A dal csak így lesz szép

A dal csak így lesz szép

A dal csak így lesz szép Tornyai Bianka2023. 10. 26., cs – 12:56 Farkasd |

Támogatással, összefogással alakítottak ki zenei szaktantermet a Károlyi József Alapiskolában. A tanulók kellemes környezetben tapasztalhatják meg minden órán a közös zenélés örömét.

Támogatók és önkéntesek segítségével alakítottak ki zenei szaktantermet a farkasdi alapiskolában. Az igazgató két kollégájával festette ki az osztályt, Varga Zoltán és az Iqvia Slovakia cég jóvoltából pedig új bútorok és monitor került a helyiségbe.

„Az ötlet már régen megszületett. Saját tapasztalatból tudom, hogy milyen kellemetlen a zeneórákra az eszközöket bevinni, majd óra után visszavinni a szertárba. Régi álmunk volt, hogy bővítsük a szaktantermek számát egy zeneteremmel, amelyet úgy rendezünk be, hogy minden eszköz, kellék, hangszer egy helyen van, bármikor elérhető. Az egykor napköziként működő helyiség felszabadult, mivel a napközi máshová került, így megvalósíthattuk az elképzeléseinket”

Hírdetés

– mondta el az Új Szónak Keresztesi Ildikó, az iskola igazgatója. Azt is megtudtuk tőle, hogy a saját, nagymamájától örökölt zongorája ékesíti termet és szolgálja a gyerekeket. Bevallotta, ő maga is nagyon szeret órát tartani az új szaktanteremben, a harmadik és negyedik évfolyamban tanít zenét. Mint fogalmazott, teljesen más, ha a gyerekek a kezükbe tudják fogni a hangszereket vagy odaülhetnek a zongorához.

„Vannak köztük olyanok, akik művészeti alapiskolába járnak, örömmel vesszük, ha szeretnék megmutatni, mit tanulnak ott, vagy egy-egy népdalt az ő kíséretükkel énekelünk el. A gyerekek és mi, pedagógusok is nagyon élvezzük, hogy minden elérhető és úgy lehet dolgozni az órákon, hogy az mindenkinek kényelmes, mondhatni ideális. Próbáljuk úgy tanítani a zenét, hogy élvezzék a gyerekek az órákat, nem ragaszkodunk a régi, sokszor idejétmúlt előírásokhoz. Természetesen az előírt tananyagot, elméletet átvesszük, de mellette új módszereket is próbálunk bevinni a zeneoktatásba, hogy a gyerekek akarjanak énekelni, hangszeren játszani. Ez a pedagógusoknak is kihívás, hiszen sokkal többet kell készülni az órákra, de az eredmény azt mutatja, hogy érdemes, mert a gyerekek szeretik”

– magyarázta. Hangsúlyozta, ugyanolyan fontos tantárgynak tartják a zenét, mint például a matematikát vagy az olvasást. Kifejtette, az életben mindenhol körülvesz minket a zene, elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, hogy fejlődjön nemcsak a hallásunk, hanem a lelkünk, a szépérzékünk is. A terem falára Babits Mihály közismert sorait írták ki: „Megmondom a titkát, édesem a dalnak: Önmagát hallgatja, aki dalra hallgat. Mindenik embernek a lelkében dal van, és a saját lelkét hallja minden dalban. És akinek szép a lelkében az ének, az hallja a mások énekét is szépnek.”

Alatta pedig a Valahol Európában című musicalből származó idézet olvasható, ami Keresztesi Ildikó szerint a vezéreszméjük is egyben:

„A zene az kell, mert nem adjuk fel, egy ritmus vagy jel, csak ne vesszünk most el, a zene az kell, mert körülölel, ha van elég szív, a dal az csak így lesz szép!”


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »