Ukrajna katonai célú atomprogramjának újraindítását szorgalmazta az Ukrajinszka Pravda hasábjain a kaliforniai Berkeley Egyetem Ukrajna Klubjának elnöke, Julija Davij-Berezovszka. A cikk lényege, hogy az USA-nak engedélyeznie kellene az ukrán atomprogram feltámasztását, természetesen az orosz-ukrán háború miatt. Az atomprogramot a cikk írója nemzetbiztonsági kérdésnek tartja, ami „jogos reakció” lenne az Ukrajna stabilitását és szuverenitását ért támadásokra.
Az előzményekről tudni kell, hogy Ukrajna függetlensége 1991-es elnyerésekor lemondott atomfegyvereiről – pontosabban azokról a fegyverekről, amelyeket a szovjetek az ország területére telepítettek a hidegháború során. Cserébe olyan biztonsági garanciákat kapott az USA-tól, Nagy-Britanniától és Oroszországtól, amelyeket végül Oroszország igen durván felrúgott.
„Ukrajna fő szövetségesének, az Egyesült Államoknak muszáj megengednie az ukrán atomprogram újraindítását. Talán ez ma úgy hangzik, mint egy olyan követelés, amely bizonyos vörös vonalakon bizony túlhalad, de egy olyan világban, ahol minden vörös vonalat átléptek már, és ennek Ukrajna volt az áldozata, egy ilyen lépés igenis logikus”
írja Davij-Berezovszka.
Később hozzáteszi, hogy véleménye szerint „az atomfegyverek jelentik ma az egyetlen működőképes mechanizmust az agresszor ország ellen, a működésképtelen biztonsági garanciákkal szemben, mint amilyen a Budapesti Memorandum és a maga a nemzetközi jog”.
A szerző szerint Ukrajnának megvan a szükséges tudományos és technológiai potenciálja atomfegyverek létrehozására, képes a megfelelő mennyiségben uránt termelni és azt dúsítani. Aztán nyíltan Donald Trump amerikai elnökjelölt esetleges megválasztásának forgatókönyvével magyarázza a szándékát:
„Képzeljük el azt a reaális forgatókönyvet, hogy Trump az USA elnöke lesz. Az ő legvalószínűbb lépése Ukrajna kapcsán az lesz, hogy területi engedményekre kényszerítse Kijevet a háború lezárása érdekében, ellenkező esetben leállítja Ukrajna pénzügyi és katonai támogatását. Európa az USA aktív szerepvállalása nélkül nem lehet hatékony közvetítő ebben a folyamatban. Készen állhatnak megfizetni a béke árát Ukrajna területi engedményével, csak hogy megakadályozzák azt, hogy Oroszország eljusson az EU határaihoz”
magyarázza az ukrán elemző. Majd hozzáteszi,
„Az igazság erejét a biztonsági rendszer alapvetően újfajta ukrán megközelítése hozhatja el Ukrajna számára. Ukrajnát atomfegyverek segítségével lehet integrálni az új európai biztonsági struktúrába”
írja.
Az elemző szerint az atomprogram újjáélesztésének, és Ukrajna atomhatalommá válásának legfőbb célja az elrettentőerő növelése lenne, és így Oroszország képtelen lenne tovább fenyegetni Ukrajna szuverenitását.
A második cél Ukrajna stratégiai autonómiájának helyreállítása lenne. Davij-Berezovszka ugyanis problémaként látja, hogy Ukrajna túlságosan függ a Nyugat támogatásától, ami politikai és logisztikai szempontból is „túlságosan igényes”.
„Az atomarzenállal Ukrajna képes lenne önállóan meghatározni saját védelmi politikáját komolyabb külső befolyásoló erők nélkül is”
írja.
Ugyanakkor az elemző a hátrányokat is felsorolja.
Az ukrán atomprogram helyreállítása szerint középtávon Ukrajna elszigetelődését vonná maga után, és azok közé a pária országok közé kerülne, akik a nemzetközi közösség kereteit megszegve dolgoznak saját atomarzenálon (Irán, Észak-Korea).
A másik problémát az elemző abban látja, hogy elképesztő anyagi költsége lenne az atomprogramnak, márpedig Ukrajna már most iszonyatosan nagy gazdasági terhekkel küzd, és fog is küzdeni még évtizedekig a háború következményeként.
És végül, a harmadik probléma, hogy az atomfegyverek új lendületet adnának a regionális fegyverkezési versenynek.
Körkép-vélemény:
Mi a fentiekhez még azt tesszük hozzá, hogy az ilyen cikkek csak igazolják az orosz narratívákat, miszerint Ukrajna tényleg katonai fenyegetést jelentett Oroszországra, és a nyugat Oroszország elpusztítására akarta használni. Tegyük hozzá, hogy Ukrajna Davij-Berezovszka leírása szerint az USA-tól kapna engedélyt az atomprogram elindítására, az olyan súlyos eszkalációt jelentene, amire az ukránok mindig is vágytak: győzni akarnak, de győzni csak akkor tudnak, ha behúzzák a nyugatot is a háborúba.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »