A hulladékgazdálkodás területén a Lévai járás településeinek önkormányzatai is a vegyes kommunális hulladék mennyiségének minimalizálását, valamint a szelektív hulladékgyűjtés erősítését tekintik legfőbb céljuknak. Ennek megfelelően ugyan az elmúlt években többet is takarékoskodtak, a szemétdíj újabb emelkedésével és egy 2025-ben hatályba lépő új törvény okán azonban ismét fájhat a fejük.
Számos településen a helyi illeték nem fedi le a hulladékgazdálkodás tényleges költségeit, pedig az illetéket, ahogyan arról a hulladéktörvény is fogalmaz, kifejezetten erre a célra hozták létre. A helyi adókról és a települési hulladékdíjról szóló törvény ezzel együtt lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok ne foglalják bele az összes költségüket ebbe a helyi illetékbe, hanem más önkormányzati forrásból járuljanak hozzá a hulladékkezeléshez. Noha ez a gyakorlat nem ellentétes a törvénnyel, mégis némileg aláássa a hulladékgazdálkodás alapelvét, amely szerint a „szennyező” fizet.
„2022-ben közel 110 ezer euróval magasabbak voltak a város szemételszállítással kapcsolatos költségei, mint amennyi pénz befolyt a szemétdíjakból. Ugyanez volt a helyzet 2023-ban is” – tájékoztatott a Zselízi Hírmondó hasábjain Monika Tomeková, a város közgazdásza, majd hozzátette: „Az idei évben 340 ezer euró körül lesznek a város szemétszállítással kapcsolatos költségei. A díj-
emelés után a bevételeknek el kellene érniük a költségek szintjét, ami azt jelenti, hogy a városnak nem kell más bevételeiből finanszíroznia a különbözetet.”
A hulladék raktározás előtti kezelése
Haris Pétertől, a városi hivatal vagyongazdálkodási és szolgáltatási osztályvezetőjétől megtudtuk, hogy a 2024-es évre a városnak a nánai szemétlerakóval van szerződése. Ez alapján a kommunális hulladékot a vállalat tonnánként 40 euróért veszi át; ebben az árban nincs benne az általános forgalmi adó és a törvényben rögzített illeték.
Annak a törvénynek a hatályba léptetését, amely kimondja: a hulladékot a lerakaton való elhelyezése előtt mechanikai-biológiai úton fel kell dolgozni, 2025. január 1-jére halasztották. A 2023 elején az Euractiv portálon megjelent cikk szerint az Európai Bizottságnak Szlovákiával szemben hozott döntése miatt volt erre szükség; a hulladéktelepekről szóló 1999-es irányelv arról rendelkezik, hogy a lerakaton tilos a feldolgozatlan szemét elhelyezése. Az Európai Bizottság utolsó ellenőrzése során ezt az intézkedést Szlovákia mind a 111 szemétlerakatában megsértették. Innentől kezdve tehát semmilyen feldolgozatlan kevert hulladékot nem szabad elhelyezni a szemétlerakatokon.
A mechanikai-biológiai feldolgozás egy olyan eljárás, amely során a hulladékot először mechanikailag osztályozzák felhasználható és felhasználhatatlan részekre, majd a biológiai összetétel módosítása következik. Fő előnye a hulladék mennyiségének a csökkenése, valamint a környezetre gyakorolt kedvezőtlen hatásának a mérséklése. Az új hulladékkezelési rendelkezés nyomán 2025-ben Zselízen megduplázódhatnak a hulladéklerakási költségek. A hulladék kezelését a városnak kell biztosítania, de mivel Zselízen nem működik ilyen típusú hulladékfeldolgozó üzem, a szemétlerakó szolgáltatásait fogják igénybe venni.
Haris Péter szerint ezzel gyakorlatilag csupán annyi változik majd, hogy a lerakóra szállított hulladékot előbb feldolgozzák, aztán a nem újrahasznosítható elemeket elraktározzák, az újrahasznosítható elemeket pedig továbbítják olyan helyre, ahol újrahasznosítják őket. Ez az egész folyamat azt fogja majd eredményezni, hogy a város a 40 eurós ár helyett mintegy 90 eurós áron fog megszabadulni egy tonna kommunális hulladéktól. Ha abból indulunk ki, hogy a városban évente kitermelt vegyes kommunális hulladék mennyisége 2145 és 2270 tonna között mozog, ennek elhelyezése az eddigihez képest mintegy 66 ezer euróval kerül majd többe:
Fel kell készülnünk arra, hogy egy év múlva ismét kénytelenek leszünk emelni a szemétdíjat. Az azonban valószínűleg nem lesz olyan drámai mértékű emelés, mint a mostani. Más városok is hasonló mértékben emelték a szemétdíjat, Zselíz önkormányzata azonban átlagon felüli szolgáltatásokat nyújt: gyűjtőudvart működtetünk, ahol nincs megszabva az évente leadható maximális hulladékmennyiség; a biohulladékot közvetlenül a háztartásokból gyűjtjük össze, ami szintén nem gyakori szolgáltatás, a legtöbb településen nincs is ilyen lehetőség”
– magyarázta az osztályvezető.
A hulladékdíj csökkentésének lehetőségei
A 2023 novemberében közzétett általános érvényű rendeletben szerepel a hulladékdíj csökkentésének vagy elengedésének a lehetősége is: „A város 30 százalékkal csökkentheti az illetéket olyan lakosok esetében, akik az adóév, azaz 2024 kezdetén betöltötték a 65. életévüket. A város 50 százalékkal csökkentheti az illetéket olyan személyek esetében, akik külföldön tartózkodnak munkavégzés céljából, 70 százalékkal olyan lakosok esetében, akik külföldi tanulmányaik miatt nem tartózkodnak Zselízen, és a teljes illetéket elengedheti olyan személyek esetében, akik egész évben külföldön tartózkodnak, dolgoznak, egészségügyi vagy szociális intézményben tartózkodnak, illetve börtönbüntetés letöltése miatt nem tartózkodnak a városban. A kedvezmény feltétele egy írásos kérvény benyújtása az ezt igazoló szükséges dokumentumokkal együtt.”
Haris Péter szerint a háztartási hulladék termelőinek osztályozásra való motiválásának legegyszerűbb módja a kéthetenkénti gyűjtésre való áttérés lehet, ami a családi házak esetében könnyen megvalósítható: – Meggyőződésem, hogy megfelelő mértékű osztályozás mellett a legtöbb háztartást nem érintené kedvezőtlenül, és a város költségei is csökkennének.
Nem is annyira a hulladék mennyiségének csökkenése miatt, bár e téren is számítunk enyhe, körülbelül 15 százalékos mérséklődésre, de főként az üzemanyag, a gyűjtőjárművek üzemeltetése és a bérek terén lehetne megtakarítást elérni. Zselíz városa a szelektív hulladékgyűjtés infrastruktúrájának bővítését tervezi, illetve mérlegeli a súlyalapú szemétdíjfizetés bevezetését is.
Nagyölvedi eredmények
Nagyölved azon községek közé tartozik, amelyek az Alsó-Garam menti régióban elsőként vezették be a háztartási hulladék elszállítására vonatkozó új rendszert. A település képviselő-testülete által 2019. december 16-án jóváhagyott, s 2020. január 1-jén életbe léptetett rendszerrel az volt a fő cél, hogy – a szemétszállítási és -tárolási illetékek növekedését tudatosítva – a gondos szelektálás felé vezessék a lakosokat.
Az új rendszer alapján regisztráltuk, hogy mikor, kinek ürítették ki a tárolóládáját. A lakosok csak a teljesen megtelt kukát tették ki, így esetenként csak havonta egyszer ürítették ki az edényt. Megtanulták szinte tökéletesen válogatni a szemetet. Az első évben valóban markáns volt a változás; körülbelül 45 százalékkal csökkent az elszállított szemét mennyisége. Ez pedig természetesen mindenre hatással volt: a lakos kevesebbet fizetett, ezáltal a község felé kiállított számlák is kisebbek voltak”
– számolt be a település polgármester asszonya, Cseri Zita.
Nagyölvedről a hulladékot jelenleg a Kosit nevű vállalat szállítja el. A cég rendelkezik olyan tehergépjárművekkel, amelyek képesek mérni a tárolóedény súlyát, így mindenki pontos képet kaphat arról, adott időben milyen mennyiségű hulladékot szállítanak el az egyes háztartásokból.
– Most még a próbaidőszak zajlik; egy évünk van arra, hogy lássuk, ki mennyi szemetet termel, s ennek alapján – minden bizonnyal már 2025-től – mindenki a saját „kilói” után fog fizetni. Aki többet és rendesen válogatja a hulladékot, értelemszerűen kevesebbet fog fizetni, mint aki nem válogat, s mindent a háztartási hulladék közé dob – részletezte a polgármester asszony, majd hozzátette: – 2019 végére elkészült az uniós forrásból létrehozott helyi gyűjtőudvar is, ahol többfajta válogatott hulladék leadható, így műanyag, fém, fa, üveg, abroncs, elektromos hulladék, papír és textil is. 2023 végén sikerült továbbá befejezni az új komposztáló udvart is. Mióta a chipes rendszerünk működik, az illetéken nem változtattunk. A bevételek fedezik a kiadásokat is.
Megjelent a Magyar7 hetilap 9. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »