Egy sofőr egészen az Alkotmánybíróságig ment az igazáért, de veszített.
Egy autóst 2019 januárjában vezetés közben mobiltelefonnal a kezében értek tetten a rendőrök. Mivel a KRESZ kimondja, hogy „a gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat”, a rendőrök megbírságolták. A sofőr meghallgatást kért és meggyőzte a szabálysértési hatóságot, hogy a kezében tartotta ugyan a telefont, de nem használta, sőt be sem volt kapcsolva a készülék így, ha szándékában állt volna, akkor sem telefonálhatott volna vele. Végül a rendőrség a pénzbírságról szóló határozatát visszavonta és a csupán megrovásban részesítette a sofőrt –. derül ki a kozlekedesbiztonsag.kti.hu cikkéből.
A vétkes bírósághoz fordult jogorvoslatért, de a Zalaegerszegi Járásbíróság szerint elegendő a szabálysértési felelősség megállapításához önmagában az a tény, hogy a telefon vezetés közben a gépjárművezető kezében volt, és arra az álláspontra helyezkedett, hogy önmagában a mobiltelefon kézben tartása veszélyes a közlekedésbiztonságra.
A sofőr a bíróság elutasító döntése ellen jogorvoslattal élt, de miután egyetlen fórum sem adott neki igazat, az Alkotmánybírósághoz fordult alkotmányjogi panasszal. A testület azonban megállapította, hogy a sofőr alaptörpévnyben biztosított jogát az eljárás során nem sértették meg, ezért visszautasította az alkotmányjogi panaszt.
A Közlekedéstudományi Intézet vizsgálatai is megerősítették: a vezetés közbeni mobilhasználat minden más gépjárművezetés közben végzett tevékenységnél nagyobb mértékben vonja el a sofőrök figyelmét a vezetéstől.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »