A 15 éves szlovákiai diákok a PISA 2022 nemzetközi felmérésen jócskán leszerepeltek. Az olvasási készséget tekintve a diákok 30 százaléka a rizikós csoportba tartozik, az alapvető készségeket sem sajátították el. Matematikából még nagyobb a visszaesés, de hiába a friss felmérés eredménye, Tomáš Drucker oktatási miniszter szavai, a helyzet a szakemberek szerint egyáltalán nem meglepő.
A PISA-felmérés nyolcadik ciklusában Szlovákia visszaesett, és jelentősen az átlag alatti országok közé került. Bár a világjárvány utáni tesztek eredményei riasztóak, sok szakértő számára nem meglepőek. Szlovákiában az oktatás a választások előtti téma, a választások után a pártok általában nem fektetnek sok energiát az oktatási szektorra. Számos tényező befolyásolja az oktatás állapotát. Hiányzik a motiváció, a támogatás és a rendszerszintű változás. Amíg ez nem változik, a tinédzserek továbbra is alul szerepelnek majd a teszteken – írja a pravda.sk.
A PISA-felmérés hároméves ciklusokban zajlik, és három területet vizsgálnak – a matematikát, az olvasást és a természettudományokat. A szlovák diákok mindhárom területen lényegesen alacsonyabb pontszámot értek el az előző időszakhoz képest. A matematikai területen, amely ebben a ciklusban volt a fő hangsúly, még a hanyatlásban is élen járunk.
Nagyon rossz hír az is, hogy Szlovákia az egyik legrosszabbul áll abból a szempontból, hogy a szociálisan gyengébb családok gyermekeit nem tudjuk az oktatással segíteni. A társadalmi-gazdasági háttér hatása a tanulói teljesítményre még mindig jelentősebb, mint az OECD-országok átlaga.
A legrosszabb helyzetben a 15 éves általános és középiskolások vannak az olvasótéren belül, amit Alžbeta Štofková Dianovská főtanfelügyelő állapít meg az elmúlt tanév oktatási helyzetéről szóló jelentésében. A tanulók feladatainak túlnyomó többségét a tanárok csak a memorizálásra és a megértésre, vagyis a legalacsonyabb gondolati folyamatokra összpontosítják.
A társadalom fejlődése és a jövő szempontjából fontos, hogy a tanárok különösen a legmagasabb szintű kognitív folyamatokat fejlesszék. „A tudásgazdaság nem fejlődhet bölcs és képzett emberek nélkül” – mondta. Olvasásban és matematikában nagy arányban vannak olyan tanulóink, akik még az alapkészségeket sem érték el.
Emellett az olvasás területén Szlovákiában a legmagasabb a veszélyeztetettnek minősített tanulók aránya – több mint 35 százalék, ami a tankötelezettséget teljesítő tanulók több mint egyharmada. A legkisebb különbség a természettudományok területén mutatkozott meg.
Juraj Hipš oktatási szakértő durva valóságnak látja az eredményeket. „Hosszú távon a kormányok és a társadalom nem törődnek az oktatással, és ez az eredmény. Minden mért kategóriában átlag alatt vagyunk, a matematika visszaesésében mi vagyunk az élen” – értékelt a Pravdának. A Szlovák Pedagóguskamara (SKU) elnökét, Vladimír Crmomant egyáltalán nem lepték meg a PISA-teszt eredményei. „2013 óta rendszeresen reagálunk ezekre az eredményekre. Még akkor sem voltak jók” – mondta.
Az iskolai végzettség csökkenésének több oka is van. A szakemberek az oktatásba való elégtelen beruházást tartják a legnagyobb problémának.
Tíz éve azt mondogatjuk, hogy a tanárok értelmetlen képzésekre járnak, amelyek nem viszik előre őket, hogy az oktatási rendszer olyan vállalkozássá változott, ahol európai alapokon vagy magáncégeken keresztül költik el a pénzt. Vállalkozások születtek, és ennek nem lett gyümölcse”
– értékelt a SKU elnöke.
Szintén kulcsfontosságú a tanárok, a szülők, a tanulók, az iskolák motivációja, de az ő támogatásuk is a támogató csoportok és a szakmai alkalmazottak tekintetében. „Gyakran európai alapokból fizetik őket, de amikor a projekt két-három év után véget ér, a gyengébb tanulókat támogató asszisztens vagy hivatásos alkalmazott is véget ér” – mondta Crmoman, hozzátéve, hogy a minisztériumnak ezen a kapcsolaton kell dolgoznia.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »