Nyakunkon a fűtési szezon: Hamarosan eltűnhetnek a gázkazánok?

Nyakunkon a fűtési szezon: Hamarosan eltűnhetnek a gázkazánok?

A hideg idő beköszöntével ismét érdemes megvizsgálni, gazdasági szempontból melyik fűtési módszer a legelőnyösebb, illetve a szlovák háztartásokban melyik számít a legelterjedtebbnek.

Gáz, elektromosság vagy biomassza? A szlovák háztartások ezen lehetőségek közül választhatnak. Németországban lecsengőben van a gázkazánok időszaka, 2028-tól teljesen eltűnhetnek az otthonokból. Szlovákiában továbbra is a gáz a legelterjedtebb és költséghatékony fűtési forma. A probléma csupán az, hogy közel 400 ezer háztartás továbbra is öreg kazánnal rendelkezik, ami káros lehet a környezetre, és mindez szemben áll az Európai Unió zöld terveivel. A hősszivattyúra való hirtelen átállás azonban pénzügyileg rendkívül kockázatos lenne. Veszélyeztetné a megfelelő hőellátást, valamint tovább fokozná az az anyagi nehézségeket.

Az átállás a becslések szerint39 milliárd eurót venne igénybe. Más források kihasználása valószínűleg költséghatékonyabb lenne”

– jegyezte meg Richard Kvasňovský, a Szlovák Gáz- és Gázolajművek kivitelezési igazgatója.

Hírdetés

Az új épületek esetében logikus döntés lehet a hőszivattyú alkalmazása, a régebbi házakban azonban érdemesebb a régebbi gázkazánt egy modernebb, kondenzációs változatra lecserélni. Szlovákiában ugyanis a gáz néhány évtizedig még biztos használatban lesz.

A gázzal való fűtés napjainkban sem tekinthető veszteségesnek, így a lakosoknak továbbra is javaslom a gázkazán vásárlását”

– tette hozzá Robert Hajšel, az Európai Parlamenti Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottságának tagja.

Az európai irányelv nem tiltja az egyes tagországokban a gázkazánok használatát, a háztartásokból így 2029 után sem tűnnek el. Napjainkban a legmodernebb kazánok biometánt, hidrogénkeveréket, földgázt is el tudnak égetni és felhasználni, amivel hozzájárulhatnak a fűtés karbonsemlegessé tételéhez.  


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »