A Gázai övezetbeli izraeli népirtás hozadéka: Írország, Spanyolország és Norvégia is elismerte Palesztinát

A Gázai övezetbeli izraeli népirtás hozadéka: Írország, Spanyolország és Norvégia is elismerte Palesztinát

Ma reggel Norvégia, Írország és Spanyolország miniszterelnöke bejelentette, hogy elismerik a palesztin államot. A három nyugat-európai ország döntésének nincs gyakorlati következménye, mert Izrael tovább folytathatja – Washington katonai, anyagi és politikai támogatásával – a palesztin területek megszállását, az intenzív zsidótelepítést és a Gázai övezetbeli népirtást. Jiszráél Kác izraeli külügyminiszter a holokausztot is felemlegetve mégis hazarendelte az Oslóban, Dublinban és Madridban akkreditált zsidó nagykövetet – írja a Jediot Aharonot és a WAFA Palesztin Hírügynökség.

Ma reggel előbb Írország és Norvégia, majd nem sokkal később Spanyolország is elismerte Palesztina Államot. Spanyol részről Pedro Sánchez miniszterelnök egyben azt is bejelentette, hogy az elismerés 2024. május 28-től kezdve lép hatályba. Jonas Gahr Støre norvég miniszterelnök is közölte, hogy hazája elismerése május 28-től lép hatályba, s egyben megindokolta, hogy Oslo miért ismerte el Palesztina Államot:

Életben kell tartanunk a kétállami megoldás alternatíváját, a palesztinok és az izraeliek békés és biztonságos egymás mellett élésének egyedüli politikai megoldásának lehetőségét. Norvégia erőteljes üzenetet küld a világ többi országának, s felszólítja őket arra, hogy Oslo és még néhány más európai ország példáját követve ismerjék el a palesztin államot. Palesztina elismerésével Norvégia támogatni kívánja azokat a mérsékelt erőket (a Mahmúd Abbász vezette Palesztin Nemzeti Hatóságot – H. J.), amelyek lába alól kicsúszott a talaj a hosszú és kegyetlen viszály során. Mostani elismerésünkkel azt szeretnénk elérni, hogy létrejöjjön a palesztin állam a Palesztin Nemzeti Hatóság vezetésével. A Gázai övezetben zajló és elhúzódó háború világosan megmutatta, hogy a békét és a stabilitást csak a palesztin kérdés megoldásával lehet elérni.

Simon Harris ír miniszterelnök szintén fűzött magyarázatot ahhoz, hogy Dublin miért ismerte el a palesztin államot, s egyben kifejezte azon reményét, hogy hazája lépését mások is követik: „A palesztin állam elismerésével hozzájárulunk a békére irányuló erőfeszítésekhez, és támogatjuk a kétállami megoldást”.

Izraelben, amint az várható volt, a legfelsőbb politikai vezetés dühödten fogadta a palesztin állam elismeréséről érkező híreket. Jiszráél Kác külügyminiszter (Likud) röviddel a három európai ország bejelentése után hazarendelte a Norvégiában, Írországban és Spanyolországban akkreditált izraeli nagykövetet, mondván: a palesztin állam elismerésével ezek az országok valójában a terroristákat jutalmazzák. De az Izraeli Külügyminisztérium még a Palesztina elismeréséről szóló bejelentések elhangzása előtt az X-plattformon figyelmeztette a három országot: „Az elismerés még több terrort és instabilitást eredményez majd a Közel-Keleten, s veszélyeztetheti a béke lehetőségét. Ne legyenek a Hamász pawn-jei (gyalogosai)!”

Az izraeli külügyminiszter a holokauszt-kártyát is előrántotta:

Miután a Hamász a holokauszt óta a legnagyobb vérfürdőt követte el a zsidó nép ellen, és a világon a legrettenetesebb szexuális bűnöket cselekedte, ezek az országok most úgy döntöttek, hogy a palesztin állam elismerésével megjutalmazzák a Hamászt és Iránt. Ezért azt üzenem Írországnak, Norvégiának (Spanyolország Kác X-bejegyzésekor még nem jelentette be, hogy elismeri a palesztin államot – H. J.): Izrael nem fogja szó nélkül hagyni a döntésüket.

Hírdetés

A hírhez mi hozzáfűzzük, hogy nem eredményez változást a három nyugat-európai országnak Palesztina Állam elismerésére vonatkozó ma reggeli bejelentése, mert Izrael Washington támogatásával az ENSZ-határozatok ellenére tovább folytathatja Ciszjordánia, beleértve Kelet-Jeruzsálem megszállását, az intenzív zsidótelepítést ezeken a területeken, illetve büntetlenül folytathatja a népirtást a Gázai övezetben, illetve, ahogyan a legutóbbi hírekből értesülhettünk, mostantól már Ciszjordániában is.

A Jediot Aharonot meg is jegyzi: az ENSZ jelenleg 193 tagállama közül 1988 óta 144 ország (köztük Magyarország – H. J.) már elismerte a palesztin államot, ám ezek leginkább nem a nyugati országok voltak. Csakhogy a Gázai övezetben tavaly október óta zajló háború (népirtás – H. J.) és a politikai megoldás kilátástalansága miatt már a nyugati országok is kezdik elismerni a palesztin államot.


Mahmúd Abbász palesztin elnök – mögötte a jeruzsálemi Szikla-mecset kupolája és a keresztény negyedbeli San Salvador ferences templom tornya (fotó: Wikipédia)

A WAFA Palesztin Hírügynökség jelentése szerint a palesztin elnökség és személyesen Mahmúd Abbász elnök üdvözölte, hogy Norvégia, Spanyolország és Írország elismerte a palesztin államot.

Rámalláhban a palesztin elnökség megerősítette, hogy Norvégia, Írország és Spanyolország az elmúlt években kitartóan támogatta a palesztin nép jogait, és a nemzetközi fórumokon e jogok érvényesítése mellett szavazott.

A palesztin elnökségi közlemény hangsúlyozza: Palesztina Államot eddig az Európai Unió nyolc tagállama, Bulgária, Ciprus, Lengyelország, Csehország, Románia, Szlovákia, Magyarország és Svédország ismerte el, s hozzájuk csatlakozott most Spanyolország, Írország és Norvégia.

H. J. – Kuruc.info


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »