Magyar Örökség díjat kapott a kassai Kazinczy Napok, amelyet a Csemadok Kassai Városi Választmánya már több mint fél évszázada rendszeresen megszervez.
A rendezvényt B. Kovács István terjesztette fel a díjra, a méltatást Nyiri Péter, a Magyar Nyelv Múzeumának igazgatója mondta el az ünnepségen, amelyet a budapesti Ráday Házban tartottak.
Nyiri Péter felidézte, a Batsányi-kör és a Csemadok 1967. október 20-án Kassán elindította a Kazinczy Nyelvművelő Napokat, Kazinczy örökségét kívánták folytatni, azzal a gondolattal, hogy a csehszlovákiai magyarság fennmaradása, jövője elsősorban az anyanyelv ápolásán, megtartásán múlik. Azóta a rendezvény Kazinczy Napok néven immár több mint fél évszázada szolgálja a felvidéki magyarság, a felvidéki magyar kultúra ügyét, és erősíti a magyarság kisebbségi szellemiségét – mondta.
Az évek során a rendezvény előadói a legnevesebb felvidéki és anyaországi nyelvtudósok, pedagógusok, egyéb közművelődési, nevelési területek szakemberei, költők, írók, újságírók voltak, akik egyszerre foglalkoztak a múlttal és jelenük politikai, társadalmi helyzetével, a felvidéki és általában a Kárpát-medencei magyar kisebbség sorsával. A rendezvénysorozat ugyanis Kárpát-medencei tanácskozássá bővült, amelyen a határon túli magyarság képviselői megbeszélhetik a nemzetiségi lét közös gondjait. Állandó téma a mindennapi nyelvhasználat, az anyanyelvi nevelés és oktatás, a sajtó nyelve és a nyelvhelyesség, a felvidéki és anyanyelvi szakszókincs összhangba hozása, a szlovákiai magyar irodalom és természetesen Kazinczy öröksége; elméleti összegzés és gyakorlati, módszertani javaslatok is – fejtette ki.
Hozzátette, az első Kazinczy Napokon felolvasták a betegsége miatt távollévő Fábry Zoltán Kazinczy Elkötelezettségében című tanulmányát, melynek gondolatai ma is érvényesek: „Erős várunk a nyelv! Erős lett, mert Kazinczyk építették. Tervet készítettek, alapoztak, téglát téglára raktak, falakat húztak, és tetőt boltoztak; várat építettek, időtállót, maradandót, erőset. Lakjuk-e, védjük-e? Lakói és őrei vagyunk-e tényleg? […] Mert kevesen vagyunk, és oldott kévét kell összetartanunk.”
A Kazinczy Napok ebben segít 55 éve: rendezvénysorozata a felvidéki magyar tudományos élet, a közművelődés jelentős intézményévé vált. Tevékenységével hozzájárul a felvidéki magyarság nemzeti azonosságtudatának megőrzéséhez, erősítéséhez, méltán kapja meg a Magyar Örökség kitüntető címet – mondta Nyiri Péter.
Hanesz Angelika, a Csemadok Kassai Városi Választmányának elnöke szerint felemelő érzés volt részt venni a díjátadó ünnepségen. „A díj kötelez, hogy a jövőben is folytassuk a Kazinczy Napokat, magyar nyelv és kultúra őrzését a Felvidéken. Hogy magyarok maradjunk ez európai emberi közösségben, ahhoz a magyarságtudat egyik legfőbb elemét, a nyelvet, nemzeti kultúránkat és egyéni műveltségünket tükröző szép tiszta beszédünket őriznünk és folyamatosan gondoznunk kell” – fogalmazott.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »