A nyargonc öröksége – megjelent a második Jókai Olvasókönyv

A nyargonc öröksége – megjelent a második Jókai Olvasókönyv

Különleges helytörténeti, szerkesztett kiadványt mutattak be a mátyusföldi Jókán. A nyargonc címmel megszerkesztett 1848/1849-es naplót a a nevezetes jókai Takács/ Takách/ Takáts család tagja, Takács Gyula írta a zivataros forradalmi időkben. Az emléket hűen őrző örökösöktől előkerült naplót Görföl Jenő szerkesztette be ma olvasható formában egy csodálatos kiadvánnyá.

A helytörténeti emlékőrzés új darabja született meg a Csemadok országos titkárának, Görföl Jenőnek „billentyűzete” alatt.

A Jókai Olvasókönyv sorozat második kiadványaként jelent meg a napokban A nyargonc című könyv az 1848/49-es szabadságharc eseményeit dolgozza fel a magát jókai származásúnak valló Takács Gyula honvéd főhadnagy naplója alapján. Az élő, orális történelem lenyűgöző darabja kerülhetett így nyilvánosságra.

Görföl Jenő a könyv bemutatójakor kihangsúlyozta, a tankönyvek által megírt, vezéralakok által „diktált” történelmi események az egyszerű kisemberek szemszögéből mindig más szájízzel csapódtak le, ezért nagyon-nagyon fontos, hogy a hasonló naplók és egyszerű emberek tollából származó írásos emlékek előkerüljenek.

A nagytörténelem kezében az egyszeri ember mindig csak rángatható bábjáték, a helytörténet, a kisemberek története azonban megmutatja az egyszerű valóságot”

Hírdetés

– magyarázta az országos titkár, akivel a jókai könyvbemutatón Neszméri Tünde beszélgetett a kötetről. A könyvbemutatót a jókai Csemadok elnöke, Szabó Zoltán nyitotta meg.

A Nyargonc című szerkesztett kiadvány megszületéséhez Magyar7 hetilapunk adott alapot, abban olvasott ugyanis Görföl Jenő Takács Gyula naplójáról egy a dunaszerdahelyi múzeumhoz fűződő tudósításban.

Akkor vált a titkárból nyomozó rendőr – mondta nevetve Neszméri Tünde – és indult el Görföl Jenő a napló nyomába. Sikerült felkutatnia az örökösöket, aki máig hűen védelmezik őseik írásos és tárgyi hagyatékát. Takács Gyula dédunokája, Takách Ágnes Budapestről hozta el a féltve őrzött családi hagyatékot Görföl Jenőnek és bízta gondozásába.

A Takách család leszármazottai is jelen voltak a könyvbemutatón, mélyen tudatosítva azt, hogy a felvidéki és anyaországi mikrotörténelem szempontjából is nagy jelentősége van egy ilyesfajta írás nyilvánosságra hozásának.

A honvéd naplójával és a hagyatékot őrző Takách család üzenetével a Magyar7 hetilap március 13-án megjelenő számában foglalkozunk részletesen.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »