A Memoriae Patrum Honismereti Társulás, a Vigyázó Had- és Kultúrtörténeti Egyesület valamint Kvitek Marián Bényi Múzeumával karöltve különleges történelmi tárlat nyílt október 27-én az ipolysági Simonyi Lajos Galériában. A kiállítás a javarészt felvidéki és kárpátaljai felfedezett és felújított hadisírokat mutatja be, kiegészülve az első és második világégés hadi relikviáival.
Mint a kiállításmegnyitón Pálinkás Tibor, a Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria vezetője elmondta: jelen tárlat lényegében egy huzamosabb ideje meglévő együttműködés további állomása, mivel a kiállítás partnerei rész vettek az 1919-ben elesett magyar katonák sírkertjének felújításában és 2022 szeptemberi újraavatásában.
„Nemcsak egy nagyon régtől húzódó kötelességünknek tettünk eleget, hanem hozzájárultunk a köztemető megszépüléséhez is” – fogalmazott a megnyitón az ipolysági intézmény vezetője.
Dr. Bíró Andor, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozói- és Hőskultusz Igazgatóság igazgatója a megnyitón kifejtette:
Elmondta: pótolhatatlan amit a magyar hősök emlékének megőrzése érdekében végeznek.
Mint elhangzott, a Memoriae Patrum Honismereti Társulás Szlovákia területén végzi áldásos tevékenységét, míg a szentendrei Vigyázó Had- és Kultúrtörténeti Egyesület főleg Ukrajnában kutat és ténykedik.
A kiállítás paneljei fotók és szöveg által vezeti végig az érdeklődőket a két egyesület értékmentő munkáin. A megtalált, megtisztított és helyrehozott hadisírokat szedi csokorba a panelkiállítás. A Memoriae Patrum Honismereti Társulás tablóin magyarul és szlovákul, míg a szentendrei egyesület paneljein magyarul és angolul olvashatóak az információk. Felvidéki és javarészt kárpátaljai hadisírok szerepelnek a kiállítási anyagban.
A képi információ mellett a bényi Kvitek Marián magán múzeumának értékes relikviái színesítik az időszaki kiállítást. A gyűjteményről Maruzs Roland alezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokhelyettese szólt.
Bréda Tivadar a megnyitón kifejtette: 2010 környékén kezdett családi indíttatásból foglalkozni a hadisírok felkeresésével és rendbetételével. Magánkutatóként 2014-ben kezdett együttdolgozni a Hadtörténeti Intézettel és Múzeummal. 2019-ben alakult meg a honismereti társulás, a kutatási területe kiterjed teljes Szlovákiára.
A kiállítással kapcsolatban Bréda elmondta: ahogyan fokozatosan bővül a kutatási területük, úgy bővül a panelkiállítás anyaga is. Mint portálunknak elmondta: nem csak a határ menti térségben végeznek kutatásokat, Besztercebányán és Közép-Szlovákiában is tevékenykedtek, hoztak helyre magyar hadisírokat.
2022 októberében Barton állítottak központi emlékhelyet a Szlovákia területén elesett összes magyar katona emlékére.
Nincsenek könnyű helyzetben, mivel az első és a második világháborúban elesett magyar katonák sírhelyének mintegy hetven százaléka ma már nem található meg.
– húzta alá Bréda Tivadar.
Hangács István, a szentendrei Vigyázó Had- és Kultúrtörténeti Egyesület vezetője a kárpátaljai kutatás legfőbb mozzanatait foglalta össze. Mint elhangzott, főleg a 2000-es években kezdték a feltáró munkát. Az utóbbi időszak háborús viszonyai az ő tevékenységükre is kihatnak. Nem tudják folytatni az érdemleges munkát.
A kiállításmegnyitót követően a témát feldolgozó kiadványokat mutattak be a városháza esketőtermében. A bemutatott kötetek a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Éremmel és a Magyar Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett hősöket szedte össze.
Az Ipolyságon bemutatott tárlat az utóbbi években Felvidék-szerte számos helyen volt már látható, például 2021 nyarán a Szőgyéni Községi Könyvtárban. A vándorkiállításnak emellett anyaországi állomásai is voltak.
A Hadisírok nyomában kiállítás november végéig látható a Simonyi Lajos Galériában.
(Pásztor Péter/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »