A lelépési pénz mellett két magyar politikus európai nyugdíjara is jogosult lesz.
Az EP-képviselők – főszabály szerint – minden hivatalban töltött évük után egy havi tiszteletdíjjal számolhatnak, amit átmeneti ellátás címen kapnak meg. Ugyanakkor a képviselők legalább hat hónapnyi illetményre jogosultak. Így akik csak egy ciklust, azaz öt évet töltöttek Brüsszelben, azoknak is fél évnyi pénz üti a markát. Mivel jelenleg 10 377 euró a képviselői tiszteletdíj, mindez 62 262 eurót, csaknem 25 millió forintot jelent – írja a 24.hu.
Jelen helyzetben hét ilyen magyar képviselő van: Hidvéghi Balázs (Fidesz), Trócsányi László volt igazságügyi miniszter (Fidesz), Tóth Edina (Fidesz), Rónai Sándor (DK), Ara-Kovács Attila (DK), Cseh Katalin (Momentum), Donáth Anna (Momentum) és Gyöngyösi Márton (Jobbik).
A fideszes Járóka Lívia ugyan húsz éve lett EP-képviselő, de 2014-ben nem került be az EP-be (akkor 10 havi végkielégítést kaphatott), és csak 2017-ben, Pelczné Gáll Ildikó lemondása után lett ismét tagja a testületnek. Ezért ő most hét havi búcsúpénzre számíthat, ami 72 368 euró (közel 30 millió forint).
Három EP-képviselőnk két ciklust, azaz tíz évet dolgozott az EP-ben, nekik már 103 770 euró, azaz 41 millió forint jut: az MSZP-ből a ciklus közben kilépő Ujhelyi István és a fideszes Bocskor Andrea és Deli Andor.
A fideszes Kósa Ádám – az első olyan európai parlamenti képviselő, aki jelnyelven kommunikál – 2009-ben került be az Európai Parlamentbe, így neki 155 655 euró jár, hozzávetőleg 61,5 millió forint.
A lap megjegyezi, hogy a volt EP-képviselők 63 éves koruktól európai nyugdíjra is jogosultak lesznek, minden teljes év után a havi tiszteletdíj 3,5 százalékát kapják meg. A most távozók közül Trócsányi László – a Károli Gáspár Református Egyetem rektora – és Ara-Kovács Attila koruknál fogva máris jogosultak erre, ez nekik havi 1816 eurót (720 ezer forintot) jelent, ami a magyar átlagnyugdíj háromszorosa.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »