A rögzített kupakok célja, hogy csökkenjen az egyszer használatos műanyaghulladék mennyisége

A rögzített kupakok célja, hogy csökkenjen az egyszer használatos műanyaghulladék mennyisége

Az Európai Unió még 2018-ban döntött arról, hogy a műanyag kupakokat a palackokhoz kell rögzíteni. Bár ez elvileg több műanyag előállításával jár, a cél épp a környezetvédelem.

Alig egy hónap múlva végleg lekerülnek a boltok polcairól azok a palackok, amelyekhez hagyományos műanyag kupakokat használtak. Az elmúlt hónapokban egyre több ilyen termékkel lehetett már találkozni, az italgyártókat pedig az Európai Unió 2024 júliusától kötelezi is arra, hogy csak olyan palackozott termékeket készítsenek, amelyhez rögzítik a kupakot.

De miért van erre szükség?

Hírdetés

A változást egy 2018-ban bejelentett uniós irányelv hozta, amelynek célja, hogy csökkenjen az egyszer használatos műanyaghulladék mennyisége. Az italgyártó cégek akkor tiltakoztak az új megoldás bevezetése ellen. Azzal érveltek, hogy ezzel épp, hogy nőni fog a műanyaghulladék mennyisége, ugyanis ahhoz, hogy a kupakot rögzíthessék a palackhoz, egy extra műanyagdarabot is készíteni kell.

Paradox módon azonban a megoldás valóban elősegítheti, hogy kevesebb műanyag kerüljön a környezetbe. A EuroNews arról ír, az Európai Unió adatai szerint jelenleg a műanyag kupakok jelentik a műanyagszennyezés legnagyobb forrását a tengerpartokon és a strandokon, azzal azonban, hogy a kupakot a palackhoz rögzítik a gyártók, kevesebbet fognak belőle elhagyni a vásárlók. Nem mellesleg az újrahasznosítás hatékonyságát is növeli a megoldás.

Visszatérve a kupakokhoz: az Európai Unió szabad kezet ad a gyártóknak abban, hogy miként oldják meg a kupakok rögzítését a palackon. Emiatt valószínűleg többféle megoldással is találkozni lehet majd, bár a globális gyártók megoldásait minden bizonnyal a kisebb piaci szereplők is átveszik majd.

(https://hvg.hu/tudomany/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »