Sikerült emberi agyszövetből processzort csinálni, és ez mindent megváltoztathat

Sikerült emberi agyszövetből processzort csinálni, és ez mindent megváltoztathat

A svájci FinalSpark elkészítette a világ első neuroprocesszorát, ami szakértői várakozások szerint az informatika jövőjét hozhatja el.

A FinalSpark nevű svájci startup cég közölte: sikerült elkészítenie a világ első, emberi agyszöveten alapuló processzorát. A HVG beszámolója szerint a neuroplatform 16 organoidot tartalmaz. Az organoid nem más, mint egy szerv miniatürizált, egyszerűsített változata, amit mesterségesen hoznak létre, és ami utánozza az adott szerv kulcsfontosságú funkcionális, szerkezeti és biológiai összetettségét.

A publikációban a FinalSpark kutatói azt írják, a processzor milliószor kevesebb energiát fogyaszt, mint egy hagyományos CPU. A cég a nagy nyelvi modellek, mint a ChatGPT mögött álló GPT-3 betanítását hozta példának. A szakemberek szerint ehhez 10 GWh energiát kell felhasználni, ami 6000-szer több egy átlagos európai ember éves fogyasztásának. Az emberi agy ehhez képest 20 W energiát használ fel, így az emberi agyszövettel működő processzor sem fogyaszt túl sokat.

Hírdetés

Ha a bioprocesszor valóban képes a FinalSpark által említett energiatakarékos funkciókra, akkor megmutathatja, hogy ezek az újabb processzorok milyen hasznosak lehetnek a nagy igénybevételű feladatok elvégzésénél, vagy ott, ahol kevés energia áll csak rendelkezésre. A cég szerint a processzor emellett képes megtanulni és feldolgozni az információkat, pont úgy, mint egy normál emberi agy.

Maga a processzor a biológia, a szoftver és a hardver hármasából álló össze. Összesen négy tömbből áll, mindegyik tömbben négy organoid található.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a processzor skálázható-e, vagy nem, illetve, hogy hogyan boldogul meg azokkal a feladatokkal, amelyeknél meg kell osztani a számítási kapacitást.

HVG


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »