilklímákat vigyenek be. Így most vannak olyan versenyzők, akik hűvösben alszanak, másoknak viszont marad az izzadás.
A román színekben versenyző marosvásárhelyi asztaliteniszező, Szőcs Bernadette így írta le a helyzetet a Guardiannek:
A szervezőbizottság szóvivője szerint a sportolókat tájékoztatták arról, hogy érdemes sok vizet inniuk és éjszaka kinyitniuk az ablakokat, nappal pedig azzal járnak a legjobban, ha lehúzzák a redőnyöket.
Egyiptomban azért még melegebb van
Az Eiffel-torony melletti, szinte árnyék nélküli strandröplabda-stadionban az önkéntesek vízzel locsolták az ujjongó szurkolókat, és táblákat helyeztek ki arról, hogy merre vannak az ivókutak. Aki tehette, az behúzódott a fák alá, miközben a játékosok a forró homokon extra szüneteket is beiktattak, hogy jéggel teli zsákokat teríthessenek a fejükre és a vállukra.
„Nagyon meleg van, de azért nem olyan, mint Egyiptomban” – jegyezte meg Doa Elgobasi egyiptomi strandröplabdázó, aki hosszú ujjú pólóban, nadrágban és hidzsábban versenyzett.
Az új-zélandi női hetesrögbi-válogatott jégtömbökkel és hideg fürdőkkel próbált meg védekezni a forróság ellen. „Mindent megtettünk, amit csak tudtunk, hogy lehűljünk a meccs előtt, de amikor hetes rögbit játszol, ez nagyon nehéz” – mondta Sarah Hirini, a csapatkapitány.
A lovasversenyek zsokéi hűsítő vízzel permetezték a lovaikat, és a pálya teljesítése után egyből árnyékba vonultak velük. A lovasok azt is elmondták, hogy a szokásos 45 percről fél órára csökkentették a bemelegítést a Versailles-i kastély királyi kertjeiben rendezett versenyek előtt.
„Nagyon meleg van, de profi módon kell hozzáállni. Sok sétaszünetet tartunk, hogy a lovak pihenhessenek. Van egy fedett arénánk, így a nap nem süt mindig a hátukra.”- mondta egy brit versenyző, Carl Hester.
A teniszezőknek nem jutott hideg víz
A Roland Garros helyszínén a teniszezők nyitott pályákon versenyeznek, a szervezők ezért aktiválták a szélsőséges időjárási protokoll első szintjét. Ez lehetőséget ad a teniszezőknek, hogy a harmadik szett előtt 10 perces szünetet kérjenek. A protokoll második szintje azt jelentené, hogy teljesen felfüggesztik a játékot.
A brit teniszező, Jack Draper arra panaszkodott, hogy meccs közben egyáltalán nem jutott hideg vízhez, mert a kitett vizespalackok felmelegedtek a napon, hűtő pedig nem volt a közelben. A kanadai Leylah Fernandez, a 2021-es US Open második helyezettje szintén őrült hőségről számolt be, miután kiesett a német Angelique Kerber ellen.
„Spanyolországban és Miamiban is edzettem, ahol szintén meleg van, ilyen az időjárás. De amikor meccsen vagy, az egy teljesen más helyzet. A hőség pedig minden érzelmet felnagyít. Nem kezeltem jól” – mondta.
A kánikula a szurkolókat is megviseli, közülük nap közben sokan megmártóztak egy párizsi csatornában, amely nyaranta fürdőhelyként is működik. Sarah David brit turista így foglalta össze a helyzetet: „Sok jégkrémet eszem, sok vizet iszom, és vettem egy új ventilátort”.
A párizsi vasútállomásokon és buszpályaudvarokon több mint 2,5 millió tartály vizet osztottak ki kedden. Gabriel Attal miniszterelnök felszólította a franciákat, hogy minél kevesebbet legyenek a szabadban nap közben, igyanak sok vizet, keressenek árnyékot és védjék a legveszélyeztetettebbeket: az időseket és a kisgyermekeket.
Euronews
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »