Kisebb történelmi tettnek lehetünk a szemtanúi a Mátyusföldön. A régióban a másod és harmadosztályú utak mentén megjelentek vagy a napokban megjelennek majd az első hivatalos, kétnyelvű közlekedési irányjelző táblák. Az érdem Nagyszombat megye önkormányzatáé. Az év végéig a Galánta – Nagymegyer szakaszon az összes „kék” táblát szeretnék lecserélni kétnyelvűre.
A megyéknek a másod és harmadosztályú utak mentén kihelyezett táblákat érintő törvénymódosítás értelmében nem kötelességük kihelyezni kétnyelvű közlekedési irányjelző táblákat azokon a településeken, ahol a nemzetiségi lakosság aránya eléri a tizenöt százalékot, mindössze lehetőségük van rá.
Az akkori sajtótájékoztatón a Szövetség párt jelenlevő politikusai, akik közül többen Nagyszombat megye képviselői magukra vállalták a kétnyelvű táblák ügyének vitelét a mátyusföldi és a csallóközi régióban.
A lehetőség rajtunk múlik. Mint ahogy az is, miként tudunk élni vele, és meg tudjuk -e győzni a megye vezetését és képviselőit arról, hogy ez egy fontos ügy a felvidéki magyarság számára. Szerencsére Nagyszombat megye elnöke, Jozef Viskupič aláírásával hozzájárult ahhoz, hogy a költségvetésből a szükséges összeget el tudtuk különíteni erre a célra”
– magyarázta portálunknak Nagyszombat megye első alelnöke, Berényi József, miután a napokban Alsószeliben és Királyrévben is kihelyezték a kétnyelvű kék táblákat. Alsószeli az a község, ahol Berényi József is lakik, így ez a haladás tényleg az alispán szívügye. A táblák már Taksony községnél is a helyükön vannak.
Berényi elmondta,
Nagyszombat megye önkormányzata a 2023-as költségvetésben 20.000 eurót különített el a kék táblák kihelyezésére, a 2024-es év költségvetésében 30.000 eurót szánnak erre a célra. A Galántai járásban 11, a Dunaszerdahelyi járásban 14 tábláról van szó.
Egy tábla ára 200 és 600 euró között mozog, attól függően, hogy hány település neve jelenik meg rajta, illetve a talapzat újrabetonozása is pluszköltséget igényel, hiszen kétszer akkora táblákról van szó. Helyenként új tartóoszlopokra is szükség van, és mivel közigazgatásról van szó, minden táblára közbeszerzést kell kiírni – tette hozzá az alispán.
A 2023-as év végéig be akarják fejezni a Galánta-Nagymegyer szakaszon áthaladó 561-es másodosztályú út kék tábláinak cseréjét, vagyis kétnyelvűsítését. Jövőre a Galántát Dunaszerdahellyel összekötő 507-es másodosztályú úton történik majd meg ez a folyamat.
Berényi hangsúlyozta, mindez egy lehetőség, amellyel Nagyszombat megye az első között élt, próbálnak ezzel az élen járni, és büszkék arra, hogy gyakorlatilag történelmi tettet sikerül végrehajtani.
Agócs Gergely, a Galántai járásbeli Királyrév polgármestere, aki a megye közútkezelői bizottságában is dolgozik roppant büszke arra, hogy Királyrévben is kicserélték a táblát és örömmel tölti el, hogy a régióban folyamatosan a helyükre kerülnek majd a kétnyelvű táblák.
Bár ez roppant költségterhelő folyamat, de örülünk, hogy Nagyszombat megye nyitott a mátyusföldi és a csallóközi magyarságot érintő ügyekre. Az „út” eleje egy törvénymódosítás volt, melyet Gyimesi György nyújtott be az akkori Szövetség szakértőinek, politikusainak segítségével”
– magyarázta Agócs Gergely.
Gyimesi György a szeptemberi sajtótájékoztatón elmondta, arra emlékszik, hogy a mindenkori magyar parlamenti képviselet már 30 éve próbálkozott ezzel a törvénnyel és próbálta elfogadtatni, hogy ez valójában nem irredentizmus, ez nem területmegjelölés, hanem arról szól, hogy a felvidéki magyarok itthon szeretnék magunkat érezni otthon.
Amikor benyújtottam a törvényjavaslatot – amelyben nyilván voltak hibák is –, akkor megkeresett engem Forró Krisztián elnök úr és Horony Ákos. Azt mondták nekem, hogy ezt ki kell javítani. Ki is javítottuk”
– magyarázta szeptemberben Gyimesi.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »