A magyar egyetemeken szerzett diploma bérelőnyt jelent a munkaerőpiacon: a diplomát szerzők rövid idő után elhelyezkednek és az országos átlagbér 1,3-szeresét kapják, egy hétéves perspektívában vizsgálva pedig 1,7-szeres a bérelőnyük – mondta el az InfoRádióban a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára.
A diplomás pályakövetési rendszer adatai alapján Hankó Balázs elmondta, diplomával szinte azonnal és bárki elhelyezkedhet „egy rövid nyári szünet után”, 42 nap elteltével már mindenkit vár a munkaerőpiac.
„Mi több, rögtön 1,3-szeres bérszorzót jelent a diploma az átlagbérhez képest, és ha ezt 7 éves időtávlatban nézzük, 1,7-es a szorzó” – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára. A munka- és bérelőny mellett feltűnő, hogy szinte kizárólag felsőfokú végzettséget igénylő helyre be tud kerülni, aki diplomát szerez. Vannak továbbá területek, ahol a szorzó még a fentinél is sokkal magasabb:
„Azokon a területeken, amelyeket mi kifejezetten erősítünk, a műszaki, természettudományos, mérnöki, informatikai, dupla bérre számíthat, aki diplomát szerez. Ez erősödő tendenciát is mutat” – mondta Hankó Balázs, és hozzátette, a bérelőny erősödött az orvos-egészségtudományi területeken is.
A friss diplomások egyre nagyobb arányban Magyarországon kezdik a munkát. „A vidéki egyetemek megtartó ereje azt jelenti, hogy 10-ből 8-an a képzési vagy származási régióban kezdenek munkát, 10 százalék Budapesten” – fordította a számok nyelvére az államtitkár.
Az elmúlt tíz év alatt megduplázódott a külföldi diákok száma is, 42 ezer diák jött 180 országból. A cél a számot 2030-ig 80 ezerre növelni, a rövid időre külföldre tanulni távozó diákok száma is duplázódhatna húszezerre.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »