Migránsok nélkül nem fog menni

Migránsok nélkül nem fog menni

Migránsok nélkül nem fog menni Kulcsár Péter2024. 07. 23., k – 18:46

A nyári forróságban az embernek nincs kedve bonyolult dolgokról elmélkednie, de ennek ellenére muszáj beszélni Szlovákia demográfiai jövőjéről, mely a legújabb prognózisok szerint még kevésbé rózsás, mint azt gondoltuk.

Az ENSZ nemrég tette közzé a legújabb demográfiai előrejelzését, mely 2100-ig próbálja meg előrevetíteni a világ és az egyes országok demográfiai jövőjét. Az összképet úgy foglalhatjuk össze, hogy az emberiség kihalásától nem kell tartanunk, de az egyes földrészek között hatalmas különbségek várhatóak. Európa népessége például még a legoptimistább forgatókönyvek szerint is csökkenni fog, és Közép-Európában a népesség csökkenése még az európai átlagot is meghaladja majd. Szlovákia számára ez annyit jelent, hogy a közepes forgatókönyv szerint az ország népessége 2100-ig kétmillióval csökken, és alig éri majd el a 3,5 milliót. A népességcsökkenés elkerülhetetlennek tűnik, még a legoptimistább forgatókönyv is egymilliós csökkenéssel számol.

Hírdetés

Természetesen az ENSZ demográfiai előrejelzésének a horizontja nagyon hosszú, reálisan nem tudjuk elképzelni azt, hogyan fog a világ 2100-ban kinézni. Gondoljunk csak vissza arra, milyen elképzelései voltak az emberiségnek a jövőről 75 évvel ezelőtt. Ennek ellenére azonban az alapvető demográfiai trendek Szlovákiában sajnos stabilnak tűnnek. Európa sok más országához hasonlóan Szlovákiában már jó ideje egyre kevesebb gyerek születik, és nagyon messze vagyunk a népesség fenntartásához szükséges 2,1-es termékenységi arányszámtól. Szlovákia termékenységi rátája 1,6 körül mozog, és nem érezni azokat a faktorokat, melyek a gyerekvállalási hajlandóság gyors növekedéséhez vezetnének. Mindamellett észben kell tartani azt is, hogy a potenciális anyák száma is kisebb, mint a múltban, ezért a szlovák népesség stabilizálása nem tűnik realisztikusnak.

A csökkenő népességnek sok társadalmi és gazdasági hatása van, melyek közül a legkézzelfoghatóbb a rendelkezésre álló munkaerő számának a csökkenése. Ezt a kihívást járták körbe a Szlovák Nemzeti Bank elemzői is, akik arra jutottak, hogy ha az elkövetkező 15 évben stabilizálni szeretnénk a gazdaságilag aktív és inaktív lakosság arányát, akkor ebben az időszakban 1,2 millió migránsra lenne szükség Szlovákiában. Ha a cél szerényebb, és csak a munkaerőpiacról eltűnő munkaerőt szeretnénk helyettesíteni, még akkor is 280 ezer külföldi munkavállalóra lesz szükség. Ilyen szintű bevándorlás több szempontból is hatalmas kihívás elé állítaná Szlovákiát, mely a külföldiek arányát tekintve az EU sereghajtói közé tartozik.

A külföldi munkavállalók Szlovákiában sokáig nem játszottak releváns szerepet, de manapság már több mint 105 ezer külföldi dolgozik a szlovák gazdaságban. Lokális szinten már ebből is alakulnak ki kulturális súrlódások, ezeket több százezer új vendégmunkás érkezése súlyosbítaná. Nem segít az sem, hogy a szlovák politikai elit egy része nyíltan migránsellenes, és a lakosság egy része nem tesz különbséget az illegális migránsok és a regisztrált külföldi munkaerő között. Kérdés az is, hogy Szlovákia mennyire lesz képes a képzett külföldi munkaerő bevonzására, mert az ilyen munkaerőért folytatott globális versengés folyamatosan erősödik.

Ha a szlovák gazdaság struktúrája nem változik jelentősebben az elkövetkező évtizedekben, akkor a külföldi munkaerő jelentősebb beáramlása nélkül nem fogjuk tudni megoldani a népességcsökkenéssel járó munkaerőhiányt. Lehet, hogy a robotizáció és a mesterséges intelligenciák fejlődése megoldja ezt a gondot, de jobb már most terveket készíteni arra, hogy honnan szerezzük be majd a szlovák gazdaságban hiányzó munkaerőt.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »