Aggodalmát fejezte ki az ENSZ idegengyűlölet kérdéseivel foglalkozó bizottsága pénteken a palesztinokkal szemben megnyilvánuló, izraeliek, a többi között vezető tisztségviselők által elkövetett "rasszista gyűlöletbeszéd és dehumanizálás" eseteinek megugrása miatt a Hamász terrorszervezet október 7-i összehangolt támadása nyomán.
Izrael genfi ENSZ-képviselete élesen bírálta a nyilatkozatot, amely szerinte "nem vesz tudomást az október 7-i mészárlás és világszerte az antiszemita támadások áldozatairól. Mindezt cinikusan félresöpörte bizottság" – tette hozzá.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 230 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi hatóságok szerint az izraeli válaszcsapásokban azóta már több mint 7300 ember halt meg a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig 19 ezerhez közelít. Izrael azóta légicsapásokat mér a Gázai övezetre és Ciszjordániában is fokozta terrorellenes műveleteit.
A konfliktus kitörése óta világszerte megugrott az antiszemita, illetve iszlámellenes incidensek száma is.
A genfi testület ugyanakkor "mély aggodalmát" fejezte ki magas rangú izraeli tisztségviselők, politikusok és közéleti személyiségek egyes nyilatkozatai miatt és felszólította Izraelt, hogy ítélje el a gyűlöletbeszédet, illetve vizsgálja ki ezeket az eseteket, a felelősöket pedig vonja felelősségre.
A bizottság egyebek között Joáv Galant izraeli védelmi miniszter október 9-i nyilatkozatát említette, amelyben a tárcavezető "emberi állatokként" hivatkozott a palesztinokra. A testület szerint ilyen kijelentések "népirtó cselekményeket válthatnak ki".
A bizottság egyben megismételte a palesztin hatóságoknak címzett korábbi javaslatát is, hogy erélyesebben lépjen fel a maga részéről is a gyűlöletbeszéddel, valamint az erőszakra uszítással szemben.
A 18 független szakértőből álló bizottság feladata az 1965-ös a faji megkülönböztetés valamennyi formájának kiküszöböléséről szóló nemzetközi egyezmény végrehajtásának felügyelete, amelyet Izrael és a Palesztin Nemzeti Hatóság is ratifikált.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »