Amint egy korábbi tudósításunkban megírtuk, a kommandói önkormányzat szeptember 22-én tartott ülésén határozatot fogadott el a román kormány által a nyár elején kiutalt 200 ezer lej támogatás felhasználási módjáról – ennek értelmében tetőcserepet vásároltak a 2022. január 23-i tűzvészben leégett sorház befödésére. Korábban az önkormányzat 80 köbméter fenyőfával segítette a károsultakat, hogy legyen, amiből az épület tetőszerkezetét elkészíteni.
Mint ismeretes, a tűzvészt követően civil szervezetek, magánszemélyek, intézmények, testvértelepülések, jótékonysági alapítványok, háromszéki községek, RMDSZ-es politikusok adakoztak a bajba jutott családok megsegítésére. A pénzadományok egy része a Máltai Szeretetszolgálat e célra nyitott bankszámlájára érkezett, más része a kommandói református egyházhoz került, de gyorssegélyként a károsult családok is kaptak pénzt a kezükbe.
A kommandói polgármesteri hivatalnak Kocsis Béla polgármester közbenjárásával rövid idő alatt sikerült beszereznie minden hatósági engedélyt a sorház újjáépítésére, illetve engedélyeztették az épület alatti állami terület telekkönyvezését a nyolc tűzkárosult család nevére. Így a tavaly nyár elején elkezdhették az építkezést. Erre a sepsiszentgyörgyi Bicon Kft. kapott megbízást, de az azóta eltelt idő alatt lassan haladt a munkálat. Amint Bicsok Zoltán, a cég tulajdonosa korábban lapunknak elmondta, a műszaki tervek szerint a sorház újjáépítése mintegy 1 200 000 lejbe került volna, de időközben az építőanyag ára drágult, a segélyekből összegyűlt pénz nem volt elég az épület befejezésére. Az idén szeptemberig elvégzett munkálatokra 618 985 lejt számlázott a cég, ezt az összeget megkapták, viszont maradt egy 54 735 lejes kifizetetlen számla, amelyről a cégtulajdonos – a szeptember 22-ei tanácsülés után tartott megbeszélésen, amelyen a tűzkárosult családok képviselői is jelen voltak – kijelentette, hogy lemond, és felajánlotta, vegyenek rá építőanyagot és fejezzék be az építkezést, hogy tudjanak beköltözni. Ugyanakkor Bicsok Zoltán azt is bejelentette, hogy a cége visszavonul az építkezésből, a továbbiakban a tűzkárosultaknak kell befejezniük a hátralévő munkálatokat.
Ezt követően az önkormányzat megvásárolta az épület 800 négyzetméteres tetőfelületéhez szükséges cserepet, és átadta azt a tűzkárosult családoknak, amit jegyzőkönyvben is rögzítettek. A 200 ezer lejből minden családnak 15 825 lej értékben jutott cserép, amely az utóbbi hetekben fel is került a tetőre. Mindenki önerőből végezte a munkát a saját lakrésze fölött: a tetőtérben – a manzárdszobák között – elválasztófalakat húztak, a tetőszerkezet összeállítására ácsokat fogadtak, majd a cserepet felrakták a házra. Sőt, a háztető egyik sarkán már a székely zászló is vidáman lobog a szélben.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »