Bocsánatkérésre szólították fel Ficót az egyetemisták Bugár Anna2023. 12. 21., cs – 15:48 Pozsony |
A Comenius Egyetem jogi karának hallgatói tegnap felszólították Robert Fico (Smer) miniszterelnököt, fogadja el a meghívást, s vegyen részt a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚŠP) megszüntetéséről szóló párbeszéden.
Eduard Burda, a jogi kar dékánja a kormánynak nyújtott állásfoglalásában december elején kritikával illette a Speciális Ügyészi Hivatalt, s azt állította, az intézményen belül bűnözői csoport működhet, amit ki kell vizsgálni. A speciális ügyészek munkáját megkérdőjelezte, mondván fennáll a gyanúja, hogy manipulálják a büntetőeljárásokat. Az ÚŠP elhatárolódott a dékán állításaitól: „Nem zárkózunk el az érdemi kritikától, még azoktól a személyektől sem, akik soha nem vizsgáltak egyetlen büntetőügyet sem”. Hangsúlyozták azonban, a kritikának tényeken kell alapulnia.
A kormány Burda állításaira hivatkozva igyekezett érvényt szerezni a büntetőtörvénykönyv tervezett módosításának, melyről az év elején tárgyalhat a parlament. A jogszabálytervezet rengeteg bírálatot kapott, s az utóbbi napokban több tízezren tiltakoztak a reform ellen, amely egyebek mellett felszámolná a speciális ügyészséget.
Konstruktív párbeszéd
Burda kijelentései megmozgatták a hallgatókat is, akik nyílt levélben adtak hangot aggodalmuknak. „Nyitott és konstruktív párbeszédet” kezdeményeztek, hogy jobban megérthessék tanáruk álláspontját. „Először is szeretnénk hangsúlyozni, hogy semmiképpen nem kívánjuk megkérdőjelezni az Ön szakértelmét és tapasztalatát, amellyel a büntetőjog területén régóta elismert szakértőként kétségtelenül rendelkezik” – írták. Rámutattak, a laikus közvélemény a dékán véleményét a jogi kar állásfoglalásaként azonosítja, s ezért akaratlanul is céltáblává teszi a hallgatókat. Elsősorban azt kifogásolták, Burda nyilatkozata nem volt kellőképpen megindokolva, s hiányzott az alapos szakmai érvelés.
Marek Janiga, a nyílt levél kezdeményezőinek egyike a Denník N-ben megjelent interjúban leszögezte, nem vitába akarnak szállni a dékánnal, hanem arra kérik őt, támasszal alá érvekkel állításait. „Amit az előadásokon mondanak nekünk, és ami valójában történik, az szöges ellentétben áll egymással” – mondta azzal, tanulni szeretnének, és megérteni a dolgokat.
A diákok által szorgalmazott szakmai vitába Burda és Daniel Lipšic speciális ügyész egyaránt beleegyezett. A dékán válaszában meg is dicsérte a fiatalok kezdeményezését, majd személyesen is találkozott velük.
Janigára maga a kormányfő is reagált. A Facebook-oldalon keményen bírálta a Denník N-t, amiért egy „teljesen irreleváns, jogi ismeretekkel és élettapasztalattal nem rendelkező hallgatóval készített interjút”. Fico nem bocsátkozott szakmai elmélkedésekbe, helyette Janiga „pubertáskori pattanásait” tartotta fontosnak kiemelni.
Bocsánatkérés
A miniszterelnök szóbeli támadása ellen csütörtökön a kormányhivatal előtt tiltakoztak a hallgatók. Janiga kijelentette, a kormányfő nem habozott politikai harcra használni a személyét. „Olyannyira jelentéktelen, hogy 22 óra 4 perckor egy teljes bejegyzést szentelt neki a Facebookon” – reagált Ficóra, majd hangsúlyozta, nem az a célja, hogy visszatámadjon, hanem szeretné, ha a figyelem ismét az ügy lényegére irányulna, ami nem más, mint a Speciális Ügyészi Hivatal felszámolása. Emlékeztetett, egyszer sem foglalt állást az ÚŠP megszüntetésének kérdésében, és az ellenzék által kezdeményezett tüntetésen sem szólalt fel. „Mi csak a tényszerűségre, tárgyilagosságra és tisztességre figyelmeztetünk” – tette hozzá, majd ismételten felszólította a kormányfőt, vegyen részt az akadémiai vitán.
A Szlovákiai Egyetemi Diákönkormányzatok Szövetségének (ŠRVŠ) képviselői bocsánatkérést követeltek Ficótól. Az egyetem szerdán nem állt ki diákja mellett, mindössze arról tájékoztatott, nem fogja kommentálni a politikusok kijelentéseit. „Bármennyire is különböznek a nézeteink, kerülnünk kell a személyes támadásokat a vita során” – figyelmeztetett.
A diákönkormányzatok szövetsége felszólította az intézményt, álljon ki Janiga mellett, és „teljes mértékben ítélje el a miniszterelnök nyilvános támadását”. Zuzana Hozlárová, az ŠRVŠ elnöke kijelentette: „A hallgatás nem politikamentességet jelent, hanem azt, hagyják, hogy a miniszterelnök zaklassa a saját diákjukat”. Hozzátette, lehet százféle stratégia a fiatal tehetségek megtartására, amíg azonban az ország vezetői nem jönnek rá, hogy a fiatalokat meg kell hallgatni, addig nem fog javulni a helyzet.
Fico a délelőtti sajtótájékoztatón nem tett eleget a diákok felszólításának, nem kért bocsánatot a megsértett Janigától.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »