Jelentős fejlesztések kezdődtek a balatoni ivóvízellátás korszerűsítése érdekében, miután a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. 3,2 milliárd forint összegű, vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el a projektre. Az előkészítő munkák 2022 tavaszán kezdődtek meg – mondta az InfoRádiónak a társaság sajtószóvivője.
A teljes balatoni térség ivóvízellátásának modernizációjára kiírt uniós, nyílt közbeszerzési eljárás 2021 májusában indult. Lakatos Edina arról tájékoztatta az InfoRádiót, hogy jelenleg a munkálatok előkészítése, megtervezése zajlik. Mint fogalmazott,
a cél a térség ivóvízellátásának modernizációja és a Balaton vízmérlegének komplex javítása – új vízbázisokra és megújuló energiaforrásokra alapozva.
A szóvivő hozzátette: a fejlesztés részeként azt szeretnék elérni, hogy a meglévő karsztvízbázisokat csak a „regenerálódási” határukig terheljék és bevonjanak a jelenleg nem hasznosított, kihasználatlan vízbázisokat az ivóvízellátásba, így például a Mura folyó vizét vagy az északi parti karsztvízbázisból származó többlet vízmennyiséget is.
Lakatos Edina kiemelte: a tervek szerint a beruházással
megoldható lesz a felszíni vízkivételi művek kiváltása is,
amelyek a Balaton-part közelében létesített mesterséges szigetek, illetve az egyes szigeteken álló gépházak. Ezek több kútból nyerik ki a vizet és nyersvizet szolgáltatnak a víztisztító telepek számára.
A cél a régió hosszú távú, fenntartható és gazdaságos ivóvízellátásának biztosítása. A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. a tervezési projektre 3,2 milliárd forintos, százszázalékos támogatási intenzitású, vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert. „A fejlesztések keretében elvégzendő tervezési és előkészítési feladatok 2022 tavasza óta zajlanak” – közölte Lakatos Edina.
A közbeszerzési műszaki leírásból kiderült, hogy valamennyi balatoni mellett néhány távolabb eső település is érintett a beruházásban, így mintegy 300 ezer lakos örülhet annak, hogy fejlesztések indulnak a környezetében.
A balatoni térség ivóvízellátásának fő vízbázisai jelenleg a bakonyi karsztvizek, a Balaton vizét tisztító felszíni vízművek, illetve helyi kisvízművek. A meglévő vízművek közül a karsztvizeket kiaknázók a legkedvezőbb adottságúak, míg a kisvízművek és a Balaton vizét tisztító vízművek rendkívül magas üzemeltetési költségen, környezetet terhelő módon működnek. Ennek oka, hogy egyrészt a Balaton vize csak nehezen és költségesen tisztítható, magas ugyanis a szervesanyag-tartalma, a pH-ja, másrészt a sekély tó vízminősége olyan külső feltételektől függ, mint az algásodás vagy a viharok okozta iszap-felkeveredés.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »