A lassan és drágán érkező alkatrészek helyett legyártja a szükséges darabokat a Közüzemek Rt., mely egy 3D-nyomtatót szerzett be a célra. A regionális vízszolgáltató több helyen is alkalmazta már a megoldást.
Az újítás kapcsán Kozsokár Attila, a Közüzemek Rt. vezérigazgatója jelezte, leggyakrabban a vezetékek vagy a szennyvízátemelő szivattyúk hibásodnak meg, utóbbiak a szennyvízbe kerülő hulladék miatt. Legtöbbször tömítés megy tönkre, amelynek darabja 400 lej, és rendszerint 4–5 nap alatt szállítják le – hozta fel példaként. Kollégájuk, Kelemen Szabolcs javasolta, hogy készítsenek ők maguk ilyent, hiszen a 3D-nyomtatás lehetővé teszi, hogy pár óra leforgása alatt meglegyen, „a kollégák pedig máris be tudják szerelni” – mutatott rá az igazgató. A gyártást már tesztelték, több alkalommal szereltek be saját készítésű alkatrészeket, és mint arról Kelemen Szabolcs beszámolt, a nyomtatott tömítések beváltak. Ezek mellett további elemeket is nyomtattak: „az árammal működő berendezésekhez sínre szerelhető kötöződobozokat készítettek, fűrészlapra rögzíthető fogantyút, illetve a pumpák számára felfüggesztő elemet” – derült ki a szolgáltató tájékoztatójából.
Kozsokár Attila megjegyezte, a 3D-nyomtatás mellett további technológiai újítások bevezetésére készülnek, egyebek mellett hogy szatellitről készített felvételen elemezzék a hálózat azon pontjait, ahol szivárgás lehet.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »